Ülo Ennuste majandusartiklid

Põhiseaduse mõtte järgi sõnavabadus ei laiene rahvamajanduslike probleemide kallal avalikule võhiklikule vusserdamisele

Seda sisuliselt eriti rahvamajandusliku süvakriisi tingimustes, nagu süvakriisis haigegi puhul tsiviliseeritult (mitte-politikaanselt) tavaks. Selge, et raske kriisi puhul ainult kompetentsed konsiiliumid omavad litsentsi probleeme käsitleda ning avalikkust informeerida. Rahvamajanduse puhul on seega avalikkuses sekkujatel/arvamusavaldajatel tarvilik vähemalt teise astme teaduskraad või vastav tase ja seda täpselt makro-ökonoomika vastaval erialal, nt maksusüsteemide alal (Põhiseaduse järgi maksuseadused otseselt ei kuulu referendumite alla, seega ka mitte avalikule asjatundmatule arutelule, vabandan,  kuid ärgem unustagem, et rahvuslikult optimaalsete maksuseaduste väljaarvutamise alal on välja antud Nobeli preemia).

Igasugune isetegevuslik erapoolik profaanne hämamine, vassimine, moonutamine, agiteerimine, soolapuhumine, silmamoonutamine, panikeerimine,  lakeerimine jne on kriis tingimustes eriti avalikku teadmust saastavad ning mürgitavad ja olukorda raskendavad.

Seega igasugused litsentseerimata nurgatagused kodukootud õpetlased, parteide suuvoodrid ja kannupoisid, massimeediate stuudiod, omaarust tarkade klubid (sest mõni seal seltskonnas on nt geograafiat õppinud) jne – kui neil oleks raasukegi eetikat – peaks hoidma oma suukesed rahvamajandusliku kriisi koha pealt kinni – olgugi et massimeediast pappi jookseb neile vassimise eest nagu muda.

Nääte isegi: nüüd järsku mõnedele meie nurgatagustele iseseisvatele politikaan-ökonomistidele tuleb meelde, et me peaksime midagi järgi tegema soomlastele, mingis pisiasjas muidugi. Taevane arm, kui me seda siiani ei ole teinud, neid vahel isegi iseseisvuseta ullikesteks tembeldanud, tuhandeid kordi olulisemates värkides, kuidas siis me saame neid matkida kasvõi pisiküsimustes. Nt, seda et soome firmadel on kõrged kasumimaksud, selle kohapealt on meie igas kaliibris ja värvis politikaanidel suud siiani vett täis, olgugi et just see aitas rahvuslikult neil seal oluliselt leevendada kriisis võlaraskustesse sattunute olukorda, luua tsiviliseeritud pensionisüsteemi, hoida rahvuslikku kapitali välja voolamast ja seega arendada rahvuslikku ülikoolindust ning teadust, seega kõrgtehnoloogilist tootmist jne.

Advertisements

oktoober 6, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: