Ülo Ennuste majandusartiklid

 12.X 09

Ka tänavune Nobeli majanduspreemia anti jälle õigesti, seda kahele USA teadlasele Elinor Ostrom’ile ja Oliver E. Willamson’ile

Tõsi, mullune laureaat meeldis meediale rohkem, sest siis oli tegemist ikkagi küllaltki vastuolulise teadlasega – ühelt poolt Obama aktiivse poliitilise toetajaga, praeguse kriisi kolumnistiga – kuid teiselt poolt on Paul Krugman väga kõrgetasemelise majandusmatemaatilise/erapooletu rahvusvahelise kaubandusteooria pikaajaline viljeleja olnud.

Kuid tänavusel väljakuulutamisel juba üks pressiesindaja jõudis preemiate komiteele protesti avaldada – meil on praegu tõsine kriis aga teie annate preemiat ei tea kellele või mille eest.

Selle tobeduse peale ei osatud kohe midagi kõrgelt õpete komisjonist kosta, sest nt Oliver Williamson’i 1985 aasta paks hõbedane monograafia kapitalismi majandusinstitutsioonidest on Läänes lausa Piibli kõrval majandusprofessoril riiulis.

Mida see siis jutlustab: et kvaliteetse kapitalismi efektiivse vabaturu jätkusuutlikkuse aluseks on tohutu keerukas ja kvaliteetne turumajanduslike institutsioonide (seaduste, reeglite, tavade, mehhanismide, instrumentide jne) kompleksne ja harmooniline süsteem. Eriti aktuaalne praegu, sest kriisist õppust võtnud arenenud riigid on kiiruga juba asunud majandusregulatsioone täiustama ja laiendama – kuni valitsuse otseste interventsioonideni turutõrgete vastu.

Küll oskas üks komitee liige Elinor Ostrom’i  tulemusi huvitavalt illustreerida: et vaadake Mongooliat satelliidilt – kõik roheline – ümber aga Hiina ja Venemaa kollased, see on tõestus ebaõige riikliku ja õige ühistulise majandusjuhtimise erinevusest ja efektiivsusest.

Advertisements

oktoober 13, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: