Ülo Ennuste majandusartiklid

Komisjoni sügisprognoosist

Mis on rahandusvoliniku sügisprognoosis poliit-ökonoomiliselt olulist

 4.XI 09

Segavalt ebaoluline näikse kõigepealt see, et nagu oleks Eesti majanduskasv  2011  volinik Almunia arvates edukam kui teistel liikmesriikidel. Siinkohal ei tohiks prognoosi lugejad ja ära unustada matemaatika trikke mis seotud kasvutempodega: mida väiksem jagaja (madala tase) seda kõrgem kasvutempo. Nt kui meie madala taseme juures 4% sisemajandustulu juurdekasvu tähendab ligikaudu ainult pooltuhat krooni elaniku kohta kuus, siis ülelahe kõrge taseme juures 4% tähendaks soomlase kohta ligemale poolteisttuhat krooni juurdekasvu kuus – kumb on siis edukam? Mittepoliitiliselt oleks õigem kasvutempode võrdlemiseks arvutus teha kõigile liikmesriikidele euroliidu keskmise majandustaseme alusel ja siis ei oleks Eesti mingi balti jälle särav täht või midagi taolist.

 

Ebaoluline on selle prognoosi kontekstis ka meie 2011 euro-alale pääsemise küsimus, sest see on endiselt jäetud selles prognoosis diplomaatiliselt täiesti ebamääraseks „kulli-kirja” viskamise taoliseks probleemiks. Tõenäosusteoreetiliselt on nii, et kui eelarvedefitsiidi kriteerium on 3,0% ja defitsiidi prognoos 2009 on Almunial samuti pandud 3,0% peale, siis sellega on diplomaatiliselt öeldud et asi on noatera peal, ning kuna järgmise aasta prognoos on pandud 3,2%, siis juba diplomaatiliselt on veel vihjatud, et kuhu poole liisk langetatakse – kuid see on asjatundjatele juba ammu selge, sest küsitavusi on lisaks meil veel vähemalt kahe alamkriteeriumi täitmisega nagunii (hinnastabiilsus ja pikaajaline intress).

 

Mis on aga väga oluline on see, et Almunia arvates selle aasta lõpus meil järsk langus kestab edasi, ja vähem järsemalt veel pool aastat, seega kümneid tuhandeid töötuid tuleb veel juurde – see on oluline, sest meie administratsioon näib seda mitte ikka veel arvestavat. Igal juhul Almunia järgi meie hõive langeb edasi veel tuleval aasta majanduspotentsiaali kaasa tõmmates ning aastaks 2011 saavutame euroliidus väga „kõrge“ koha nii töötuse taseme kui ka hõive kumulatiivse languse osas – see on traagiliselt oluline praegu iga kärpe tegemisel silmas pidamiseks ja iga laenuvõimaluse hülgamisel (nt riiklikud obligatsioonid) .

 

Väga oluline on ka see, et Almunia arvates Eesti jääb korralikult teenindama oma suurt välisvõlga (2008 oli GDP ja GNI vahe 15 miljardit (tinglikult kõigi neto-välislaenude teenindamine) ja see summa prognoosi järgi tõuseb veelgi), seega muidugi muutudes majanduse kiirele taastamisele järjest suuremaks takistuseks (Soomel see summa on praktiliselt null, sest nendel on neto välisvõlgnevus praktiliselt null, aga meil näib see olevat üle 100% SKPst – Almunia muidugi teab et kui suur see on aga diplomaatiliselt kasutab võimalust vait olla).

 

Mis kõige olulisem on see, et ilmselt juba 2010 toimub Komisjoni selle prognoosi järgi Eestis intelligentne ja kompetentne majandus-poliitiline kannapööre: valitsuskulude osakaal sisemajandustulus tõuseb ligemale kümne protsendipunkti võrra, seda kriisieelsega võrreldes: see on muidugi võimalik ainult kasumimaksu taastamisega ja tulumaksu üldise tugeva progressiivistamisega.

Seega leevendub oluliselt meie igavene jama pensionite maksmisega ja tervishoiu ning hariduse ülevalpidamisega jne tsiviliseeritud moel. Sõnaga, Eesti astub tsiviliseeritud tulujaotusega euroliidu alale kus juba ees Sloveenia, Tsehhi, Poola jne, kas seda kas koos või ilma eurota – pole oluline  – Almunia arvates ilmselt – peaassi et majanduspoliitika kogu liidus oleks enam-vähem ratsionaalne ja tsiviliseeritud.

 

 

Advertisements

november 4, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: