Ülo Ennuste majandusartiklid

Millal meil majandustõusu tuuled puhuma võiks hakata?

 15.XI 09

Meil ei ole omal selle üle vaja pikemalt pead murdma hakata, sest arvukad usaldusväärsed kompetentsed välisallikad on selles küsimuses kõige olulisemad sõlmed juba lahti arutanud:

 A)   IMFi viimases memos meie kohta on otsesõnaliselt märgitud eeskätt kahte kõige olulisemat kammitsat – 1) väga suur kohu välisvõlg koormana kaelas (ca 280 miljardit) ja 2) lisaks ebakvaliteetne regresseeruv maksusüsteem mis jätkuvalt kängutab eelarvepositsiooni ning 0-kasumiaksu näol ka rahvusvaheliselt kõlvatu (välisinvesteeringute konkurentsis) – mis seega vähendab rahvusvaheliselt Eesti partnerluskapitali.

B)   EL Komisjoni sügisprognoosist leiame – 1) Eesti on üks väheseid liikmesriike kus ka veel 2010 ei suudeta juhtida/reguleerida majandust nii, et  selleks ajaks juba suhtkõvasti (teiste liikmesriikidega võrreldes) langenud  reaalmajanduspotentsiaal saaks efektiivselt ära kasutatud  ja 2) Eesti kuulub murettekitavate „rentnikriikide” rühma, kus netorahvatulu jääb oluliselt väiksemaks (ca 80%) sisemajanduse kogutoodangust,  tingitud eeskätt ilmselt väga nigelast rahvusvahelisest investeerimispositsioonist, sest suured välisvõlad nii finantsiliselt (laenud, portfelliinvesteeringud) kui ka reaalselt (väis-otseinvesteeringud, milliseid võib tinglikult lugeda sisemajanduse püsilaenudeks) jne. Netorahvatulu (Eestis tänavu oodatavalt ca 168 miljardit kr, veaga +/-5%) on see mis jääb rahvuslikuks lõpptarbimiseks ning netoinvesteerimiseks – seega on olulisem näitaja kui SKT (ca 210 miljardit või nii vist mõnevõrra väiksema veaga).

C)   Eurostatist leiame kinnitust eeskätt just viimasele hädale ehk ahtrale netorahvatulule, kuid ka meie majanduslikku jätkusuutlikkust kammitsevaid muid asjaolusid leiame sealt – 1) suhtmadal teadus- ja arendustegevuse osakaal, eriti põhjanaabritega võrreldes 2) kõrge liiklusohvrite arv 3) eriti madal energiakasutuse efektiivsus 4) tööviljakuse langus 5) kõrge töötus 6) kõrge majanduslik ebavõrdsus ja sotsiaalne tõrjutuse –  ja seda eriti kõige väetimate arvel – seega madal sotsiaalkapitali tase jne.

D)   The Economist selle kuu algul tuli aga välja sellise vihjega, et eesti võimuritel on nina püsti ajamise häda küljes ja seda eriti naabrite arvel. Tõepoolest uhkeldamise viga on juures ja see ei võimalda neil oma olukorra kogu traagilisust mõista (nt kasvõi et 100 000 töötut tähendab kaotatud kümneid miljardeid iga aasta + kümneid tuhandeid tagasipöördumatuid tööjõu kaotusi iga aastaga).

Õigus The Economistil on, meie ärikamajandusliku uskumusega võimuritel, prominentidel ja eliitidel on tõesti ninad nii püsti, et nääte, meie oleme ainus riik maailmas kellele kriis kasu toob ja valitsuse võlg seejuures maailma madalaim, ja ei mingeid jamasid meie pankadega, tööturg välisinvestori jaoks eriti ideaalselt paindlikuks reformitud  koos 0-kasumimaksuga jne jne. Maapeale nad tõesti kahesilmaga ei näe,  teise teaduspõhiseid arvamusi tõsiselt ei loe ega kahe kõrvaga kuule, nende pooleharidusega kannupoistest rääkimata.

Peenemalt öeldes, eesti avalik sotsiaal-majanduslik teadmusstruktuur, kus prevaleerivad võimurite müüdid ja politikaanide neoliberalistliku turumajanduse karikatuurid, on praegu eriti suhtmadala kvaliteediga, seda nii euroliidu taustal, aga eriti põhjala teadmusruumi taustal. Et aga teadmusstruktuuri kvaliteet on aluseks kõigi majanduspoliitiliste otsustuste kvaliteedile, seega vähe lootust et meie suudaksime kriisist väljatulekul euroliidu keskmisegagi sammu pidada, ja konvergentsi mõttes jätkusuutlikuks saada – eriti Läänemere äärises – mitte enne kui meie oma teadmusstruktuuri saame viia teaduspõhisele põhjamaisele tasemele.

Advertisements

november 15, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: