Ülo Ennuste majandusartiklid

PMi viimased majandusüllitised: eeskätt rahvusliku avaliku sotsiaal-majandusliku teadmusruumi risustamine

 A. Täna (25.XI 09) nt:

 

1)     „Eesti välisvõlg – 3,8 protsenti sisemajanduse kogutoodangust 2008.aastal – on üks väiksemaid maailmas.” (lk 13 esimene veerg neljas lõik)

 

– Eesti Panga statistika (lõik 5) järgi Eesti koguvälisvõlg  2008 lõpuks oli üle 115 protsendi (muidugi vassija võib pugeda ettekäände taha, et „liberaalmajandusteadlasena” tema sõna „valitsus” ei kasuta).

 

    2) Korduvalt rõhutatakse (lk 12) laiduväärsetena „meie ülevõimendatud           sotsiaalpoliitilisi rõhuasetusi ja välispoliitilist kallutatust” –  isegi meie ametliku statistika järgi sotsiaalpoliitikaga on vastupidiselt meil asi täbar (nt majanduslik ebavõrdsus suur, tõrjutute osakaal kõrge, pensionid erakordselt magalad jne) ja Eurostati järgi eriti täbar; välispoliitilise kallutatuse osas tahaks eeskätt teada, et keda autor ikkagi mõtleb „meie” ja „teie“ all.

 

B. Eile (24.XI 09) nt:

 

1)     „Lugeja kirja” rubriigist lugesime: „FICE peab oluliseks (Eesti Valitsusele, üe) järgmisi teemasid: … *mõistlik suhtlus Venemaaga …”.

–         märkimisväärne on siin, et PM pidas mõistlikuks avaldada mingite välismaalastest investorite rühmituse välispoliitika-alase surveavalduse,  kusjuures selles vaikides tuuakse sisse eeldus et nagu Eesti Valitsuse suhtlus Venemaaga oleks nagu Eesti poolselt „ebamõistlik” („meie” FICE eesotsas on Pädaste Mõisa direktor ja kaasomanik Martin Breuer, lugejakirja autor).

 

2)     Arvamusrubriigis üllitati kirjanik Mutilt soovitus Valitsusele „kiiret” eurole üleminekut et poliitkapitali koguda rahva suurte ohvrite toel – taevane arm, „kiire” reaalse ülemineku aeg, mis maha magati, on juba aastaid möödunud ja nii et mingit poliitkapitali trahvi ei tulnud maksta.

3)     Samas lastakse kirjanikul filosofeerida selle üle et „Meil on selleks maagiliseks piiriks (töötute arv, millest alates Valitsus peaks hakkama justkui midagi ette võtma, üe) nähtavasti sada tuhat.” – nii Friedman’i kui ka Keynes’i järgi see maagiline piir näikse teadmuspõhiselt siiski olevat oma kolm korda madalamal positsioonil. Muide, kirjanikule: 100 000 töötut on mitte üks, vaid kaks Tartu linna täit rahvast, sest jutt on tööjõulistest; ja mida veelgi olulisem filosofeerida, oleks see, et seoses 100 000 töötu organiseerimise majanduspoliitikaga, jääb kümneid ja kümneid miljardeid rahvatulu tootmata.

Advertisements

november 25, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: