Ülo Ennuste majandusartiklid

The Economist 17.XII 09 saadab sesoonseid majanduspoliitika soovitusi

Kõigepealt ja eriti silmatorkavalt lühinupus “Maailma GDP” on järgmist Balti-Riikide olukorrast:

“But some of the world’s most troubled economies are in eastern Europe. The three Baltic countries—Estonia, Latvia and Lithuania—suffered the biggest falls in GDP.”

Muide, need riigid kuuluvad ka tuleval aastal 52-he riigi hulgas viie tõenäose langeja rühma, nii väidab vastav prognoositabel. Teatavasti The Economist’i prognoosid on kaugelt usaldusväärsemad kui Josing-Kuum firma omad, vaatamata sellele, et EP võtab neid viidata aga mitte The Economist’i (tõsi küll, ingliskeelsetes viidetes kasutades “Estonian Institute of Economic Research” pseudonüümi).

Pikemas artiklis Ida-Euroopa kohta “Tähtede poole vaadates” on meie tähelepanuväärsed eeskätt järgmised avaldused:

a) “The virtuous circle of low labour costs, foreign investment and export-led growth is outdated too. The region has lost some of its competitiveness. And it should not aim to stay only as a low-cost provider of goods and services for the rich west.”                                       

Seda väidet ei saa Eesti andmetel kuidagi väärata, eriti kui arvestada eesti otseinvesteeringud välismaale ületavad juba pool aastat rängalt siia sissevoolavaid otseinvesteeringud ning seda, et eesti ekspordi mõningane edu rahvusliku tulu osakaalus on suuresti näiv ning tingitud viimase ligemale 20%- lises languses viimase kahe aasta jooksul.

b) “Any presents from the new European Commission are likely to be ill-chosen and disappointing.”

Ilmselt on mõeldud uue Komisjoni “kingitusi” uueks aastaks, mis kõlab üsna süngelt, eriti kui mõelda et uus Komisjon hakkab peatselt meie eurovalmidust vaagima, seda ka majanduse jätkusuutlikkuse aspektist. Kuid meil on vaevalt uue Komisjoni kohta nii palju siseinfot kui nt Edward Lucas’el.

c) “The ex-communist countries need to show that their brainpower, creativity and innovation deserve a place at the top table. A big asset is that people in the region are used to radical change in a way that the old, tired countries of western Europe can hardly imagine.”

See on tõesti ilusasti soovitatud, kui kas mitte utoopiliselt: tuleval aastal saab meil paratamatult tipp-probleemiks hoopiski olema tohutu töötuse kasvu talitsemine (vaatamata sellele, et eelarves on tulevaks aastaks sajad miljonid koondamistasusid  juba planeeritud), kapitali väljavoolu pidurdamine, asjatundjate pagemise pidurdamine, vaesusesse sattuvate kodumajapidamiste päästmine, kuritegevuse kasvu pärssimine jne.

d) “Some politicians have put national interest above their own short-term popularity.”

Oleks võinud ilusti välja öelda, et poola poliitikud, see selgub kontekstist, sest Poola on ainuke Ida-Euroopa riik mis kriisi on vältinud, seejuures moodustades järjest suurema lõviosa kogu selle regiooni majandusest.

Advertisements

detsember 18, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: