Ülo Ennuste majandusartiklid

 

Jätkusuutlikkuseks on matemaatiline makro-modelleerimine tõsiteaduslikult kohustuslik

PM toimetusele: Teie poolt 21.XII 09 arvamusleheküljel 12 avaldatud arvukatest ebateaduslikest (teaduslikult hõlpsalt falsifitseeritavatest –  nt Popper’i järgi) väidetest, mis vürtsitatud labaste poliitrosinatega (`a la „leninlik vile” jne jne) võib jääda asjasse süvapühendamata publikule mulje, nagu oleks suurte komplekssete dünaamiliste süsteemide matemaatiline modelleerimine täitsa tühi töö ja vaimu närimine (näide*).

Siin ei jää muud üle kui Teile öelda, et ei midagi uut Päikese all: nt just tänases FTs on lugejakirjades ühe tõsiteadusliku matemaatilise modelleerija vastulause ühele maailmakuulsale inglise kõrgpoliitilisele aferistile  „majandusteadlasele” kes nädalakene tagasi tuli järjekordselt välja täiesti absurdse ettepanekuga: need majandusteadlased kes on oma aega raisanud matemaatika studeerimisele – nende teaduskraade tuleks ametlikult/kuninglikult kuidagi degradeerida, ja seda vaatamata seigale, et Keynes oli hariduselt matemaatik ja tema esimene publikatsioon 1921 oli tõenäosusteooria alane.

 Muide, meie valitsuse/keskpanga ja võimupoliitikute ning eriti ülikoolide poolt makromajandusliku matemaatilise modelleerimise asjatundmatu alavääristamine, ning nt keerukatele maksuseaduste aruteludele asjatundmatute poliitikute avaliku sõnavabaduse laiendamine, on päädinud meie majanduse jätkusuutlikkuse tõenäose erakordselt olulise vähenemisega – kindlasti ohtlikumaga kui näiteks kas või Kreekas.

Ilmselt meie selline olukord on tingitud eeskätt nii süsteemitute ja vastuokseste ning lühinägelike eelarvekärbete poliitikaga, millega on meil kaasnenud üks kõrgemaid töötuse ja majandustegevuse potentsiaali languseid kogu euroliidus ja mis jätkub meil ühe erandina veel tuleval aastal; kui ka nt tohutud kahjud defektse/jätkusuutmatu maksupoliitika seljas poliit-ratsutamisega, selle asemel et regressiivset maksusüsteemi ümber disainida, seda komplekselt ja seda matemaatilise rangusega ning sellega koos leevendada katastroofilist kapitalide  netoväljavoolu. Kuid küllap on selles olukorras süüdi ka äärmiselt poliitrisustatud avalik sotsiaalmajanduslik teadmusruum, seda paljus, nagu juba vihjatud, poliitkasuliku sõnavabaduse laiendemisega massimeediale teaduste alale.

 Tasub meenutada, et aastake tagasi tühistati täiesti ebasüsteemselt ning eba- teaduspõhiselt ning suurte kulutustega kokku käkerdatud ja kiiresti kehtestatud nn „avansiline tulumaksuseadus“. Selle, muide, ka mikros matemaatiliselt täiesti segase seaduse jõustumisel oleks ligi neli miljardit riikliku eelarve laekumistest välja kanditud – ligi suures osas rootsi pensionäridele mitmeteks Jõuludeks kingituseks.

************************************************************

 *Näide absurdsusest lk 12: „Üks mu sõber on välja arvutanud, et kui üritada kogu atmosfääridünaamika panna võrranditesse, siis lahenduseks kuluv aeg oleks praegustel arvutitel pikem kui universumi iga.” – taevane arm, siin pole midagi arvutada, see nn Laplace’i deemoni paradoks on juba sajandeid tagasi lahendatud ning nt rektor  A. Koort  käsitles seda ka Loomingus 1940.  Tõsi, okupatsiooni ajal oli selle artikli viitamine keelatud, kuid lugeda oleks, isegi TÜs, ikka võinud, isegi kollaborantidest ajakirjandusõppejõududel ning kosmoseteadlastel, et mitte isegi praegused rahvuslikult raskes olukorras jätkata oma asjatundmatuses avaliku rahvusliku teadmusruumi risutamist .

Advertisements

detsember 21, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: