Ülo Ennuste majandusartiklid

Eesti Pank üllitas” turuvastase” tippuurimuse: „Eestile kalkuleeritud stohhastilis-dünaamiline tasakaalumudel“*

7.I 10

Eesti Pank üllitas” turuvastase” tippuurimuse: „Eestile kalkuleeritud stohhastilis-dünaamiline tasakaalumudel“*

Nali naljaks selle “turuvastasusega”, kuid kuna olin 1989 ühe sisuliselt ja aparatuurilt kõnesolevale lähedase raamatu autoritest** ja kui 1990.-date alguses see kukkus Eesti teaduspreemiate konkursil läbi, ja nagu telgitagustest kuulda oli et olla leitud et raamat olla  turumajandusvastase ideoloogiaga – majandust tervikuna käsitleva ning agentide vabadust piirava koordineerimise rõhutamise  rõhutamisega – siis on huvitav seda seika märkida. Oli veel teinegi huvitav seik: 1989 Moskva trükikojast helistati, et ärgu me üldse lootkugi et nemad hakkavad mingit fašistide värki trükkima, ega kedagi, tuli Vana Tallinna sumkaga teele asuda.

Õnneks on noorte autorite Gelain-Kulikov monograafias, mis matemaatilise käsitluse poolest kahtlemata rahvusvaheliselt tipptasemel, korduvalt hoiatatud et esitatud seda tüüpi mudel kujutab Eesti kohta täiesti esialgset ja lihtsustatud versiooni (mujal nähtavasti on ka kaugemale jõutud***) ja samuti korduvalt hoiatanud, et selles mudelis nt valitsus maksusüsteemi täiustamise   ning ajastamise/adapteerimisega üldse ei tegele ja et selles mudelis ei ole pangandussektorit spetsifitseeritud, samuti nagu valitsuse eelarvepoliitikat jne jne – siis ei saa sisuliselt täiesti väljapraakivalt seda versiooni veel põhimõtteliselt kritiseerida kui liialt lihtsustatut ja liialt põhiliselt liialt vanal andmebaasil 1995-2008 (seega ainul üks kriisiaasta haaratud).

Kahjuks pole aga kindlasti autorid piisavalt hoiatanud et mudeli esitatud versioon töötabki ainult ja ainult majanduse tõusufaasis ja seega praegu Eesti majandusele rakenduslikult absoluutselt kasutu. Nt on kriisis kodumajapidamise osalemine tööturul seotud täiendavate kitsendustega, nt on kriisis oluline isegi kodumajapidamiste tööturult pagemise arvestamine jne, mida ei ole mudelleeritud. Samuti nagu ei ole mudelleeritud kriisi puhul firmade kitsendatud juurdepääsu pangalaenudele. Rääkimata sellest vajakast, et ei ole käsitletud praegust ühte olulisemat väärnähtu Eesti majanduse jätkusuutlikkuse õõnestamisel – Eesti on muutunud rahvusvaheliselt mitte ainult tööjõu eksportijaks – vaid mullu ka investeeringute neto importijast hoopiski neto investeeringute eksportijaks (EP statistika järgi, sic!), seda vist isegi eurotsooni rikastele riikidele, teistest liikmesriikidest rääkimata. Kahjuks läheb eelöeldu tõttu aia taha ka esitatud mudelarvutuste tuumtulemuse usaldusväärsus – Eesti euroalaga liitumise efektide hinnangud.

 

*Paolo Gelain and Dmitry Kulikov. 2009. AN ESTIMATED DYNAMIC STOCHASTIC GENERAL EQUILIBRIUM MODEL FOR ESTONIA. Working Papers of Eesti Pank No 5/2009 (vt LISA).

 

**Ülo Ennus**Ülo Ennuste, Andrei Matin. 1989. Stochastic Adaptive Planning Models and problems of their Coordination. Book, Moscow, “Nauka” (see venekeelne raamat oli Amazon’is sellise pealkirjaga. NB “coordination” oli sovietititerminoloogias asendamas turumajanduslikku “tasakaalustamine”).

 

        

***Smets, Frank and Raf Wouters (2003) An estimated dynamic stochastic general equilibrium model of the euro area. Journal of the European Economic Association, vol. 1, pp. 1123–1175.

 

***********************************************************

 

LISA: Resümee

This paper presents an estimated open economy dynamic stochastic general equilibrium model for Estonia. The model is designed to highlight the main driving forces behind the Estonian business cycle and to understand how euro area economic shocks and its monetary policy affect the small open economy of Estonia. The model described in this paper is a two-area DSGE model incorporating New Keynesian features such as nominal price and wage rigidity, variable capital utilization, investment adjustment costs, as well as other typical features – both for the domestic and euro area part of the model. It is rich in structural shocks such as technology, consumption preference, mark-up, etc. The model is estimated by Bayesian techniques using a quarterly data sample that covers main macroeconomic aggregates of Estonia and the euro area. The ultimate goal of the new model is for it to be used in simulation exercises, policy advice and forecasting at the Bank of Estonia.

 
Advertisements

jaanuar 7, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: