Ülo Ennuste majandusartiklid

 

Mr. Rosenberg’i memorandumid alati pakuvad ka intellektuaalset huvi  (Statement at the end of the IMF staff visit to Estonia, IMF Press Release No.10/121 March 29, 2010)

*********************************************************

 Eriti huvitav on alati olnud nt püüda ära arvata et mida Rosenberg ridade vahel vihjas ja mida ilmset meelega jättis jälle märkimata.

 Kuid eriti huvitav on aastast aastasse jälgida et kuidas EP tõlked püüavad Rosenbergi teavitusi natuke kah kodupublikule omaltpoolt tohterdada ja järgi avitada. Seekord nt niimoodi:

“After a cumulative output decline of almost 20 percent … .”

on hellitlevalt tõlgitud järgmiselt

 “Pärast majanduskasvu ligi 20 protsendist vähenemist … .”

Seega, kodulugejat püütakse EP poolt säästa masendavast faktist mida Rosenberg pidas vajalikuks nimetada – et meie aastase rahvatulu kogu-kukkumine on olnud siiamaani juba ligemale 20 protsenti – ja tõlkes piirdutakse rahustava udutamisega nagu et pelgalt meie majanduskasvukene oleks 20% vähenenud (ütleme nt 10% pealt 8% pääle, muide, PM 30. III on ka juba selle triki endale üle võtnud).

 Mida aga Rosenbergi ridade vahelt huvitavat võib välja kaevata on nähtavasti see, et IMFi arvates lähiaastatel meil midagi oluliselt ei muutu: seda ei euro tulekust ega selle tulemata jäämisest olenemata, samuti ei näi midagi muutuvat ka meie lähiaastate sotsiaalmajanduspoliitikas ega samuti mingit progressi ei ole oodata majandussüsteemi vaeguste reformimise vallas, seega ka ei mingit progressi pole oodata ei avalikust arendusest ega innovatsioonist.

Seega, aastateks-aastateks jääb sisenõudlus endiselt nõrgaks (seda on ilmutatult väidetud) ning eelarvekärped (nt hariduses ja tervishoius ruumi tegemiseks kasvavatele töötusabirahadele jne) ning regressiivsed maksud ilmselt jätkuvad, mis tähendab seda, et töötus ja sotsiaalmaksud jäävad endiselt väga kõrgeks ja otseinvesteeringuid jääb endiselt kümnetes miljardites meie sisemajandusest välja voolama ning seda sageli ka koos meie spetsialistidega (kuigi need võiks sisenõudlust suurendada). Seega, aastateks-aastateks, jääb ka vaesusriski langevate elanike osakaal edasi tõusma (muide, üle 65 aastate osas oli juba meil 2008 see protsent tõusnud neljakümneni – kõige kõrgemale ELis).

Advertisements

märts 30, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: