Ülo Ennuste majandusartiklid

Värskeid kriisipõhiseid tõendeid ühele hiilgavale käitumis-ökonoomikalisele hüpoteesile: pamflett  

 Vernon Smith’i* poolt sajandi algul püstitatud ühe hiilgava hüpoteesi ühte erijuhtu äärmiselt lihtsustatuna võiksime käesoleva seiga kohaselt sõnastada parajasti nii:

 „raha (resp õigluslikult üle- v alapalgalisus) võib reeglina moonutada aju lollitamaks eriti erialaselt teadmusvaegset mõistust”.

Tõepoolest, nt ühes meie viimatises telesaates olid ilmselt täheldatavad ülepalgalisusest tulenevatest  ajumoonutustest tingitud kompetentsihäired nt:

 1)     vist üks meie mitmekülgseim ja säravaim tippmajandustegelane võrdles „palgakääre” meie ja soome avaliku- ning erasektori tipptegijate vahel, kuid ilmselt tema enda ebaõiglasest ülerahastamisest rasvunud aju ei võimaldanud selle analüüsi juures tema erialaselt alaharitud (siinkohal on mõeldud poliit-ökonoomia fundamentaalteadmiste ala, mitte äritsemise ala) mõistusel arvesse võtta et samas on „tulumaksu progresseeruvuse-regresseeruvuse käärid” tema poolt võrreldavastes riikides kardinaalselt erinevad ja selle seiga mittearvestamine muudab kogu tema võrdluse sisuliselt absurdseks ja kallutatuks ning tegelikke olukordi mittearvestavaks.

2)     samas saates üks meie riigi kõige igati säravaimaid täht-kantslereid, kelle esmasteks tööülesanneteks põhiseaduslikult oleks, kriisi tingimustes eriti, nt rahvusliku vaesumisriski tõusu pidurdamine, töötuse katastroofilise kasvu talitsemine, kapitalide ja kasumite maksustamata väljavoolu seadusloomeline tõkestamine riigist, majandusliku ebavõrdsuse põhjamaine vähendamine eeskätt palgapoliitika ja sotsiaalkaitse seadustiku abil, eelarveprognooside usaldusväärsuse tõstmine jne jne – uhkeldas ilmselt maksumaksja taskust ülemakstud saatejuhi nina all sellega,  et tema töötab hoopiski eelnimetatule kõigiti vastupidises suunas –  ilmselt ülemakstusest tingitud ajukahjustustest mis tingivad mõtlemistõrkeid, eriti arvestades ilmselt makro-ökonoomika alast rahvamajanduslikku teadmusvaegust . Viimastest näiteid: nt ilmselt on meie tähtametnik täiesti vastutustundetult 2008 vastu võetud nn „avansiliste kasumimaksude” nuriseaduse üks arhitekte  mille  jõustumisel eelarvelised laekumised  miljardites oleks vähendanud, ja kantinud neid eeskätt hargmaistele pankadele (eelnõu seletuskirja alusel), samuti oli ta ilmsel mitmete vastutustundetute eelarvekärbete üks arhitektist mis võimendasid tohutu sisemajandusliku nõudluse mõttetu languse ja seega kümnete tuhandete täiendavate pikaajaliste töötute armee asjatundmatu kokkuvusserdamise. Muide saate lõpus ta ilmselt ajas segamine ELi sotsiaalharta järgi meile õiglase pensioni summa (seitse tuhat kr) õiglase palgasummaga. Eriline fopaa oli muidugi väita et tema on korraldanud Maastrichti kriteeriumide absoluutselt ausalt kindla täitmise – taevane arm – isegi kõigesuuremad ja kõrgetasemelised võimkonna bluffijad piirduvad väitega et Eesti pea-aegu kindlasti täidab. Muide, selle kantsleri valitsemise ajal on paari viimatise aastaga Eestis nt üle 65-astaste vaesusriski määr vähemalt kahekordistunud  (Eurostat), juba ligemale iga teine selles grupis hingitseb suhtelises vaesuses, muide, see on kah ELis jälle üks uus rekord.

3)     muide, ülalkirjeldet on praeguseks meil ainult jäämäe tipp, nt: hilja aegu  ühe laitmatu rahvusvahelise reputatsiooniga hargmaise panga kontori juhataja leidis vist et tavapensionärid saavad ebaõiglaselt palju ning hakkas taoliste elementide seega ekslikult  lugupeetava panga kontodelt kantud hoiuseid endale välja pressima. Ilmselt olid juhatajale ülemaksmise ajukahjustuste tõttu kõrvade vahele jäänud taina sisse mahtunud ainult ülemakstud ansipistlike professorite arrakite, varblaste, samosite, reiljanite, ning äp’i ja internetikummijate  jne õpetused, mis kõik pidada rajanema liberalisti Friedman’i pühadel ortodokssetel doktriinidel. Tegelt küll ainult Friedman’i õpetuse gräsinlikel karikatuuridel. Olgugi et kolleegid arvates oli Friedman vastik tüüp, siiski sisuliselt teoreetiliselt oli moodne hetero-doks  – nt postuleeris, et rikastelt tuleb riigil tulumaksu võtta väetimate kasuks niipalju kui nad on nõusoleku piiril andma (FT väitel), mida nt soomlased teevadki – nt nendel kasumimaksud ligi kolmkümmend % meie nulli vastu. Või hiljuti lugesime et avalik-õiguslik kõrgpalaline rektor tõstis mullu oma palka kolmandiku miljoni võrra, samal ajal kokkuhoiuks likvideerides oma ülikooli poolteist rahvusvaheliselt tunnustatud teadusajakirja ja vastava ühe teadusuuuringute keskuse. Jne.

 ********************************************************

 *vt nt Behavioral economics research and the foundations of economics
Journal of Socio-Economics, Volume 34, Issue 2, March 2005, Pages 135-150
Vernon L. Smith.

     Abstract: Five propositions on which economists and psychologists including behavioral economists are in agreement are presented, leading to a discussion about two kinds of rationality. After some comments on methodology and on concepts of fairness, I will discuss the question of wealth maximization versus the economics of survival, and their different implications for behavior.

I want to begin with five propositions on which economists and psychologists including behavioral economists are in agreement.

This will lead me to talk about two kinds of rationality.

After some comments on methodology and on concepts of fairness, I will close on the question of wealth maximization versus the economics of survival, and their different implications for behavior.

(PS: V. Smith on Nobelist, ja arengumaale omaselt, Eestis seda ajakirja raamatukogudes pole, üe)

Advertisements

aprill 7, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: