Ülo Ennuste majandusartiklid

Epistel

 

Epistel Kaspar Näf’ile

 Kulla ajaloolane ja hargmaine ajakirjanik, PM avaldas hilja aegu vastutustundetult Teie asjatundmatu rahvamajandusliku avamuse Eesti kohta – vastutustundetult selle tõttu, et rahvamajanduslike teadmusmullide üllitamine, avaliku sotsiaal-majandusliku teadmusruumi risustamine, solkimine, õõnestamine asjatundmatute teadmusmullidega kahjustab meie makromajandust samavõrd kui ka nt ahnete hargmaiste pankade poolt siin nii finants-  kui laenu-mullide üles puhumine.

 1)     Nt kirjutate umbes nii (vabandan siin tsiteerimise ebatäpsuste pärast kuid PM ei ole seda freelt võrku lasknud): „et valuutakomitee süsteemi puhul riigil ei ole muud inflatsiooni reguleerimise hooba kui käibemaksud.“ –  kulla ajakirjanik millised kraadid teil on monetaar-alal et sellist asja väita – Eesti kohta on vähemalt sadu kordi tunnustatud tõsiasjatundjad  kirjutanud et nt oleks Eesti valitsus nii inflatsiooni kui ka kapitali väljavoolu talitsemiseks pidanud välja laskma võlakirju (muide kapitali väljavool, mullu ainult otseinvesteeringutena ligi 17 miljardit kr ja seda maksustamata kujul, oli oluline masu täiendav süvendaja, meie majanduse kirstunael).   

2)     Lõpus kirjutate: „Mida siis teha? … See oleks erakondade mõttekodade ülesanne.” – taevane arm, valimiseelseid populismimulle võib küll eduga sporaadilistes nukatagustes mõttekodades heietada, aga rahvusliku majandussüsteemi jätkusuutlikkuse teele tagasipööramise aluste komplekspoliitika (reaal- ning institutsionaal-sfääris) toimub arenenud majandustes tõsiteaduslikult/süsteemselt kõrgprofessionaalsetes  uurimisrühmades, asutuste vaikuses suurte permanentsetes meeskondades ja suurte stohhastiliste tasakaalumudelitega – mitte mingite Teie nelinurkade ega ajakirjanike hulgas poppide vereringete mudelite abil, vaid kaasaegsete hetero-doksete makro-teooriate abil, loomulikult ka nii finants-, fiskaal-, monetaar- ja poliit- ning massimeedia mullitamisi arvestades, IMFi memorandumite ja Maastrichti printsiipide edasiarendamise ning kriisile vastava kohaliku kohastamise alusel.

3)     „Majandust peab ka teadmisepõhisemaks muutma. … See puudutab kõiki tegevusvaldkondi, ka neid, milles teaduslikku haridust vaja pole.” – kas need valdkonnad on ka nt rahvuslikult optimaalsete maksusüsteemide adaptiivne disainimine, pensionisüsteemide rahvuslikult optimaalne reguleerimine vastavalt muutuvatele olukordadele, monopolide ohjamise mehhanismide tõrgete putitamine, innovatsioonisüsteemide ja stimuleerimismehhanismide täiustamine jne? Moodne majandus (siin tervikuna vist käsitletud ) on väga keerukas ja ei tunne valdkondi  mis vajaksid Teie mõistet „mitteteaduslik haridus.“

4)     „valitsus saavutas just sotsiaalses tasakaalus kõige rohkem. Nimelt sai rasvastel aastatel igaüks endale midagi lubada.” – taevane arm, see teooria tuletab Mark Twain’i meelde parafraseeritult: direktor sai endale lantšiks poole kana asemel lisaks teise kah poole lubada ja tööline ühe võileivapoolele samuti teise juurdeasemel kaks. Muide, Eesti üle  65 vaesusrisk  kasvas järsult juba rasvastel aastatel ja praeguseks on ELi tipus, samuti nagu kvintiililine tarbimisebavõrdsus, tõsi ametlik  tuluebavõrdsus tõesti paberi peal vähenes (olevat statistikutel järjest raskem rikkurite kõiki tulusid kirja panna). Kuid meie praeguse traagilise töötuse tõttu on täiesti ebaeetiline siin majandusarvamuses rääkida valitsuse õnnestunud sotsiaalse tasakaalu poliitikast.

5)     „Probleem paistab pigem selles, et opositsioonierakondadel puuduvad majandusalased teadmised valitsuse ja Andrus Ansip’i survestamiseks nii, et ta peaks tagasivalimise pärast muret tundma.” – taevane arm, opositsioonil on „teadmisi“  kuhjaga, et kuidas valitsusele käkki keerata, nt: euro-alale ja valitsuse pääsemise vältimiseks rahvast vastu ässitada-hirmutada, kuidas riigile/rahvale Brüsselist trahve kaela tõmmata (nt suhkrutrahv), õigeaegsele eurole ülemineku mugava luhtaajamise ja majanduse kraavi keeramise tegid 2005-6 valitsusele libedaks mitte ainult euroskeptikud vaid ka kesikud ning rahvamehed, muide praegu on keskil  küllalt majandusteadmisi et töötuse vähendamist neoon-naeruvääristada ja seega valitsuse vastu viha õhutada, ja ka Ansip’il küllalt „majandusteoreetilisi“ teadmisi et oma valijaskonnale oma majandusmusta musta valgeks rääkimiseks, eeldusel et valijaskonna makromajanduslik teadmus jääb endiselt lumepenlikuks-ärikalikuks, labaselt manipuleeritavaks, ja seda näib vist hõlbustab ka Teie käesoleva kirjutise võhiklikkus.

6)     Üldiselt meie massimeedia on väga tubli majandusteaduse, eriti matemaatilise modelleerimise alase, laimamisel, klohmimisel, sest ei tõsiteooriad käi ühegi partei populismiga kokku. Majandusteadus olevat kaotanud igasuguse usaldusväärsuse kohe globaalset, eriti aga eesti oma selle kriisiga lauslolluseks muutunud, nt ei oskavat mudelid isegi mitte mulle matemaatiliselt kirjeldada – nii kirjutavad mitte ainult päevalehed vaid isegi kultuurilehed. Aga missa vaene asjatundmatu ajakirjanik ikka teed kui majandusmatemaatikat ise ei tunne, isegi Samuelson’ist midagi kuskil kollasest kirjandusest kuulda pole saanud, T. Puu’st või Merestest rääkimata. Muide Mereste Majandusleksikonis 2003 ilusti nii mulliteooria kui ka agatoopia (kapitalismi utoopia) kirjas (muide TEA ENTS viskas viimase märksõna välja ja selle asemele pani „Aganbegjan“ – oli keskkomitees Gorba nõunik, Eesti autonoomiavastane paduvastane , kuid sai sisse väänatud kui IME üks vaimseid isasid, sai IME kohe esimesest köitest punases kirja, niipaljukest siis meie teatmeteoste kvaliteedist).

Jah, missa muud asjatundmatu ajakirjandus ikka muud teed kui määrid vahetevahel ka asjatundmatutele välismaalastele mett moka peale ja reporterina ajad oma suud ja silmad nende poole pärani.

Advertisements

aprill 25, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: