Ülo Ennuste majandusartiklid

Mullivett beebita

Kohavat mullvannitusvett beebita: Eurokomisjoni Kevadprognoos 2010

 Tõsi, kuigi seekord Komisjoni prognooside juurde peenkirjas pole enam märgitud „praeguse majanduspoliitika jätkumisel” – pole õhkagi sellest et mis suunas sihistatakse majanduspoliitikat ümber kujundada – muide, moodsa majandusteooria seisukohalt see ongi makroprognooside tuum (NB, sellekohase tagasihoidliku märgukirja olen Komisjonile saatnud ja seda on oluliseks tunnistatud –  http://uloennuste.wordpress.com/2009/09/23/memo-23-ix-09/).

 Eesti kohta on eeskätt niipaljukest uut infi et 2011 on krooni kurss 15,64 ühe euro kohta. Muidugi on seal võrreldes viimatise sügisprognoosiga ka palju muutusi komatagustes numbrites eesti majanduse kohta, kuid kuna prognostilised arvud on sisuliselt intervallid (nt tõus 4,3% võib tähendada sisuliselt vahemikku 0% – 6%), siis komakohad on lihtsalt prügi.

 Tegelikult on muidugi  ELi kui terviku komplekse analüüsi osa professionaalselt kvaliteetne saavutus, kuid naljakas on see, et selles ei peeta Maastrichti kriteeriumite kvantifitseeritud näitajaid üldse oluliseks, vaid hoopis teisi ja olulisemaid ja kriisi tingimustes huvitavamaid näitajaid, milledel aga riikide tabelites üldse kohta ei ole. Nt on huvitav et kodumajapidamiste laenukoormuste mahu ja kasvukiiruse osas on Eesti ja Kreeka sarnased nagu kaks tilka, huvitav on ka see et Komisjonil on nt ilmselt GDP potentsiaali prognoosid riigiti kuid neid ei näidata jne. Ikkagi puuduvad täielikult majandusliku ebavõrdsuse muutude prognoosid jne.

 Asjatundmatule lugejale ning ajakirjanikele tahaks veelkord tagasihoidlikult meelde tuletada, et oluliselt erinevate majandustasemetega riikide kasvutempod ei ole sisuliselt võrreldavad: nt soomlaste 1% majanduskasvu võrdub absoluutsummalt, peale masu vähemalt, meie 3%-ga, seega mingitest riikide järjestamisest taoliste näitajate alusel ei saa juttugi olla – a` la kehkendamised et meie tuleme jõulisemalt masust välja kui soomlased.

 Muide, töötuse kasvu ja hõive languse järgi meie vähestena  tänavu vaevalt masust välja tuleme – taolise paranemise stsenaariumi tõenäosus on Komisjoni selle prognoosi järgi küll alla viiendiku.

Advertisements

mai 6, 2010 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. kuidas selle euroaga liitumisega siis nüüd lood on, jääb ära? suur osa selle blogi mölapidamatusest läks jälle potist alla

    Kommentaar kirjutas ennuste | mai 13, 2010 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: