Ülo Ennuste majandusartiklid

Eurosente oodates

Oodates esimesi eurosente nii mikros kui makros

PPM juuli lõpus ühes juhtkirjas mikro-alal hoiatas et praeguse rahakotiga uuest aastast enam pensionärid ei mängi välja. Jah tõsi see on: penssi hakkab tulema iga kuu keskelt läbi oma 30 000 senti ja iga sent on kallis (ligi 16 praegust) ja seega ei või enam lasta neid voodrivahelt suure raskuse tõttu      (pidavat ju sajad tonnid tulema) või nii rentslisse libiseda.

PPM soovitas väga tänuväärselt mikrotegelastel välja otsida mingid stalinistlikud vist padrunivöö taolised värgid kus igale sendikaliibrile oma salv ja küllap need pensionäre aitavad hädast päästa, eriti PMM soovitas soojalt neid viletsavõitu nägemise puhul, mitte ainult seljavalu või nii puhul.

Kuid, makro alal ja teoreetiliselt kohe, hoopiski suurem mure ja kohe rahvuslikult on nende meie maksumaksjate poolt lugupeetud atamanide pärast, kellel ainuüksi palgad praegu ikka üle 30 000 kr või nii, nõukogutasudest ja preemiatest, esindustasudest üldse rääkimata. Ja seda mitte sellepärast et neil ei oleks maasturites ja jahtides küllalt panipaiku müntidele või rammu, ei-ei, asi on makrolt tõsisem.

Nimelt suurem osa nimetet hakkajatest inimestest, eeskätt võimkonnast ning  igas kaliibris, teenib põhilise osa maksumaksja käest juba aastaid nn „euro kasutusulevõtu suure rahvusliku eesmärgi eduka läbiviimise teostamise” eest ja nimel.

Kuid uuest aastast see püha suureesmärk nüüd haihtub, kuigi seda aega on püütud venitada nii palju kui annab. Tõsi, innukalt on nüüd juba asutud üldrahvalikult ja eriti rahvaasemike poolt uut suurt rahvuslikku arengueesmärki püstitama ja isegi edu saavutatud. Nimelt on juba tuvastatud, et selle uue suureesmärgi leidmine on kindlasti protsess mis võib vähese arvu maksumaksjatega väikerahval, eriti valimiste ja suure töötute arvu tõttu, võtta aastaid kui mitte enam, ja seniks tuleb meil seega paratamatult seniseid eelarve positsioone endiselt pidevalt kärpida kõikidel tegevusaladel enam-vähem proportsionaalselt ning töötute armeed vastavalt suurendada või vähemasti selle potentsiaali hoida jne. Muidu ei saa kuidagi uue suure eesmärgi uurimise fonde, nt AF jne, piisavalt rahastada.

Kuid kas see suure eesmärgi otsimise tarvilikkuse/paratamatuse väide ikka kehtib, seda eriti euro-tsooni riigi kohta, olgugi et värske ning väikese kuigi vaese riigi kohta? Makroteoreetiliselt näib 75% tõenäosusega et uuest aastast kindlasti see väide on väär.

Esiteks, vastavalt ELi Komisjoni hiljutistele memodele ning kommunikatsioonidele näib, et uuest aastast euro-ala riikidele seatakse palju rangemad kriteeriumid kui hambutud (voliniku Rehn’i meelisväljend) Maastricht’i omad  mis jäävad liituvatele riikidele. Ja teiseks, kui liikmesriik etteoodatavalt keeldub neid täitmast nt ekspertide poolt oodatava 25% tõenäosusega – siis Brüssel ennetavalt selle ootuse alusel trahvib (sic!) liikmesriigi sellist ebakuulekat positsiooni.

Nt nn Euroopa Semestri mehhanismiga hakatakse üksikasjaliselt seirama liikmesriikide eelarveprojektide kontseptsioone ja kui nendes puuduvad meetmed nt liigse töötuse kõrvaldamiseks, liigse välisvõla vähendamiseks, piisavad reformid kasumimaksude korrigeerimiseks euroliidu kooperatiivase majanduse sünergia harmooniliseks tõstmiseks, inflatsiooni ohjeldamiseks, teaduskulude tõstmiseks jne siis kohe järgnevadki sanktsioonid. Eeskätt vähendab Brüssel siis põllumajandustoetusi sest neid toetusi saavad ka rikkad liikmesriigid, teiseks piiratakse ligipääs nt Brüsseli teadusfondidele või muudele fondidele, kolmandaks võetakse ära hääleõigus keskpangas vms. Mis veelgi hullem, isegi ebakompetentselt moonutatud makro-statistika väljastamine (nt et masu tõi eesti majandusele kasu, et meie muutusime eriti sügava masuga palju tugevamaks kui teised liikmesriigid vms) toob suured trahvid kaela.

Aga kuskohalt meie vähene maksumaksja siis üldse hakkab võtma pikki eurosid meie rahvusliku patriootilise suure eripärase arengueesmärgi väljatöötamise protsessi jätkamise mõtteatamanide jaoks?

Advertisements

juuli 31, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: