Ülo Ennuste majandusartiklid

Rahatirimine ei ole dialektika objekt: V. Koslov „Teki enda peale tõmbamine läks viltu. Miks? Eksitakse, kui kogu süü laenuandjate kaela veeretatakse. Kaalukam süü on laenuvõtjal” PM 5. VIII 10 lk 12

 Kogu lugupidamise juures Koslov’i  kui tunnustatud dialektiku vastu, on sellest kogu lehekülje pikkusest tekstis ainuke tõsiseltvõetav lõik vist ainult: „Võimeka filosoofina avas Edgar Savisaar … eludialektika …”.

Muide, see ei ole midagi erakordselt et suur spets mingil alal võib hakata väljaspool seda ajama täiesti lapsikut jama: antud juhul nt laenude ja võlgade sisulisi probleeme analüüsima mingi arusaamatu tekitirimise mudeli näitel.

 Ja seda mitte ainult mikro- vaid ka makrotasandil, antud juhul viimast eriti Kreeka avaliku sektori välisvõla kriisi seiga puhul nn dialektilisel meetodil. Muide siia eriti tekitirimise (peenemalt isegi mitte finantstingimisjõu) mudel ei sobi, sest teatavasti Kreeka puhul sai eeskätt kriisi tekitajaks valitsuspoolne statistikaaruannete tohterdamine/keetmine ehk petturlus.

Nagu äsja volinik Rehn soome statistika-ajakirjale avaldas, sai taoline petturlus teoks esmalt seetõttu et Eurostatil ei ole siiani veel õigust liikmesriikide statistilisi aruandeid kontrollida ning seda isegi mitte euro-tsoonis, ning praeguseni tehakse pingutusi sellise seire seadustamiseks. Seega kaasus on eeskätt avaliku võimkonna petturluse vallast ja mitte mingist jõuga tekitirimisest.

 Teine olulisem originaalne tees Koslov’il on nn rahanarkomaania alalt mille allikana ta näeb eeskätt neoliberalismi ja sellest tulenevat üksikisiku liigset vabadust. Esiteks, seda probleemi käsitletakse moodsas poliit-ökonoomias eeskätt nn rahaillusiooni kontekstis kus üheks toimijaks on indiviidide ja pankade kõrval on ka valitsused oma inflatsioonipoliitikaga, ja ei unustata seejuures ära ka indiviidide allumist karjaefektile mida võivad eriti valimiste eel esile kutsida ka suured „eludialektikud”.

 Samas kutsub autor meid enda peale tekitirimise asemel kasinusele ning toob eeskujuks BLRT juhi Fjodor Berman’i isiku kes kasumite pealt dividende (BN kuuluvad tulumaksu alla riigieelarve kasuks) üldse välja ei võtvat – seega tekki enda peale justkui ei tirigi. Tõsi see võib klassikalisele dialektikule näida, kuid kui isegi kasutada natukene keerumat nt Kant’i  sünteetilise dialektiga mudelit (või oli see Hegel’i oma mis kõike veelgi kõrgemalt sünteesis), siis kerkib küsimus kui palju sadu miljoneid siin kokkukraabitud oma kasumeid on Berman kantinud välisriikidesse? Ja seda siin maksustamata kujul ja seega jätnud kohalikud maksumaksjad tasuma neid avalikke hüvesid mida nende tema kasumite kokkukraapimiseks siin kasutati (avalikud teed, politsei, piirivalve, kasumimaksuvaba majanduskeskkond jne), kas nii ikka ei nihverdata kohe rahvuslikus ulatuses meie tekki vaikselt/silmakirjalikult suisa auklikuks?

Advertisements

august 5, 2010 - Posted by | Uncategorized

6 kommentaari »

 1. Jälginud siin ilmunud postitusi pikemat aega jääb mulje, et Ülo Ennustel erilist sümpaatiat ettevõtjate vastu ei ole. Ma loodan, et ma ei tee autorile ülekohut, kuid kui ettevõtjad tulevad jutuks, siis on jäänud mulje, et peamiselt negatiivse nähtusena – petja, varga, nihverdaja ja kaabakana.

  Kommentaar kirjutas Jüri Saar | august 5, 2010 | Vasta

  • väga õige: petkalaadsetest, nihverdajatest/korruptsiooniliset, kehkenpükslikest vmt vastu sümpaatiat üldse ei ole

   Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | august 5, 2010 | Vasta

 2. Mnjah, aga kahjuks ei tule meelde ühtegi ühtegi postitust, kus oleks juttu mõnest ettevõtjast pigem positiivses kui negatiivses mõttes.

  Kommentaar kirjutas Jüri Saar | august 6, 2010 | Vasta

  • V.a Jüri Saar vabalog@gemail.com, näikse et püüate ette heita et nagu mina oma tekstides ei kiitvat ettevõtjaid – ei ole mina kahjuks ainult oma perest aineliselt sõltuva vabakutselise teadlasena selles positsioonis et võiksin taolist paneküürikat teha: vanim poeg juba 20 aastat firma omanik ja üks tunnustatumaid oma alal, noorim tosin aastat nagu abikaasagi, kahjuks momendil ei oska täpselt öelda lastelaste staatust 🙂

   Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | august 6, 2010 | Vasta

 3. täiesti hämmastav, parasiit, kes ei ole elu jooksul sentigi lisandväärtust loonud, arvustab ettevõtte juhti, kes annab juba ainult Eestis tööd ligikaudu 2000 inimesele

  Kommentaar kirjutas dfsdf | august 7, 2010 | Vasta

  • täiesti hämmastav et ikka veel komunistlikult avalikus sektoris toimijat nimetatakse parasiidiks, kui nii, siis on nt peaminister või arst avalikus sektoris jne kah parasiidid, sest kus on nende poolt loodud “lisaväärtus” (NB: mitte rahvuslik tulu) mida mistahes kvaliteeti äritegelastega mistahes võtetega kokku kombineeritud kasumitega võrrelda

   Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | august 9, 2010 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: