Ülo Ennuste majandusartiklid

Ühe lause dilemmad

Lause – „Kriisist oli eurole kasu” – dilemmad

 Lause pärineb Eesti Panga president Andres Lipstok’i PMi 12.lk 18.VIII 10 arvamuse pealkirjast mis vist püüab käsitleda eeskätt euro-ala koordineerimisearenguid.

 Muide, selles küsimuses viimatine igat pidi legitiimne (kompetentne, rangelt loogiline, reaaleeldustest lähtuv ning rangelt teadusterminites jne) kommentaar  ilmus 16.VIII 10 FTs Jürgen Stark’i sulest pealkirjaga „Euro-paralüüsi idee on illusioon”. Alapealkirjaks oleks võinud sellele panna – „Vältigem euro-ala regulatsioonide täiustamisega edaspidiseid kriisikahjustusi”.

 Märkimisväärne on nendes diametraalselt erinevates kommentaarides  tõestamiseks valitud meetodid: Lipstok eeskätt lähtub erinevalt Stark’ist illusoorsetest valikulistest tõestamata eeldustest (nt euro-paralüüs) ning populismiterminoloogilises argumentatsioonides ei ütle ära loogilistest vasturääkivustest.

 Tõepoolest, mida Stark’i artiklist ei leia on selliste väljendite ja väidete vohamine nagu: „Samas on inimestel õigus, et nii mõnigi asi ei ole praegu Euroopa rahasüsteemis hästi.” (sic! just „inimestel” on õigus, just nemad näevad monetaarsüsteeme selgemalt läbi kui tunnustatud asjatundjad, just asjatundajad on ekslikud, eriti modelleerijad), „Kriis on rahaliidu jaoks seega võimaluste aeg.” (taevane arm – kus on selle väite tõestus, või siis taevas anna euro-alale rohkem ja pikemaid kriise!), samast natuke edasi „Meile endile on see olukord nii tuttav varasematest probleemidest kodukamaral.” (uudne on „kodukamaral” mida muide Eesti Panga Sõnastikust ei leia, ilmselt rahvaliku tüütu „rohujuure tasandi” asendamiseks), järgnevalt Lipstok väidab et edaspidi „Miljardeid ei kanta üle ilusate silmade eest …”, (kas siiani tõesti Brüsselist nii kanditi), „Rahasüsteemi teema huvitab tavainimest just kriisi tingimustes.” (kas professionaalselt kohe), ja lõpuks „Kokkuvõttes võib arvata, et Eesti liitub uuel aastal ilmselt tugevama rahaliiduga, kui me oleks seda teinud näiteks kolm aastat tagasi.” – Viimase lause dilemma on ilmselgelt järgmine: a. kui nii mõelda, siis vast kolme aasta pärast saaksime liituda veelgi palju tugevama liiduga, b. kuna kogu teksti läbib punase niidina väide et rahaliit päästis kriisis liikmesriike palju sügavamast langusest (nagu meile osaks sai) siis miks me ikkagi kolme aasta eest võrreldamatult valutuma liitumise maha magasime?

 Mis veelgi segasem: kuskohalt autor võtab või kuidas tõestaks, et Liit on sedavõrd mandunud/halvatud et ainult veel suurkriisi tingimustes võtab mõistuse häält kuulda süsteemi edasiarenguks ja sedagi ainult kamaralt , et ilma viimatiste suurte kriisikaotuste hinnata kogu Liidus, praegu nt Kreeka oleks saanud rahuga edasi oma hiiglaslike välisvõlgade kohta vassida  vms.

Jääb üle veel võrdluseks tuua stiilinäide konkureeriva teksti konstruktiivsest osast –

Jürgen Stark: FT 16 August 2010 „The idea of Euro-paralysis is an illusion” –  … “And there is a clear mandate for the Task Force on Economic Governance, established by the European Council and chaired by President Herman Van Rompuy, to push forward with reforms. We will see an enhancement of fiscal surveillance, a more stringent implementation of multilateral surveillance to correct excessive deficits and debt, and better instruments for the prevention and resolution of crises.” …

PS: a. muide PMil näib olevat õigus FT publikatsioone eesti keeles avaldada, seega jäägem lootma et 12. leheküljele jõuab ka sealt veel enne selle kriisi lõppu midagi.

b. vt ka http://uloennuste.wordpress.com/2010/08/17/shouldnt-we-arrive-at-the-truth/

Advertisements

august 18, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: