Ülo Ennuste majandusartiklid

Mänglemine numbritega ja kõveratega näib jätkuvat: RM Suveprognoos

 Tõepoolest – a) nt Tabelis 1. RKP hinnang horisondi aastaks 2014 on 257,3 miljardit kr – teadmuspõhiselt on selles arvus vähemalt kaks viimas numbrit mõttetud, sest sellise täpsusega pole teadmuspõhiselt rahvuslikku kogutulu punkthinnanguna võimalik projitseerida, no oleks selguse mõttes võinud vähemalt olla 257, kui just mitte pendeldamise abil see summa ei saanud määratud :-), b) või siis Joonis 1 – seal on nii et eesti kõveraid mõõdab parempoolne telg aga euro-ala kõveraid vasakpoolne telg, poliitiliselt muidugi korrektne, kuid esialgsel vaatamisel jääb igal juhul mulje et eesti kõverad on paremad, nt liberaalse eesti majanduse inflatsioon madalam kui sotsiaalse turumajandusega euro-tsoonil jne :-), c) on arvuküllased prognooside võrdlustabelid – heakene küll kui võrreldakse RM prognoose euroliidu või EP omadega, kuid milleks Konjunktuuriinstituudiga kellel horisont lõppeb 2010 kõigi näitajate osas :-). Sellises virr-varris on tegelikult üldse raske tuumprobleemidele pihta saada.

 Õieti tuleks käesoleva nupu pealkirjaks panna „Eesti majanduse põhisamba taastumine ootustevastaselt aeglustub

 Tõepoolest, majanduse põhisambaks eriti jätkusuutlikkuse mõttes on tööhõive – RM Kevadprognoos (kus eurole üleminek oli küsitav) nägi ette selle jõulisemat taastumist kui praegune – selles prognoosis on korrektsioon tehtud allapoole. Nt tänavune hõive on ca 10 tuhande töötaja võrra väiksem kui kevadel tehtud prognoosis. See seik on väga ja väga oluline, sest võrreldes aastaga 2008 on praeguseks hõive langenud juba ca 90 tuhande võrra, mis teiste sõnadega tähendab tööta jäänud kodumajapidamisele tuludesse ca 10 miljardilist lööki – koos rahvuslikult nii majandusliku ebavõrdsuse kui sotsiaalse ebaõigluse tõstmisega.

 Seega, kahetsusväärselt RM vist ei kavatse kogu viisaastaku jooksul midagi olulist ette võtta nimetet kõigi probleemide probleemi lahendamiseks. Muide, vastavalt sellele prognoosile näib et ka euro kasutuselevõtt ei too iseeneslikult juurde mingeid lisa välisinvesteeringuid, või kui toob, siis järelikult jätkub eesti investeerijate poolt kapitali (loe töökohtade) väljavedu endist soodu (loe, mingeid vastavaid asjakohaseid reforme nagu kasumimaksu taastamine vms RM horisondi viisaastakul ei püüagi jõustada).

Advertisements

august 26, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: