Ülo Ennuste majandusartiklid

Kiri Stefan’ile

Kulla Stefan: Teie Arvamuse suhtes ÄP.ee „Ärge eelistage kodumaist“ 6.X 10

Siililegi selge et kasumi tagaajamine peab jääma rahvuslikult moraalsetesse/eetilistesse piiridesse ehk kokkuvõttes vähemalt rahvusliku majanduse jätkusuutlikkuse tõenäosuse tõstmise piiridesse. Seda tuleb eriti rõhutada juhul kui rahvuslik majanduseadusandlus on auklik ning lünklik ning jooksev  majanduspoliitika ei stimuleeri isegi kõlvatuid majandusagente neid väeseid jõustatud vaegseaduseid rangelt kuuletuma.

Kahjuks meie just praeguseks seadustatud/jõustatud reeglid ning mehhanismid üldiselt äriagentide moraalset käitumist ning  moraalse palge edendamist ei stimuleeri rahvusliku majanduse evolutsiooni huvides – hoopis vastupidi, nt praeguse tööturu vaeg-regulatsioonidega ja tasakaalutu ja lünkliku maksuseadustikuga ning puuduliku eelarvesedusega oleme jõudnud euroliidus rekordilise töötuseni ja järjest langeva hõiveni mis jooksvalt tekitab rahvuslikule majandusele kümnetes ja kümnetes miljardites GDP kaotusi pluss kümnetes ja kümnetes miljardites kapitali väljalekkimist (vt EP statistikat). Kokkuvõttes suunanud rahvusliku majanduse  jätkusuutmatule rajale.

Seega naeruväärne on meile siin praegu lugeda epistlit kus ridade vahelt selgub et firmadel ei peagi olema mingit “moraalset kohustust” kasumi tagaajamisel nt piirata kapitali kõlvatult välja kantimist ja seega kodumaal jätta nt innovaatilised töökohad rajamata jne – ja et isegi tarbijatel pole mingeid moraalseid kohustusi kaupade valikul rahvusliku jätkusuutlikkuse kindlustamise huvisid, eeskätt hõive stabiilsust, silmas pidada! Niie et jutlustada et iga majandusagent võib siin vabalt enda alt kogu rahvuslikku oksa saagida oma moraalituses/asjatundmatuses.

Neid moraalikohustusi poleks tõesti vaja kui majanduspoliitika ja selle seadustamine oleks piisavalt kompetentne/kvaliteetne ja teadmusruum populistlikult poliit-solkimata, ning jõustatud mehhanismid – eeskätt maksuseadused ning eelarveseadused, tööturu seadused – oleks jämedate lünkadeta ning rahvuslikult rahuldavalt eetilised ning toimijate suhtes talutavalt õiglased. Kahjuks see siin praegu nii ei ole ja selles on suuresti süüdi ka kõik majandusasjalised alates valjatest kuni pluokraatideni, välisinvestorid kaasa arvatud.

Jääb meil esialgu ainult loota sellele et Brüssel hakkab uuest aastast tõesti tõsisemalt väemalt euro-ala liikmesriikide toimetamisi ja statistikaid seirama ning vähemalt maksuseaduseid ja töötururegulatsioone vähemhambutult koordineerima – vähemalt nendes liikmesriikides kes eeskätt oma majndusseadusandluse võtetest ja agentide, sh nn riskiinvestorite, moraalse palge puudusest ise-endi majandusi seljatavad :-).

Advertisements

oktoober 7, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: