Ülo Ennuste majandusartiklid

Kärbete advokaat

Kärbete advokaat

 Mihkel Oviir kirjutab:

 „Alles nädalapäevad tagasi avaldas reitinguagentuur Standard & Poor’s hinnangu Eesti demograafilisele seisule. Sellest selgub, et tööealiste inimeste osakaal väheneb 2050. aastaks 58 protsendini kogu rahvastikust, praegu on see näitaja umbes 68 protsenti.        

Seetõttu suureneb meil vanadusega seotud kulude osa praeguselt kahelt protsendilt 13,5 protsendile SKTst. See tekitab riigile suure eelarvepuudujäägi ja võlakoormuse. Me võime muidugi endale sisendada, et midagi sellist ei juhtu. Võib-olla, kuid elame-näeme.”(PM 29.X 10 lk 12)
        

 Olgu pealegi, ärgem norigem siinkoha selle üle et miks riigikontrolör kes peaks tegelema eeskätt majandusalal ja seega teadmuspõhise majandusega riigis majandusteaduse baasil, on valinud meie tööealiste inimeste osakaalu prognoosijaks mingi eksootilise opaalse reitinguagentuuri, aga mitte mõnda selle erialal avalikult evalveeritud läbipaistvat teadusasutust avalikult teadud tuntud usaldusväärsusega ning avalike teaduskraadidega eeskätt demograafia ning makroökonoomika spetsialistidega.

 Kahjuks küll jääb meile antud juhul teadmatuks et mis ime-eeldustel on võimalik arenguriigile ligemale pool sajandit ette teadmuspõhiselt prognoosida sajandiku täpsusega, jääb teadmatuks et kas nt eeldati et meie majanduspoliitika selle aja jooksul ei muutu, et nt inimkapital jääb permanentselt Maarjamaalt välja voolama netos, kas meie majandusmehhanismid üldse enam edasi ei arene, kas neljakümne aastaga tööealisus ei tõuse jne.

 Kuid ilma norimata ei saa kuidagi jätta viidatus teist lõiku ja lausa otse küsida et mis lõppude lõpuks viis ühe institutsiooni sellises kaliibris andmete vassimiseni: nimelt just praegu on tegelikult meil ametliku statistika järgi „vanadusega seotud osa” SKTst 13% ümbruses (mitte „kaks protsenti” ) ja et siinsamas lähedal Põhjalas on see näit praegu juba vist ammu juba oluliselt üle kahekümne protsendi ja saadakse suurepäraselt hakkama tänu eeskätt makromajanduslikule pädevusele ning kõrgele sotsiaalkapitali tasemele.

 Või on tõesti äkki taoline sofistlik matemaatiline manipulatsioon mõnel verbaalsel erialal õigustatud ja vastutustundlik praktika – oma positsioonide kaitsmiseks – nt positsiooni puhul mille kohta M. Oviir mullu Riigikogus kandis ette nt järgmist:

 „Pensionid on juhtumisi kõige suurem riigieelarve kuluartikkel. Ja ma ei pea vastutustundlikuks, et tänavu kevadel seda kulu üldse suurendati.”

 Veidral moel oli juba ammu enne seda mahakuulutust ühe teise institutsioon poolt riikidele laiali saadetud üks pensionide muutude osas täiesti vastassuunaline märgukiri: ühe olulise meetmena kriisi leevendamiseks soovitati riikidel kaaluda pensionite viivitamatut tõstmist et sellega hoida üleval sisemajanduslikku nõudlust ja sellega omakorda vältida töötuse katastroofilist langust – see oli nii ühes IMFi majandusteadlaste memorandumis ja esitatud täie vastutustundega ja ratsionaalsuse majandusteoreetilise tõestustega: “Staff Position Note Fiscal Policy for the Crises“ (29. detsember 2008, autorid Oliver Blanchard jt, muide Blanchard’i nime puhul muutuvad tõsimajandustedlased tähelepanelikuks).

Ilmselt on metsa poole ka Oviiri lause:

“Kas siis jutt enneolematult suurtest riiklikest investeeringutest on vale? Ei, kõik on õige. Aga ka seda tuleb vaadelda taas kontekstis. Me sõltume väga suures osas Euroopa Liidu toetustest. 2010. aastal teeb riik tervelt kaks kolmandikku oma investeeringutest välisraha toel.”
 

Mis mõttes “enneolematult suurtest” sest statistika järgi on valisussektori kapitaalmahutuste kogumaht kriisiga vähenenud viiendiku võrra, tõsi küll et seda vähenemist on leevendanud toetuste suurenemine.

Advertisements

oktoober 31, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: