Ülo Ennuste majandusartiklid

Kõrvalmärkusi WSJ 23.XI 2010 Charles Duxbury’ artiklile „Euro himukas Eesti” (Estonia Eager for the Euro)

Kõrvalmärkusi  WSJ 23.XI 2010 Charles Duxbury’ artiklile   „Euro himukas Eesti” (Estonia Eager for the Euro)

 http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704170404575624660080449740.html?KEYWORDS=charles+duxbury

Eimesest lausest –

„TALLIN—Whatever the problems afflicting some members of the euro zone, Estonia wants in as soon as possible.”

– võib jääda ekslik mulje et ehk ajakirjanik on düsgraafik: kaugeltki mitte kuna on šotlasest vene filoloog, elab Stockholmis kus omab eestlastest sõpru, vaid näib et Tallinna skribeerimine vene moodi näib olema WSJ toimetuspoliitika nagu vist mõned muudki veidrused selles artiklis.

Küll näib et Charles on rohkem kodus poliitikaga kui nt monetaarteooriatega (tal puudub formaalne majandusharidus) ja seega tuleks artiklit käsitleda eeskätt kui poliitilist üllitist: nt vihjes –

 „A former defense minister, Mr. Ligi, 51 years old, became finance minister in June 2009 as Estonia’s gross domestic product was falling by 15% from a year earlier.”

 – siin lauses vihje et kui endine kaitseminister hr Ligi astus finantsministriks siis langus oli 15% – et seda tuleb mõista poliitiliselt vist eeskätt kui vihjet et Eesti praeguste tippvõimurite „pink” on lihtsalt väga lühikene, ja mitte seda mõista niie nagu hr Ligi ise ei oleks olnud 15% languse üks pea-arhitekte (nt kui Riigikogu Rahanduskomisjoni raudne esimees. Raudne selles mõttes et surus Riigikogust läbi mistahes kvaliteediga eelarve eelnõud või mistahes veidrustega rahandusega seotud seadused nt EP Seaduse paranduse 2008. et EP juhtkond ei pea omama erialast kõrgharidust ja EP võib avalikkuse eest varjata fakte mis paanikat võiks tekitada, või nn avansilise tulumaksu unikaalne äpardseadus jne).

 Charles’i majandushariduse defitsiit paistab aga kõige ilmekamalt välja sellest et ta on Ligi intervjuust tuimalt kirja pannud lõigu mis ei sisalda mingitki makro-ökonoomilist loogikat, populist–poliitilist muidugi küll –

 “As Estonia’s exchange rate has, since 2004 been locked in a tight band with the euro—a requirement for euro entry—it hasn’t been able to devalue its currency to boost exports and improve growth. As a result, unemployment topped 15% and GDP plunged by an average 14% year-on-year in 2009, to $19 billion.”

– tõepoolest, tegelikult hävitas 2004 – 2008 ekspordi konkurentsi võime ning ka euroga õigeaegse liitumise 1.I 2007 just valitsuse vastutustundetu inflatsioonilise maksustamise poliitika (et eeskätt kompenseerida vastutustundetu 0-kasumimaksu poolt tekitatud auku eelarves). Muide 2008. ligemale 11% inflatsiooni ülespuhumine valitsuse poolt oli tohutu tümakas rahvusliku majanduse ja rahanduse pihta, nt hävitas kümnetes ja kümnetes miljardites rahvuslike deposiitide väärtust koduturul ja seega kodumaist nõudlust – süvendas masu tohutult.

Muide kõike seda juttu sai Rotermanni võrratu US Galerii võluvas kohvilauas ning isegi maalide näitel kohe mitme inimesega Charles’ile selgitatud, kõik sai tema poolt üles kirjutatud ja seda juba enne Ligi juurde minekut, kuid kõik asjata.

Muide –

„Joining the euro “is the last step of a transition into the European Union as an equal,” says Ulo Ennuste, former professor of economics at Tallinn University. “It is a good stepping stone towards economic credibility, but it is a step being taken in a thick political fog,” Mr. Ennuste says.”

– õnneks mul on väga terase mäluga tunnistaja Ms J.M. näol et Charles oli eriti himukas kirjutama oma bloknooti ülesse kõik viis olulisemat “udu” mis ma temale dikteerisin ja eeskätt majanduslikud, ja mis kõik euro-liitumist ähmastavad ja selle uue instrumendi efektiivset kasutamist rahvuslikes huvides ilmselgelt kammitsevad – kuid artiklisse jõudis nendest ainult poliitiline udu – ilmselt ka see on WSJ toimetuspoliitika. Kah ei mäleta ma et ma oleksin Tallinna Ülikoolis arvel olnud.

Advertisements

november 23, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: