Ülo Ennuste majandusartiklid

fb mõnigate hercules’te ja achilles’te kirjavahetusest

  Tänan Teie kiire vastuse eest: ise vastanTeie  tekstis #….# eeskätt puhtast makro-ökonoomikast lähtuvalt

 

# kirjutate et #

 Iga minister vastutab oma tegude eest ise. Mina olen aastaid selgitanud ka fraktsiooni liikmetele, et toiduainete ja ka kultuuriürituste käibemaks peaks olema väiksem, seda ka paljudel muudel põhjustel, millele teie oma analüüsis ei viita. Täna näiteks viib 10 000 eestlast oma raha Helsingisse, et U2 kontserti näha ja korraldajad ei tee seda Eestis just nimelt kõrge käibemaksu tõttu. Neile ei ole see kasulik. Tulemuseks on see, et raha voolab Eestist välja.

 # raha voolab ka sisse vähem ning inflatsioon ei pidurdu ning konkurentsivõime väheneb ning kapitalid voolavad välja jne #

 Täpselt sama on toitlustussektoriga. Eesti restoranide hinnad on kõrged samal põhjusel, et meil erinevalt enamuses Euroopa riikides ei ole toitudele madalamat käibemaksu.

 # sageli otseselt ka restoranide käibemaksud on madalamad standardist #

Ärge tulge mind süüdistama asjades, mida mulle süüks panna ei saa. Olen ise … ja ettevõtluses ligi 20 aastat tegutsenud ja tean praktikuna tunduvalt rohkem asjadest, mida teie (kogu lugupidamises teie vastu) ainult teoreetikuna teate. Minu ettevõtted toodavad ka täna toiduaineid, nii tooraineid, kui valmistooted ja ma olen madalama käibemaksu plusside ja miinustega väga hästi kursis. Paraku on meie riigis demokraatia ja enamus otsustab.

# demokraatial on palju versioone – on nt partokraatlik/plutokraatlik/elitaarne tüüp vist meil eeskätt ja pead ei tohi selles suhtes ükski aus rahvaesindaja liiva alla pista – ´a la meil demokraatia – ei saa midagi teha enamuse vastu ja istume käed rüpes jne, muidugi teie tugevam külg näib olevat mikro-ökonoomika jah aga kuna Riigikogulane peab valdama ka avaliku majanduse aluseid – siis Teie süüdistamine on paratamatu #

 Niisama püüne peal kukena kiremisest mitte midagi paremaks ei muutu. Maksutemaatika on mahukas ja pika vinnaga kompleksne protsess, mida tuleb analüütiliselt ja samm sammult tervikuna muuta. Ühe maksu kontekstist välja tõmbamine ei näita suurt kompetentsi.

# kas olete lillegi liigutanud  vastava kompetentsiasutuse rajamiseks mis seda „kompleksset protsessi“ kvaliteetselt teostaks, vaadake nn Lissaboni agenda järgi majandus peab olema teaduspõhine – seega ka maksusüsteem peab olema teaduspõhine – kas Teie usute et sellist süsteemi saab kvaliteetselt disainida põlve otsas partei tagatoas nurgatohtrite poolt? #

Ei taha teiega vaidlema hakata, aga teie näete seda kõike ainult teadlase pilguga, Elul on paraku ka praktiline pool ja teadlased pole kunagi töökohti juurde loonud.

 # 2008 kevadel surus Ligi teie ja kogu makro-ökonoomilises ebakompetentsuse magava ning ilmselt eeskätt omade äride pärast muretseva Suure Saali nina alt läbi rahvuslikult häbiväärse „avansilise tulumaksu seaduse” – vastavalt seletuskirjale selle jõustumine 1. jaan 2009 oleks riigieelarvest välja viinud neli miljardit laekumisi – eeskätt kingituseks rootsi penskaritele” – President kinnitas kiiresti ära kah.

 Kui üks majandusteadlane hakkas seda õudust siiski avalikustama esialgu puht-teoreetilise ja abstraktsel tõestamaks et see seadus on positiivselt falsifitseeritav on eba-kvaliteetne, siis Teie ei kujuta kogu oma tubli praktilise poolega ette millist soppa hakati selle selleisiku  pihta valama: RM poolt eestkätt kus eelnõu koostati suure juristide klanni poolt, EP, Presidendi Kantselei, TÜ juristid, Rahanduskomisjon, Riigikantselei, reformi kannupoisid TTÜs jne – kohe kogu demokraatia poolt nagu Teie vihjed: kõlasid hüüud et ise pole ühtegi töökohta loonud ja tuleb vigisema, tfuji – matemaatika, kahju et professorid ära ei kärva, penskarid ei saa midagi aru, keskerakond on aju ära mürgitanud – ja seda siiani ja isegi pankade foorumitel.

Arvake nüüd ära et kui palju töökohti selle teadlase initsiatiiv säästis ja kui poleks selle kehtestatud seaduse tühistamist enne selle jõustumist tulnud – analoogiaks nt et mitmed mõttetud kärped eelarvest 2008-9 vähendasid oluliselt sisenõudlust ja eestkätt sealt kaudu hõivet lumepallina ca 50 000,  ja muide isegi veel viimatises kolmandas kvartalis Eestis hõive vähenes 20 000 aastatagusega võrreldes – ainuüksi see viimane töökohtade vähenemine tähendab ligemale kaheksale miljardile kodumaisele kogutulule rentslisse laskmist + sotsiaaltoetuste mahu suurenemist .

Oleks ikka arukam olnud kasvõi kukena kireda kui pea liiva alla pista, kui muidugi Te oleks üldse pelgalt oma praktilise küljega suutnud ikka taibata mis üldse toimus: aga nagu Teie viimane lõik näitab on see esialgu asjatu lootus, seniks #

 Ma ei nõustu kaugeltki mitte alati Ligiga. Tegelikult kakleme päris normaalselt, ka maksutemaatika üle. Aga sammud, mida Ligi on astunud, on ka uusi töökohti juurde toonud, see on fakt ja ma ei pea teda kaugeltki mitte käilakujuks. Igaühel on oma arvamus. Teile jääb teie oma! Vähemalt teil on oma arvamus, paljudel pole paraku sedagi. Jõudu!

 # taevane arm – „Ligi on … ka uusi töökohti juurde toonud” – mullu kanditi Eestist välja maksustamata kujul ca 17 miljardit ainuüksi otseinvesteeringute nime all – täielik rahandusministri väärtegevuslik praak – palju selle rahaga oleks saanud uusi kõrgtehnoloogilisi ja konkurentsivõimelisi töökohti luua? Kui palju on koos selle väljaveetud kapitaliga kaasnenud spetsialistide väljavoolu. Või võtke 2008 häbiväärne inflatsioon üle 10% mis hävitas kümnetes miljardites rahvuslikke finantsvarasid samal ajal kui hr Ligi oli Rahanduskomisjoni esimees ja muuseas surus läbi seaduse et EP võib varjata ebameeldivaid andmeid ja et juhtkonnal pole vaja omada erialalist kõrgharidust – piisab sellest kui oskavad korrutada et valitsus ja keskpank ei saa teha mitte midagi!

 Jõudu Teilegi #

 

Advertisements

detsember 4, 2010 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. Ligi nimetas igasugust majanduskasvu majanduses heaks ajaks, kus riigil tuleb reserve hakata koguma. Teda ei huvita kõrge tööpuudus ega miski muu.
    http://money4nothingchicks4free.wordpress.com/2010/12/13/defitsiidi-terrorist-jurgen-ligi/

    Kommentaar kirjutas Kristjan | detsember 16, 2010 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: