Ülo Ennuste majandusartiklid

 

Sirp ja suuraud: kultuurilehe poleemilisusest maksupoliitika näitel

 Olin lausa pahvis kui sirp.ee’st  lugesin Alari Purju „Maksupoliitilised valikud” esimest lauset:

 „Kasumi maksustamata kujul riigist väljaviimise võimalus kuulub ebakindla majanduskeskkonnaga riikides harrastatava liigse erikohtlemise hulka.”       

        

Taevane arm – ometi on võimalik ausal teadlasel oma seisukoht selgelt ja otseselt ning täiesti mittepoleemiliselt meie kuulsas kultuurilehes välja öelda – hüüatasin eufooriliselt.

 Vaatamata et lumi paks jooksin poodi ja ostsin veel Sirbi 10. detsember 2010 milles lk 5 nimetet artikkel, kartuses et äkki võrgu väljaandes on midagi välja kärbitud, mis võis olla veelgi vähem poleemiline või veelgi vähem kahemõtteline või nii.

 Kuid oh häda, õnge läksin, kõik käik ilma-asjata: paberlehes nimetet lauset üldse pole, vähemalt sissejuhatava lausena mitte. No vaatasin siis kiiresti et kuidas lõpulausega on, selgus et see on raudselt paigas mõlemas versioonis:

 „Astmelise tulumaksu ümber jahumise võiks tõesti ära lõpetada ja keskenduda olulisematele küsimustele.”       

  See lause on tõesti sisuliselt küllalt segane ja poliitiliselt neutraalne et sobib poleemilise kultuurilehe igasse versiooni –tõepoolest – selle lause puhul saab arendada diskursusi et kas autor mõtles nii, või naa – et kas lõpetada jahumine sellega ära et astmed ilma pikemata jõustada, või hoopis vastupidi, ja kui nii siis mida autor mõtles olulisemate küsimuste all millele meil tuleks keskenduda. Kas äkki prof Purju mõtleb et olulisem küsimus on näiteks see nt et meil tuleks praeguse maksusüsteemi struktuurseks tasakaalustamiseks välja uurida et mida maksusüsteemide optimeerimise nobelisti Mirrlees’i teoreetiline sõnum meile oleks, või mõtleb et oluline oleks meile hoopiski Läänemere-Äärise tsiviliseeritud maksusüsteeme pragmaatiliselt maha kuppida? Aga nende probleemide tasemele kvaliteetne kultuurileht ometi ei saa laskuda – sest optimeerimine on, tphuji, seotud matemaatikaga, ning teine veelgi banaalsema mitteunikaalsusega.

Advertisements

detsember 13, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: