Ülo Ennuste majandusartiklid

NB: meie mõnede Jõuluvanade nõunikud võivad olla paadunud zombi-ökonomistid*

 Tõepoolest: paljude meie juhtivate Jõuluvanade pöördumistest publiku poole kuuldub sageli ja rohkem juttu makro-efektiivsusest kui õiglusest ning majanduslikust võrdsusest, rohkem makro-uhkeldamisest partnerite arvel kui tänulikkusest, ülioluliste toetuste eest,  rohkem selekteeritud steriilsetest statistikatest kui loogiliselt reaalsusest  jne jne.

  Nt kui Jõuluvana TV dotseerib ´a la: „et kriisi ajal meil tööviljakus tõusis, siis  paljud töötud peavadki objektiivselt jäämagi töötuteks sest nad ei mahu ju enam kahaneva hõive sisse selles suures tööviljakuse tõusus …”

– siin on kindel et tegemist on ühe ammuilma aegunud ortodoksele teooriakesle jälle elukese sisse puhumisega – objektiivse reaalsusega on selles lauses tänapäeva heterodokse majandusteaduse seisukohalt vähe pistmist, eriti makro-regulatsiooniteooriate seisukohalt mis liberalismi on välja tõrjunud (vaadake arenenud riikide praegust praktikat). Teiste sõnadega nii on siis kui valitsus istub käed rüppes ja ei tee midagi jätkusuutmatuse vääramiseks, ebavõrdsuse vohamise pidurdamiseks – Põhiseaduse sihistustest lugupidamiseks.

 Või: „et käibemaksumäära tõstmine ja muud kärped olid vajalikud, kuna tänu neile on Eesti praegu teistest Euroopa Liidu riikidest paremas olukorras. «See, millega teised riigid praegu tegelevad, selle meie tegime ära juba möödunud aastal,» (PMee 29.XII)

– nagu juba eesti vanasõna ütleb et uhkustamine ajab upakile, ja uhkustamine siin lauses on lausa karjuv sest häbiväärselt eesti töötuse määr on ELis üks kõrgemaid, kolmandas kvartalis isegi hõive ikka edasi trendina langes, praeguseks on inflatsioon meil Elis üks kõrgemaid ning koos hindade suure ebastabiilsusega rikub Maastrichti vastavaid kriteeriume, investeeringud edasi reaalselt langemas, ebavõrdsus suurenemas, vaesusriskid tõusmas, maksusüteem üks inflatsioonilis-regressivselt zombilikumaid ning kõlvatumaid Läänemere-Äärises jne jne.

Ning: “Still, Mr Ligi is impatient with the timidity of reforms in southern Europe. “Recession is much less painful than bankruptcy,” he says bluntly.” (The Economist 29.XII 10)

– taevane arm – Eestil oli õige aeg eurole üle minna 1.I 07 – kuid see võimalus mängiti suures zombismis auti ja seega langeti kordades sügavamasse ning laastavamasse masusse kui Lõuna-Euroopa – kus muide maksujõuetu on ainult üks väikeriik (muide – kaks korda rikkam kui Eesti, samuti töötus oluliselt madalam).

************************************************************* 

*PS: muide üks värskemaid traktaate zombi-ökonoomika kohta ilmus äsja Paul Krugman’i sulest:

 http://www.todayonline.com/Commentary/EDC101223-0000151/When-zombies-win,-the-economy-gets-chomped

 ja üks värskemaid monograafiaid on ilmselt  avaldatud John Guiggin’i poolt mõni kuu tagasi jne: muide, kindlasti ei ole selles raamatus zombideks Krugman, Phelps, North, Hurwicz, Mirlees – kui nimetrada Nobeliste.

– aga kõige suurem rahvusteaduslik üdini XX sajandi taseme zombistlik Jõulupäkapiku kingitus meie maksumaksjatele on:

Janno Reiljan. 2010 dets. Possibilities of Discussing Convergence of Regional Economic Development in the EU”. – Proceedings of the Institute for European Studies. Tallinn University of Technology (ISSN 1736-4949), No. 8, lk 33-60. http://www.ies.ee/iesp/No8/

– maksab igatahes miljoneid ja ei oma ilmselt mingit kontakti ei reaalsusega ega aktuaalsusega – ainult grantidega, sihtfinantseeringute ning honoraridega .

Tõepoolest: võrrelge seda Reiljan’i kirjutist nt Teet Rajasalu (2003) – samateemalise uuringuga – tõesti XXI sajandi tasemega tõsiteadusliku käsitlusega. ning on kohe kerge näha millega on tegemist.

Advertisements

detsember 30, 2010 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: