Ülo Ennuste majandusartiklid

Kiri

 

Rammu näikse mullu olevat vähemaks jäänud – kuid took tõusetus

 

Esialgsetel (ESA 11.II 11) andmetel mullu meil kodumaine kogutoodang (SKT) tõusis 3,1%. Täpsustus tuleb märtsis peale valimisi, ilmselt alles siis avaldatakse ka vastav hõive muudu statistika –viimane muide on masust väljarabelemisel aga kõige olulisem makro-näit.  Praeguse avaliku teabe tasemel näib et mullu meil siiski hõive langes ikkagi paari-kolme protsendi jagu, aga kui palju tööjõudu mullu välja rändas või heitus, aga rändas ilmselt tuhandeid ja heitus samuti – seda hinnangut saame ametlikult teada vast alles aasta pärast.

 

Kuid arvestades lisaks veel seda et mulluse kolme kv statistika alusel näib et ka investeeringud põhivahenditesse olid ikka veel languses ja kapitalide väljavool sisemajandusest suur, siis, kokkuvõtte näib et rahvusliku majanduse potentsiaal langes ja vist langeb siiani oluliselt,  ning seega ega suurt lootust oluliseks rahvusliku tulu tõusuks nähtaval horisondil pole lootustki – praeguse majanduspoliitika jätkumisel – sh euroliidu kui kooperatiivse liidu koordinatsioonide mittemõistmisel.

 

Olles nüüd euro-alas, on meil statistika järgi paratamatult vaja mõõtu võtta eeskätt saatuskaaslastelt selles nii klubis, muidugi ka meiega enam vähem võrreldavatelt regionaalselt lähedastelt – seega euroala nii euroala perifeeriast kui lähedasemast Läänemere-Äärisest.

 

Eurostati viimatiste prognooside järgi näib et üsna kindlalt et meie mulluse kolmeprotsendilise tõusuga hoidsime selles osas kindlat oma positsiooni nii sloveenide kui ka slovakkide suhtes (selles mõttes et elaniku kohta rahvuslike kogu-sisemajanduslike reaaltulude vahed oluliselt ei muutunud).

 

Mis aga puutub nt lähimate saatuskaaslastega mitmeski mõtte, soomlastega, võrdlusesse siis mullu kahetsusväärselt jäme järjekordselt sammukese nendest tulutasemelt tahapoole: Eurostati praegu veel kehtivate prognooside järgi näib et soomlase kohta tuli 2010 ilmselt reaalselt (2000 püsihindades) SKT mahtu ligemale  29 tuhat eurot – meil aga alla 7 tuhande – lõhe võis laieneda üle poole tuhande euro võrra. Rootslastest ei maksa rääkidagi, sest ilmselt nt maksustamata hargmaiste pangakasumite kaudu meiegi püüame neid pisku toetada – praeguse majanduspoliitika jätkumisel.  

Advertisements

veebruar 11, 2011 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: