Ülo Ennuste majandusartiklid

Imestuskiri

Poolas pole kümme aastat reaal-kogutu kordagi langenud ja Eestis Põhiseaduse järgi maksusüsteemi otsustamine  ei käi rahvahääletuse alla

Majandusteooria vaatevinklist minnakse meil viimasel ajal valimispropaganda käigus üha sagedamini populismiga liiale – risustatakse avalikku teadmusruumi üha enam – vähendatakse rahvusliku majnduse jätkusuutlikkuse tõenäosust üha enam.

Nt lastakse lendu valijaid eksitavaid väiteid ning dotseeringuid lausa Toompea tippudest, seda eriti nt fb kergeusklikest ja ebaküpsest boheemlaslikule publikule nagu nt möödunud laupäevalgi:

Poola näidet tuuakse sisusse süüvimata tihti, tegelik taust on see, et zlott devalveeriti ning kasvu mõõdetakse zlottides. Eurodes mõõdetuna langes Poola majandus tuntavalt. Devalvatsioon toimus ka näiteks Rootsis ja Venemaal, ka nende riik… „

–         taevane arm – kasvu ei mõõdeta „zlottides” vaid kasvuindekseid arvutatakse püsihindade alusel (vt nt Mereste 2003), ja naljakal kombel devalveerimine sellisel juhul elimineeritakse reaal-kasvu arvutusest nii zlottides kui eurodes (esimesel juhul GDP deflaatoriga ja teisel juhul nn lokaaldeflaatori PPS abil).

–      seega väide nagu eurodes mõõdetuna oleks Poola majandus „tunduvalt langenud” on samuti ebaõige (seda on kerge näha tabelist

            http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tsdec100 )      

–         muide, Poola on üks vähestest tuum-liikmesriikidest mis oma GDP pc positsiooni masus oluliselt parandas nii EL27 kui ka EL16 suhtes (samast tabelist kerge näha, samast näha et Eestil see lõhe süvenes)

–         muide Rootsis tõesti devalvatsioon ja reaal-langus langesid kokku.

 

Majandusteaduse vaatevinklist on kah nt tänase/esmaspäevase PMi ühes analüüsis „Majanduseksperdid: Eestile võib sobida ka astmeline tulumaks” suures valimiseelses tuhinas üle ajakirjanduse pädevuse ning vast isegi Põhiseaduse mõttest mindud.

–     nimelt majandusteaduse seisukohalt on maksumehhanismi konstruktiivne disainimine ja kalibreerimine niivõrd kompleksne probleem et seda pole kuidagi võimalik lahendada kildkondlike ekspertide kogude kaheldava tõeväärtuse kvaliteediga lausete alusel, seda ei massimeedias ega mistahes isetegevuslikes kildkondlikes foorumites demokraatlike sõnavabaduste vihmavarju all – eeskätt tuleks selles asjas lähtuda evolutsioon-ökonoomikast ning seda kompetentsetes teabeasutuste kabinettides ning võtta eeskätt snitti enamarenenud naabrite süsteemidest (ei tohiks ka unustada et majandusteaduses on tõestatud et arenenud majandusliitudes toimub maksusüsteemide harmoniseerumine/difusioon).

–      ega Põhiseadus ilma-aegu ei ütle et taolisi rahvuslikult vastutusrikkaid  ning kildkondlikult delikaatseid küsimusi meiegi riigis rahvahääletusega ei lahendata (§ 106.  Rahvahääletusele ei saa panna eelarve, maksude, riigi rahaliste kohustuste, välislepingute ratifitseerimise ja denonsseerimise, erakorralise seisukorra kehtestamise ja lõpetamise ning riigikaitse küsimusi. …)

—  muide, selles PMi analüüsis on täiesti ära “unustatud” et meie praeguse maksusüsteemi põhimine vaegus seisneb originaalses ning rahvusvaheliselt kõlvatus 0-kasumimaksus, ja et ka inflatsioon on kaudne maks (mis muide on konfiskeeriv nagu eramumaa makski) vms. Rääkimata räigest kahekordsest veast PMi väites nagu saanuks meie riik mullu tulumaksust vaid tühipaljas viis protsenti maksuduludest ja seega vihjates et võib ikka vana viisi edasi vingerdada küll.

Advertisements

veebruar 21, 2011 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. Väga hea, eurofiilid eesotsas Jürgen Ligiga on seda rõhutanud. Ligi soovitas Poola majanduse eurodesse ümber arvutada ja siis edasi rääkida. Aga Poola majandus kasvas reaalselt ja ongi jutul lõpp. Eesti majanduse võiks kulda arvestada Ligi loogika järgi.

    Muidugi on Poola kaugel olemast musternäide.

    Kommentaar kirjutas Kristjan | märts 1, 2011 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: