Ülo Ennuste majandusartiklid

Partorgistidest

Intrigaan-aferist-partorgistidest: http://www.epl.ee/artikkel/599661

 

********************************************************

Osutatus Enn Vetemaa (okupatsiooniaegne kirjanike liidu pikaajaline partorg) tunnustavalt sedastab et Gustav Naan (ilmselt okupatsiooniaegne pikaajaline teadusakadeemia partorg) kasutas ENSV evolutsiooniliseks/revolutsiooniliseks täppisteaduslikuks analüüsiks metastabiilsuse teooriat, ja seda Vetemaa arust kui eestimaist filosoofilist saavutust; muide taolise sõnumi saime äsja „arter” veergudel ka Rein Veidemann’ilt.

Seega pole midagi imestada kui meie teatmeteosed siiani tituleerivad akadeemik Naan’i kui eesti filosoofi, füüsikut, kosmoloogi, astrofüüsikut jne ning kui nii edasi siis varsti ka kui eesti täppisteaduslikku tipp-sotsiaalteadlast – seejuures tema teostena märgivad vaid stalinistlikke lendlehti ja bulvariesseesid.

Kõigepealt tuleb meil tõdeda, et on täielik absurd ja ebaadekvaatsus rakendada anorgaanilisi mudeleid nagu metastabiilsus sootsiumite klastrite evolutsiooni/katastroofide modelleerimiseks* – ja seda peaks taipama kah keemikuharidusega Vetemaa (või tõesti omaaegseid TPI poliit-orjentatsiooniga keemikuid (s.h Beekman) ei suunatud vahet tegema anorgaanilise ja orgaanilise vahel?).

Edasi Vetemaa väidab et meil olla Nõukogude okupatsioonis hästi läinud, meisse olla hästi suhtutud. Partorg väidab et “meil läks hästi” sest et 1941 küüditati ainult 1% ja 1949 ainult 2% rahvast, ja et tänu ka temale kui partorgile jäid vist mõnedki KGB repressioonid leebeteks (kas selle eest äkki löödigi Vetemaa 2001 Valgetähe rüütliristi kavaleriks?).

Tegelikult nt “Valge raamat”** lk 50 järgi Eesti rahvastikukaotused Nõukogude okupatsioonidest kokku olid ikkagi ligikaudu 20%. Tõsi et „Valge raamat” ei oma täppisteaduslikku rangust nagu parteikamraadid Naani’le (ilmselt ekslikult) omistavad – nt ei ole andmed varustatud Bayes’like usalduspiiridega: nt et suure tõenäosusega vahemikus 15-25% jne sest selle raamatu koostajate juurdepääs arhiividele oli veelgi rohkem piiratud kui praegustele autoritele. Kuid kui ka usalduspiire hinnata siis nt isegi Leeduga võrreldes ei saa kindlalt väita et meil oleks “paremini läinud”.

Teisalt, kui Naan oleks tõesti olnud täppisteaduslik sotsiaalteadlasena ja mitte aferist, siis tema praeguseni jüngrid oleks pidanud vähemalt praeguseks juba taipama et stalinismis/repressioonsüsteemis ei saanud ühelgi rahval või sootsiumi kihil “paremini või hästi” minna, sest täppisteaduslikul käsitlusel on ratsionaalse diktatuuri jätkusuutlikkuseks  tarvilik tingimus kõikides gruppides ka „süütute” hävitamine teatava olulise protsendi ulatuses: et mingit hästisuhtumist ei saanud üldse olemas olla – vt nt täppisteaduslikku käsitlust selles küsimuses*** – käsitlust mida ka Naan oleks saanud kasutada sest omas juba siis juurdepääsu arhiividele (romaani järgi ilmselt ka ise osales inimsusevastasluses) – kui oleks tegemist olnud tõsiteadusliku täppisteadlasega.

************************************************************

‎*WikipediA: Metastability is a general scientific concept which describes states of delicate equilibrium. A system is in a metastable state when it is in equilibrium (not changing with time) but is susceptible to fall into lower-energy states with only slight interaction. It is analogous to being at the bottom of a small valley when there is a deeper valley close by — a local stability of a system at a local (but not global) minimum of a potential.
Almost any system can demonstrate metastability, but it is most prevalent in systems of weakly interacting particles in physics and chemistry. Often, the weak interaction between particles is the only energy barrier that must be overcome for the system to reach a lower-energy state, weak interaction generally being associated with beta emission. – no ei ole sootsiumite klastrite puhul tegemist “elementide nõrga interaktsiooniga” – NB: elementide vahelised interaktsioonid on nõrgad.

**”Valge raamat: Eesti rahva kaotustest okupatsioonide läbi 1940-1991”. Peatoim Vello Salo.” Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon. 2005.

 http://tallinn.ester.ee/search~S1*est?/Xvalge+raamat+eesti+rahva+kaotustest+2005&SORT=D&searchscope=1/Xvalge+raamat+eesti+rahva+kaotustest+2005&SORT=D&searchscope=1&SUBKEY=valge%20raamat%20eesti%20rahva%20kaotustest%202005/1,2,2,B/l856~b2032196&FF=Xvalge+raamat+eesti+rahva+kaotustest+2005&SORT=D&searchscope=1&2,2,,1,0

***Journal of Comparative Economics
Volume 39, Issue 1, March 2011, Pages 34-42


Paul R. Gregorya,, Philipp J.H. Schröderb and Konstantin Soninc

“Rational dictators and the killing of innocents: Data from Stalin’s archives”

a University of Houston and Hoover Institution, Stanford University, United States

b Aarhus University, Denmark

c New Economic School, Moscow, Russia

Abstract

We posit a rational choice model of dictatorship to explain the tendency of dictators to repress innocent citizens. This model demonstrates that, when the quality of information about regime enemies is low, a rational dictator will knowingly kill and imprison citizens who are not real enemies. We use the formerly secret Stalin archives to test this proposition against the stylized facts of Stalin’s three major repressions.

Research highlights

► This paper uses data from the Soviet state and party archives to examine the “rationality” of Stalin’s repression campaigns. ► We use an eliminations model that posits the dictator eliminates enemies when the number of enemies approaches a revolution constraint. ► The number of eliminations depends positively on the number of enemies and the dictator’s control and varies negatively with the quality of information about enemies. ► We apply this model to Stalin’s three major repression campaigns: collectivization (1930–1932), mass operations (1937–1938), and national operations (1937–1945). ► Application of the model to the three repression campaigns demonstrates that the greatest number of “innocent” victims were repressed when the information about enemies was poorest.Keywords: Dictatorial systems; Stalinism; Soviet State and Party archives; NKVD; OPGU …”

NB: pealkirjas “süütud” ja mudelis ilmselt diktaatori Bayes’e ootused.

Advertisements

juuni 18, 2011 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

 1. “..tema praeguseni jüngrid …”
  Need Naani jüngrid on lausa soojas pesas Tallinna Ülikoolis. On mingi lootus, et uus rektor selle saasta välja külmutab.
  Kuid Akadeemias nr. 11 2010 lk. 2078 on sama ülikooli kirjastusest arvustus, millest toon vaid ühe lause ja milles on omamoodi iroonia, aga ka pöördpilt tänapäevasesse poliitikasse nn. Tarandi ja Savisaare pakti kajastuses:
  G.Ponomarjova ja T.Šur´i teose pealkiri: “Meid huvitas vene kirjandus ja kultuur kui piirnähtus (loe ja imesta! – minu märge) oma eripäraga, aga ka vastastikuses seoses kokkupuutel eesti kultuuriga.”

  Piirnähtus olli tglt valitsevalt piiritu nähtus mahasurutud eesti kultuuri peal. Eripära oligi olemas – eesti keeles vene ja kommunistliku kultuuri propageerimine ja kõige eestiliku eiramine või – halvemal juhul – moonutamine. Moonutamine nii, et praegu vabariigi nn.sotsiaalteadlased eriti TLÜ-st ülistavad seda moonutatud kultuuri, mis justkui oleks praegu vajalik uuesti nn. rahva tahtena ja rahva äratamiseks/ärkamiseks laiaulatuslikuks poliitikaks muuta.

  Kommentaar kirjutas Edgar Pugi | juuni 19, 2011 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: