Ülo Ennuste majandusartiklid

Selline pistrik-seik

Selline pistrik-seik

Mõned päevad tagasi hea Rein Järvelill kirjutas oma Blogisse:

Kingitus pankadele:

Täna kirjutas e24.ee: “Swedbank Eesti maksab emapangale Rootsis 243 miljonit eurot dividende, kuna sellelt summalt on maksud juba Lätis ja Leedus tasutud, ei saa riigikassa sellelt väljamakselt tulumaksu.”
See on ilmekas näide meie tulumaksusüsteemi vildakusest ning sellest, kuidas on võimalik oma makse suurfirmadel nii optimeerida, et Eesti riigile tulumaksu ei peagi maksma.
Tegelikult on Eesti kaks suuremat panka SEB ja Swedpank (Hansapank) teeninud kümne aastaga (2001-2010) ligi 17 miljardit krooni kasumit ning tasunud ainult 270 miljonit krooni tulumaksu (see toimus Hansapanga ajal aastatel 2002-2004), SEB pole selle aja jooksul maksnud riigile sentigi tulumaksu.
Samal ajal on pangad ekspluateerinud Eesti riigi poolt koolitatud töötajaid, nautinud Eesti õigussüsteemi kaitset oma ärile ning kasutanud Eesti riigi poolt rajatud taristut. Muidugi pole see 17 miljardit krooni puu otsas kasvatatud vaid ikkagi Eesti ettevõtjate ja töötajate teenitud raha.

Sellele järgnes fb-s järgmine inellektuaallne kikk-poks-kätsh-as-känn kommimine:

  • Erki Uustalu See ei ole kingitus pankadele vaid elementaarne topeltmaksustamise vältimine. Valdav osa riikidest käituvad nii ja see kohustus tuleb meile ka EL ema-tütarühingu direktiivist.

Teisipäev kell 21:33 · Meeldib

Urmas Kaju

Õigust räägid, seltsimees! Aga mida siis teha. Panku ja ettevõtjaid eksproprieerida? Ettevõtjaid ja panku ei maksa asüüdistada, et nad teevad, nagu nad teevad. Kui ei teeks maksimaalselt oma kasumi kasvatamiseks ja maksude optimeerimisek…Vaata veel

Teisipäev kell 21:34 · Meeldib ·  1 inimene

Urmas Kaju ‎”Tule tarvas appi!” – esitab tuntud poistebänd

Teisipäev kell 22:13 · Meeldib

Meelis Atonen Kahjuks on Rein jälle asjadest valesti aru saanud. Kui vaid saaks maksustada neid “pahasid” rikkaid.

Teisipäev kell 22:59 · Meeldib

Erik Somelar Antud juhtum ei ole ehk pointi jaoks sobivaim. Maksud maksti seal kus tegelik tulu saadi. See on ju OK. Kuigi aktsiakapitali vähendamine oli selgelt maksude optimeerimine, mitte normaalne äritegevus. Siiski on selge, et efektiivse nullmääraga ettevõtte tulumaks pole Eestile õitsengut (ega isegi massilist firmade kolimist Eestisse) toonud. Rootslased saavad lihtsalt siit rohkem makse ja oma riik ei saa.

Eile kell 8:47 · Meeldib

Ülo Ennuste hr Kaju’le: oma tegevusest arusaamisest ei piisa riigiisale – peab ka õrts moraali olema (nt 2008 Ligi-Padar pressisid Riigiokogus läbi avansilise tulumaksu seaduse mis oleks veelgi enam kinkinud firmadele kasumimaksuvabastust – veelgi enam riigi ülalpidamiskulusid (sh firmadele taristu kindlustamiseks) keeranud töövõtjate kraesse

Eile kell 9:13 · Meeldib

Ülo Ennuste hr Atonen erinevalt Friedman’ist näib arvavat et rikkad ei pea omale kasumite kokkuajamisega seotud avalike hüvede eest tasuma või ta arvab SwE pole siin sentigi kasumeid lõiganud

Eile kell 9:46 · Meeldib

Urmas Kaju

Ma küsiksin, korrates varasemat mõtet lolidele raha alles jätmise arutuse kohta. MIKS PEAKS aruselge äriraamatupidaja lihtsalt selle raha vägisi lIaiali jagama, mis talle ANTAKSE? Äri ja heategevus on kaks abs erinevat asja . Kui just…Vaata veel

Eile kell 11:35 · Meeldib

Urmas Kaju Lisaksin varasemale, et just pangad on majanduse äriraamatupidajad, finantsistid ja finantsarvestajad.

Eile kell 11:36 · Meeldib

Meelis Atonen

Hr Ennuste! Mina siin silte ei kleebiks ja teiste eest ei arvaks. Mis rikaste maksustamisse puutub, siis maksab 10 korda enam teeniv inimene tulumaksu pisut enam kui 10 korda rohkem kui see teine nn vähemteenija. Mis ettevõtetesse puutub, s…Vaata veel

Eile kell 11:39 · Meeldib

Erik Somelar Meelis, palun selgitust, miks on äriettevõtte kasumi maksustamine puhul küsimus, kas see on õiglane, kuid sama küsimus ei teki Teil, kui inimene oma tööjõudu müües peab riigile ära andma 56% tema peale kuluvast palgafondist?

Eile kell 11:58 · Meeldib

Erik Somelar

On muidugi selge, et kasum on raamatupidamislik nähtus, mida saab väga laialt modifitseerida. Võib-olla ei ole kasumimaks just parim viis maksustamiseks, kuid on selge, et ettevõtted peavad maksma riigi garantii eest oma kasumile ja oma var…Vaata veel

Eile kell 12:02 · Meeldib

Ülo Ennuste

soojalt soovitan härradele teadmuseks maksustamise õigluse küsimustes: The AER Sept 2005
“Fairness and Redistribution”


By ALBERTO ALESINA AND GEORGE-MARIOS ANGELETOS

Different beliefs about the fairness of social competition and what determines
…Vaata veel

Eile kell 12:09 · Meeldib

Erik Somelar Lühidalt siis – hinnang õiglusele sõltub uskumustest?
Ja Ülo viidatud kodanike uskumuste liigituse kohaselt on Reformierakond NLKP vaimne pärija, kuna maksustab tööjõudu kõrgelt?

Eile kell 12:33 · Meeldib

Meelis Atonen

Tegelikult on ka isiku tulu maksustamine täitsa kurjast, mina kaotaks tulumaksu kohe ära. Raha korjaks pigem loamaksude ning kaudsete maksudega. Liiga kõrged tööjõu maksud ongi probleem, mis meie atraktiivsust kahandab. paraku on penisonide…Vaata veel

Eile kell 12:45 · Meeldib

Erik Somelar Riigi garantii omandile ja lepingutele on samuti riigi garantii kasumile, loomulikult – kuidas sa nendeta saad kasumit teenida. Ja siis on muidugi Eesti Energia, millel on ka riigi garantii kasumile otseses mõttes.

Eile kell 12:48 · Meeldib

Erik Somelar Kui üksikisiku tulumaks ka nt 13% kanti langetada, väheneb palgafondi koormus ikka kaunis vähe, mingi 49% peale. Aga vähemalt siis sümboolne võit, et üle poole jääb ikka inimesele.

Eile kell 12:52 · Meeldib

Meelis Atonen Oi Oi. Riigi kummardajatega on muidugi võimatu vaielda. Ega kui inimene aru ei saa, mis on eraettevõtlus ja kõikjal riiki garanteerimas näeb, siis on võimatu vaielda.Ja Hr Somelaril on ka maksudest täitsa vale arusaamine, kui ta mingist poolest räägib. 56 osa ei võeta sugugi ära 100-st, vaid umbes 135-st, niisiiis jääb kogu fondist ikka täna ka üle poole kätte. Aga läks juba vist pisut keeruliseks see matemaatika….

Eile kell 12:57 · Meeldib

Erik Somelar

Kes siin nüüd riiki kummardab? Kas need, kes osutavad, et riik liiga palju maksudena ära korjab?
Viitsisn exceli panna, esialgu jääb palgafondist tõesti inimese kätte mingi 50-51%. Ma ei tea enam, kui palju täpselt see töötus”kindlustus” ma…Vaata veel

23 tundi tagasi · Meeldib

Meelis Atonen Kulla mees. Kõik on selge, ei maksa soga ajada. Ja soovitan ettevõte luua ning raha teenida ja siis asjadest edasi rääkida.

23 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar Kas see on mõeldud vastusena algselt püstitatud küsimusele “miks Rootsi pankade allasutused ettevõtetena Eesti riigile makse ei maksa? Ja mis Eesti riik teha kavatseb?”
Koolis ei saaks sedasi vastates ka kahte mitte…

23 tundi tagasi · Ei meeldi enam ·  1 inimene

Meelis Atonen Sellele küsimusele vastas Erki Uustalu, ammendavalt. Mina reageerisin vestluse käigus kerkinud soolapuhumisele ning demagoogiale.

23 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar E. Uustalu vastas konkreetsele juhtumile. Küsimus on aga üldisemalt püstitatud. 17 miljardit krooni kasumit (kas tõesti nii vähe? minu seal oldud aastate vältel oli kvartalikasum tihti kuskil 2 miljardi kandis) 10 aasta vältel ja makse sellelt 1,6%.

23 tundi tagasi · Ei meeldi enam ·  1 inimene

Erik Somelar

Huvi pärast arvutasin Statistikaameti andmetest 2011 jaanuari laekumiste kohta (http://www.stat.ee/53708) järgmised protsendid.

Tulumaks 11,2%
Sotsiaalmaks 39,2%
Raskeveokimaks0,2%
…Vaata veel

23 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar Kokku tuleb 100%. Et mis kommentaar siis? “Tee ise ettevõte ja teeni tulu?”

23 tundi tagasi · Meeldib

Meelis Atonen Rahunege nüüd maha! Mina ei ole teile küll mingi aruandekohuslane. Äkki ajate midagi oluliselt sassi, et mind siin vastama sunnite, ise eelnevalt eksides ja vusserdades. Mina olen olukorraga rahul, kui kellelgi on pretensioone, sisi kaebused neile, kes saavad aidata. Mina proovin justnimelt kasumit teenida…

22 tundi tagasi · Meeldib

Ülo Ennuste

kas võiks tubli kasumiteenrit teadmuslikult aidata: solgitud turg – kõrge inflatsioon kõrgete kaudsete maksude kaudu – eeskätt hävitab riigi konkurentsivõime ningseega ka kasumiteeninimise – seega pöörduge oma partei poole et naad…Vaata veel

21 tundi tagasi · Ei meeldi enam ·  1 inimene

Meelis Atonen Härra Ennuste! Ma paraku ei jaga seda teie libausku, ei maksa üritada mind selle jutlustajaks meelitada. Proovige ikka mujalt mõttekaaslasi leida…:)

21 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar

Aruandekohuslane on iga sõnavõtja niipalju kui ta peaks vastutama oma sõnade eest.
Ja sõnad on järgmised: “Rein on valesti aru saanud”; “inimene ei saa aru, mis on eraettevõtlus”; “kõik on selge”; “soolapuhumine ja demagoogia”. Lisaks kauds…Vaata veel

21 tundi tagasi · Meeldib

Meelis Atonen Kuulge Somelar, lõpetage oma inetu jura ära, kasvõi maksustamise arvestamisega tõestasite oma andekuse ära, teiesuguse “teadjamehega” ei ole mul tõesti midagi vaielda. Mul on töö ka teha, kui teil seda juhuslikult ei ole. Katsuge hakkama saada.

21 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar ‎”Ennuste libausust” niipalju, et seda jagavad praktikas kõik arenenud Euroopa riigijuhid ja Euroopa Komisjon takkapihta. Täpsemalt siis arvatakse, et kõrge inflatsioon pole hea, kõrged tööjõumaksud pole head, kasumit peab ühiskonnaga jagama.

21 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar ‎”Inetu jura”? Aga kus on argumendid Statistikaameti andmete vastu? Kus on arvutus, kui palju Eesti SKT’st läheb etevõtete kasumiks?
Kus on tõestus, et keskharidus teeb pädevamaks kui tippkooli MBA?
Üldse mingi argument? Didn’t think so.

21 tundi tagasi · Meeldib

Meelis Atonen Võtke oma taseme hindamiseks arvutus kui palju inimene palgafondist Eestis kätte saab. Keskkoolis ka ei saaks viite panna. nii lihtne see ongi. Egas siis paberid kogu elu õigeks ei muuda:)

20 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar Peastarvutuse kohta umbkaudsete andmetega (ega ma ei tea, mis teie tulumaks on ju) on minu arvutus hea küll, et 44% palgafondist jääb inimesele, millesti ta miskit osta saab. Õigem oleks muidugi 50-51%, nagu ma tabelarvutades leidsingi (lugeda ikka oskad, eks). Sinu väide oli, et jääb 59% (79 osa 135st). Ma panin 6-7pp mööda, sina aga 7-8 pp.

19 tundi tagasi · Meeldib

Meelis Atonen Ma näen, et vaikimine on antud juhul tõesti kuld…

19 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar Oleks olnud kuld, täpsemalt. Lisaks veel see “kallimaks kui kullakoormad” sentents, mida iga kooliaasta algul meelde tuletati.

19 tundi tagasi · Meeldib

Erik Somelar Muide, mis on ennustus kullahinna liikumise osas? Kahekordistub?

19 tundi tagasi · Meeldib

Ülo Ennuste ‎: Erik – kuidas see 2011 jaanuari laekumiste statistika seostub Reinu algse väitega?

3 tundi tagasi · Meeldib

Peeter Konjuhhov ‎”Zeus sa vihastasid. Järelikult polnud sul õigus!” . Hr. Atones vihastas. See pole sisuline vaid loetu süsteemitehniline kommentaar

2 tundi tagasi · Meeldib

Meelis Atonen Ma ei saa aru, miks peab inimene, kellel pole aega sisutu ja hüpliku vaidlusega jätkata, vihastama. Ma ie teadnudki, et mul on mingi kohustus iga hinna eest vaielda ja sellega oma aega raisata. Huvitav, millele selline usk küll põhineb?

umbes tund aega tagasi · Meeldib

Peeter Konjuhhov Loomulikult ei ole kellelgi kohustusi ja seda saab ka viisakalt väljendades teha . Piisaks , kui näidata ära vigased argumendid ja võimalik info allika. Targale piisab , lollidele ei tee nagunii midagi selgeks Antud juhul on aga näha , et mõttevahetus kaldus algselt loogiliselt ja neutraalselt pinnalt isiklikuks. See näitabki vihastamist.

umbes tund aega tagasi · Meeldib

Ülo Ennuste

Hea Rein – selline lugu et ilmselt mitmedki “Kingitus pankadele” lugejad ootavad järge: a) heakene küll et kahel pangal oli 17 Gkr kasumeid – kuid on meil veel rida hargmaiseid pankasid ning filiaale b) kuhu need kogukasumid siis lõppude lõpuks kanditi või kus põletati c) miline osa nendest kasumitest oli kodumaise tekkega ja milline välissiirdeline/fiktiivne d) kui suures mahus hinnanguliselt lõppude lõpuks nende kohalike kasumite tootmisel kasutati pankade poolt meie kodumaiseid tasuta avalikke hüvesid mida peaks vähemalt katma kasumimaksud

*******************************************************************

Moraal: kui Rein pistrikuliselt ütles A siis öelgu ikka ise kah B; kuna kommijate hulgas on nii äri-oravaid, kõrgelt õpetet makro-siile ja –brüsseli rebaseid (viimased osaliselt vist Hayek’i vermitud terminid), ja veel muid sulelisi ja karvaseid nagu vist ka puudlid ja …,  … – siis nemadki võiks oma B lisada Reinule enne kui ta jõuab äkki jälle tibustuda – tehkem oma vaimupanustused meie rahvusliku kogumajanduse marginaliseerumise/kolgatumise pidurdamiseks – euroliidu kontekstis nii aineliselt kui vaimselt – eeskätt läbi 0-kasumimaksude ning kah avaliku poliit-ökonoomilse vaegteadmuslikkuse! 🙂

Advertisements

juuni 30, 2011 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. Mõni “analüütik” võiks ka öelda, miks on Eesti hinnatõus Euroopa kiireim, kui hinnatõusus on süüdi maailmaturu hinnad, siis miks need “maailmaturu hinnad” ei põhjusta sama suurt hinnatõusu teistes riikides, vaid ainult Eestis? Vt. http://on.fb.me/ljcPqP

    Kommentaar kirjutas Hinnatõus (@hinnatous) | august 30, 2011 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: