Ülo Ennuste majandusartiklid

Makroaspektist 12.IX 11 Kõnest

Makro-ökonoomika spektrist: Vabariigi Presidendi kõnest Riigikogus 12.IX 11

Eesti makromajanduslik üldseis on hetkel üsna hea ja selle eest väärivad Eesti parlament ja valitsus kindlasti tunnustust.”

Sõna „makromajanduslik” asemel sooviks selles lauses küll hoopiski näha „rahvamajanduslik” – sest makro-ökonoomiliselt (kitsamalt evolutsioonilise poliit-ökonoomia aspektist) on selge et arvukate oluliste rahvamajanduslike indikaatorite hulgast saab alati välja selekteerida näitude soliidse alamkobara mille järgi üldseis on hetkel „üsna hea” – nagu saab ka sellise kaaluka kogu näite leida mille järgi seis on hetkel „üsna vilets”.

Selge on see et mõttekaks/teaduspõhiseks käsitluseks tuleks valikul lähtuda hetkel makro-ökonoomiliselt kõige kaalukamatest näitudest nagu need meil näivad olevat: tööhõive taseme trend, tööjõu ja kapitali väljavool kodumaisest majandusest, majandusliku ebavõrdsuse värsked muudud, divergentsid euroliidu keskmise suhtes (eeskätt rahvatulu reaalmahus elaniku kohta), hindade stabiilsus, kogu välisvõlg, maksusüsteemi õiglus ja moraalsus, avaliku makro-ökonoomilise teadmusruumi kvaliteet jne.

„Seni on Eestil läinud üldjoontes hästi, seda kinnitab ka inimarengu aruanne. Paraku adume jätkuvalt ka revolutsiooni meeleolu, tahtmist lammutada. Üksmeeles ehitada on palju keerulisem kui lõhkuda. Nüüd tuleb meil taastatud riiki tugevamaks teha. Meil tuleb siluda kiirustamise jälgi, täita tühjaks jäänud vuuke.”

Presidendi selles lauses on makro-ökonoomilisest rakursist olulisuselt väga tänuväärselt mainitud „revolutsiooni meeleolu” – nagu see meil ilmutatud kujul ka aprillimäsus tõestus – ka inimarengu aruandes oli seekord mitte unustatud esile tuua etnilise heterogeensuse ning selle kõrge kontsentreerituse pärssiv mõju majandusarengule ning tõestus Balti trio näitel.

Kahjuks tuleb õiendada et ka viimatises inimarengu aruandes oli eriti kokkuvõttes märgata kiirustamise märke mitmete makro-ökonoomiliste „vuukide” tühipaljasust. Nt meie majandusevolutsiooni edukuse tõendina esitati kokkuvõtvas osas ainult ühe kvartali (esimene kvartal tänavu) kodumaiste kogutoodangute juurdekasvutempode kõrvutamine liikmesriigiti – esiteks see tempo sõltub kriisilanguse sügavusest ja selles mõttes ei ole meie vastav näit kuidagi võrreldav nt poolakate omaga (selles kriisis neil majandusaktiivsuse langust ei olnud) või sakslastega (üle saja korra võimsama ja stabiilsema majandusega) nagu ilmselt kiirustades oli meie üldjoontes hästi mineku tõenditena toodud majanduslehest The Economist üks väga vähe usaldusväärne Fitch’i joonis ning lisaks lõik (ilmselt E.L. sulest) mis järjekordselt täiesi argumenteerimata korrutab Eesti eripärasusest (eesti teadlaste uurimusi väljapool TÜd see aruanne ei pea miskikski).

Advertisements

september 13, 2011 - Posted by | Uncategorized

2 kommentaari »

  1. Super-Duper website! I am loving it!! Will come back again.

    I am bookmarking your feeds also.

    Kommentaar kirjutas check them out by clicking here | juuli 24, 2012 | Vasta

  2. I have seen many useful factors on your web page about pcs.
    However, I’ve the opinion that netbooks are still not nearly powerful sufficiently to be a option if you often do jobs that require loads of power, such as video croping and editing. But for internet surfing, word processing, and majority of other popular computer functions they are just great, provided you cannot mind the little screen size. Many thanks for sharing your ideas.

    Kommentaar kirjutas wonderful team | juuli 25, 2012 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: