Ülo Ennuste majandusartiklid

Sept makro-paradokse

Septembri vägevaimaid makro-paradokse

„Prostituute võib kasutada küll, aga nad ei tohi endid eliidiks hakata pidama.” (sep lõputabloidide äri/löök meelislause) – paradoks selles et kuidas mõne majandus”teoreetiku” loogikas  lubatud alal („võib küll”) ettevõtja ei võigi eliit olla tarbijaga võrreldes? Tõsi, lause on dialektilise- ehk hägusloogika mõttes korrektne.

„ei suuda me tõenäosusteoorias edestada endast … suuremaid riike” (PM 23.IX 11 lk 12) – ei tea kui suure tõenäosusega – muide tuleb tänada PMi et nii absurdset arvamust (seal on nt ka täiesti läbitöötamata kujul ettepanek Eesti arendada rahvusvaheliseks finantsimpeeriumiks jne) paberilt ei ole publikule avalikku võrku üles riputatud!

„üle aegade suurim eelarve” (sept administratiivne valveloosung) – tõsi, kuid seda ainult infleeritud mahus ehk jooksevhindades aga mitte defleeritult ehk reaalselt nt kui võrrelda 2008 eelarvega! Paradoks veel selles et kuna palgad ja kasumid pole oluliselt viimatistel aastatel tõusnud aga hõive on kriisieelsega oluliselt madalam ning kasumite väljavool riigist suurenenud – siis kuidas saab eelarve võrreldes 2008-ga suurem olla – kas ainult eurotoetuste suurenemisest?

„ Itaalia on eelarve defitsiidi poolest (120% SKT-st) euro-alas teisel kohal,” (EPL 29.IX arvamus) – taevane arm – eelarve defitsiit on eelarvest ligi kaks korda suurem – mida muud makoroonidelt võikski oodata? Muide isegi valitsuse kogu võlakoormus vist ei ole neil nii kõrge? Nii et vara on vist partnerriikidel käsi Itaalia kullakangide järgi sirutada nagu arvamuses vihjatakse?

„Kui kõrged härrad on midagi otsustanud, mingu see kas või põhiseadusega vastuollu, siis üheskoos peavad antud küsimuses vaikides muru närima nii õiguskantsler, Euroopa parlamendi saadikud, akadeemilised ja panganduseksperdid ning muud oinad, rahvahulkadest rääkimata.” (Sirp 29.IX 11) – tõepoolest paradoks missugune et miks ei küsita eeskätt nt meie maailmakuulsa kirja- ja kunstirahva käest – et kuidas majandusliidu kõrgklubis vaeseima liikmena järelkriisi erakordsetes tingimustes – et kui kõrge oleks ratsionaalne inflatsiooni protsent, milline oleks optimaalne riiklike võlakirjade maht hõive kriisieelseks taastamiseks, milline on mõistlik ning moraalne (nii kodumaiselt kui liiduliselt) kapitalitulude rahvuslik maksumäär, kui suur oleks liidu siseselt sobiv rahvuslik välisvõlg väikse maksuvõime puhul et mitte liidu ja selle vääringu usaldusväärsust kahjustada, kuidas vaeses liikmesriigis tsiviliseeritult takistada tööjõu ja kapitali (eriti riigiettevõtete oma) väljavoolu majandusliidu tingimustes  – kõike seda nii et saavutada majandusliidult võimalikult suures koguses neto (trahvid ja noomitused maha arvates) nii rahalisi kui moraalseid toetusi (nt et meie maksuseadused ei tunduks partneritele kõlvatud nt konkurentsis kapitaliturgudel jne) – miks kõike seda ei küsita „kõrgete härrade” (vist riigiametnikud) poolt meie rahvahulkade ja „muude oinaste” (vist riigikogulased ning väljaannete toimetajad) käest – miks neid meie rahvuslikult olulisi küsimusi kõrged härrad otsustavad hoopiski koos majandusliidu pädevatega (muide kelledele on väsimatult saadetud teaduspõhiseid memosid nagu nt Ennuste, Ü. 2009. Memo to The Prime Minister of Estonia and The Commissiomer of Economic and Monetary Affairs: http://uloennuste.wordpress.com/2009/09/23/memo-23-ix-09/) – miks ei küsita midagi meie olematute (euroliidu mõistes) akadeemiliste makro-teadlaste käest? Muide nt maksuseaduste referendumid on otseselt Põhiseaduse vastased.

„Euroala-liikmesus on olnud üks oluline tegur uute otseivesteeringute tulekul Eestisse …” (PM 30.IX 11 lk 13) – taevane arm – liikmesuse esimesel poolaastal otseinvesteeringute tulek langes poole võrra võrreldes aastatagusega (vastavalt EP maksebilansi statistikale ja hämmastav paradoks et endine panga asepresident pole sellest kuulndki  ja ikka hõljub pilvedes)

„Ostuvõimega korrigeerides meie majandustase tõuseb veelgi kõrgemale kohale” (administratiivne loosung) – huvitav et mida vaesem riik seda kõrgem ostuvõime ja vastupidi!

„Eesti jookseb rahvast kiiremini tühjaks kui ükski teine riik Euroopas,” (Delfi tabel 29.IX 11) – kiiremini kui Kreekasse juurde voolab!

„õiget prognoosi pole olemas, kõik nad on ligikaudsed …” (ERR/uudised 25.IX 11) – taevane arm – juba kolmveerand sajandit tagasi nimetas Keynes mitteligikaudset prognoosi „täpselt valeks”! (muide õige prognoos on adekvaatse mudeli alusel – mitte nagu nt EP või RM prognoosid milledes nt kodumaise majanduse finantssfäär on puudulikult kirjeldatud eriti nt Eestist kapitalide väljavoolu osas, rääkimata tööjõu väljavoolu märkamisest, et inflatsioon rikub Maastrichti kriteeriumit jne).

Baltic Journal of European Studies“ Vol. 1, No. 2  September 2011 (http://www.ies.ee/iesp/No10/bjes_no10.pdf lk 59-84) väidab et ELi liikmesriikide rühmitamisel nende  sotsiaalolukorra 2010 statistiliste mitmete näitude alusel selgub et meie kuulume nt inglastega koos ühte ja samasse eliitrühma – ja üldsegi mitte kõige viletsamasse Läti-Leedu-Bulgaaria klastrisse millega meil üldiselt lähemad näidud (moonutamata kujul).  – Siinkohal on paradoks selles et kasutatud rühmitusmeetodi puhul (mis ei arvesta näitude/näitajate olulisusega) on statistika üsna väikeste moonutustega/eksimustega võimalik  produtseerida tulemuste üsna kardinaalseid nihkeid ehk teha „õigeid” poliitilis-ideoloogilisi teadmustrikke Eesti elu-olu lakeerimiseks (nt pikaajaliste töötute protsendiks Eestis on 7,7 asemel ekslikult võetud 1,7 ning eestlaste sotsiaaltoetuste statistilist mahtu on lokaaldeflaatori PPS abil tõstetud võrreldes inglastega jne).

Advertisements

oktoober 1, 2011 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This
    is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful information. Thanks for the post.
    I’ll definitely return.

    Kommentaar kirjutas Dell R520 | detsember 10, 2014 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: