Ülo Ennuste majandusartiklid

Äsjastest majandusnobelistidest

Rootsi Kuningliku TA teadusliku tausta Seletuskirjast (*loeme lk 34):

„ … Thomas J. Sargent and Christopher A. Sims are awarded the 2011 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel for their empirical research on cause and effect in the macroeconomy.”

Ilmselt selleks et täielikult mõista mida Sargent ja Sims omal ajal makroökonoomikas rohkem põhjendatult aru said kui kolleegid ning millisest teadmatusest läbi murdsid ning millele teed rajasid  – selleks mõistmiseks on ilmselt aastakümneid vaja makroökonoomikaga süvitsi rinda pista.

Tõepoolest isegi hiilgav Seletuskiri ei saanud seekord piirduda ainult narratiivina ilma tehnilisusteta vaid tõi valemid/mudelid isegi pidulikul puhul lagedale nt lk 25:

„the nominal side of the private economy is described by an equation that determines the path of action:

yt = aEtyt+1 + byt-1 + … +ut  (valem 3 siinkoha räigelt lihtsustatult, üe)

The first term on the right-hand side captures the forward-looking aspect of price formation … ”

Ja just sellest aasta t prognoosi parema poole esimesest liikmest mis „vaatab veelgi rohkem ettepoole – (t+1) ning laiemalt tulvasi nt majanduspoliitika muutusi arvestavalt”  – sellest finessist paljud matemaatilised keerukused modelleerimisel hakkavad ja seda eriti vektorkäsitluse VAR puhul ja seda eriti siis kui tuua sisse Sargent-Sims eeldus et see liige ei pruugi olla pelgalt „ratsionaalne ootus” vaid veelgi ratsionaalsem nn „ratsionaalselt möödavaatav” ootus.

Esiteks tähendab „ratsionaalselt möödavaatav” seda et liialt kallis oleks taolise ootuse arvutamiseks kogu olemasolevat teavet koguda ja seda töödelda – ja mis veelgi tähtsam – oluline on kogu olulist informatsiooni koguda ja selleks piisavad kulutused teha. Parempoolne viimane liige ut on prognoosiviga ja mis sõltub nii ootamatutest sündmustest kui ka möödavaatamistest ja loomulikult kuulub minimiseerimisele antud võimaluste piirides. Tuleb märkida et meie empiirilistest makroökonomistidest on Eesti näitel nende probleemidega rahvusvaheliselt tulemuslikult tegelenud PhD Teet Rajasalu (vt nt Google***). Muide näib et meie võimkonnad nii oligarhid kui plutokraadid on allpool igasugust ratsionaalsete kulutuste lubamise taset vastavate mudelarvutuste tegemiseks ja isegi tõrksad möödavaatajad nendest probleemidest. Nt antud juhul juba SWEDi vanemökonomist Madis Aben kahetsusväärselt jõudis vihjata (**) – „täiuslik modelleerimine pole inimesele jõukohane” – seda ilmselt ekslikult isegi lõpmatute kulutuste võimaluse juures ning mängides seega auti kah tõesti ratsionaalse/optimaalse modelleerimise mõttekuse (muide „täiuslik modelleerimine polevat ka Laplace’i Deemonile jõukohane – vt nt Looming 1940 A.Koort – enne okupatsiooni ilmunud artiklitest, Keynes nimetas seda “täpselt valeks” jne).

Teiseks tähendab tõesti ratsionaalsete ootuste sissetoomine makroökonoomikasse selle integreerimist mikroökonoomikaga ja seda on Sargent-Sims saavutanud – seega tulevad mängu majanduses toimijate (sh poliitikute) kompetentsused/vaegteadmuslikkused makroökonoomilistest poliitika-majanduse operatsioonilistest kvantitatiivsetest seostest ja toimijate võimetusest õppida (nt statistika moonutatuse tõttu, koalitsiooni/ametkonna ideoloogia piiratuse tõttu jne jne. Kahetsusväärselt samas Aben väidab et „Praktikas toimivat lahendust (kriisist väljumiseks, üe) ei suuda vist isegi teoreetiliselt konstrueerida ka äsjased majandusnobelistid” – taevane arm – nad on terve virna piibleid kokku kirjutanud et kuidas otseselt teooriapõhiselt (mitte ajaleheserval populistlikult) välja arvutada ratsionaalseid jooksvaid majanduspoliitikaid ja kaudsemalt ka disainida pikaajalisi optimaalseid majandusmehhanisme – mis just praktikas toimiks rahvusliku sotsiaalmajanduse komplekseks jooksvaks hüvanguks ja jätkusuutlikkuse tõenäosuse tõstmiseks (kahtlemata puuduks nende hulgas inflatsiooniline konfiskeeriv maksustamine, regressiivne maksumehhanism, vaesustav fiskaalne kärpimine, maksustamata kasumite väljakantimine kodumaisest majandusest, majandusliku ebavõrdsuse reaalne süvendamine, tööjõu väljarände statistiline varjamine jne jne – mis kahjuks asjatundjatel ammu teada). Muide just praegu meie finantsökonomistidele kuluks marjaks ära värskete nobelistide rikkalik pagas inflatsiooni empiirilisel analüüsimisel ning prognoosimisel selle asemel et vihjata et ega nemad kah midagi praktilist isegi teoreetiliselt ei oskaks öelda.

 (*) Scientific Background on the Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2011 EMPIRICAL MACROECONOMICS compiled by the Economic Sciences Prize Committee of the Royal Swedish Academy of Sciences.http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2011/ecoadv11.pdf(**)
(**) EE 13.X 11 M.Aben „Säästubuum halvab turumajanduse” lk 30 (võrguväline).
(***) http://deepthought.ttu.ee/ajaleht/tp2003/1oktoober2003/Siirdemaj.htm
Advertisements

oktoober 14, 2011 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

 1. Ratsionaalsete ootuste teooria, nuta või naera, aga see lollus domineerib.
  Kuidagi peab ju keinsismile vastu hakkama, kui muidu ei saa, siis mõtleme välja tondi ja paneme talle ülikonna selga, ülikonnal on tavainimese jaoks nii keerukad seosed kirjutatud, et ta unustab, et tont on tegelikult väljamõeldis ning näeb vaid “kõrgemat teadust”, mis tondile kirjutatud.

  Siin on mõnel mehel meelest läinud, et Keynes rääkis ikka fiskaalpoliitikast ja keskpangad fiskaalpoliitikaga ei tegele:
  http://www.reform.ee/et/reformierakond/Pressiruum/Arvamuslood/1879/kalev-kallemets-keinsismi-viimane-aasta-aripaev/2011
  Aga käib see kah, raha on raha ja midagi sinnapoole ikka on.

  http://www.newyorker.com/online/blogs/johncassidy/2011/10/a-nobel-for-freshwater-economics.html

  Kommentaar kirjutas Kristjan | oktoober 19, 2011 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: