Ülo Ennuste majandusartiklid

Elamisluba Edwardile!

Igavene elamisluba Edward’ile!

Kasvõi ainult artikli eest – Edward Lucas: kui kõik oleksid nagu Eesti, poleks mingit kriisi  (PM 9.XII 11 lk 14).

Mõtleks kui mõnusalt E.L. meie kohta kirjutab „Te olete õieti väga heas olukorras, sest … te olete sees (eurotsoonis, üe). Ühtegi otsust ei saa langetada ilma teieta ning teie majandus on nii paindlik ja sitke, et kui kõik läheb  h a l v a s t i , suudate te kiiresti taastuda.“ – eriti õige et „sitke“ – ütleks et kohe nagu tallanahk – ja neli korda paindlikum/õhem kui keskmise inglishmanni beefsteak (s.o netorahvatulu elaniku kohta oli UK 2010 neli (sic!) korda kõrgem kui Eestis. NB kasutan siin netorahvatulu NNI sest just selle indikaatori osas on UK eriti silmapaistev kogu EU piires ja seda ilmselt tänu Londoni City eliitsele finantskliimale).

Ja mis veelgi olulisem, seoses äsjase Ülemkoguga E.L. ei häma ähmasest „suveräänsuse äraandmisest“  UK poolt vaid selgelt ütleb välja et „Me oleme kohutavas olukorras, sest  oleme harjunud senise maksutasemega (nt 0-tase finantstehingutele, üe). Kujutage, et Londoni Citys töötab sisuliselt äärmiselt tulus kasiino.“ –  kujutame tõesti ette et Brüssel tahaks et selle kasiino äärmiselt kõrgeid finantstehingute tulusid tuleks hakata õiglaselt maksustama (sama kohutav meie valitsusele kui meil kasumeid hakata maksustama) et vältida makromajanduslikke tasakaalustamatuseid kogu ühisturu ulatuses ning asi ei ole mingis suveräänsuses. Mis veelgi kohutavam et seda peaks tegema hakkama rahandusminister  Osborne – kuid siis see valitsus kukuks – aga kui UK ei hakkaks finantstehinguid maksustama siis tuleks liidulepingu uute täienduste alusel automaatselt kaela brüsseli sanktsioonid – seega poliitiliselt parem on ikka UK poliitikutel ning pressil hämada et UK ei anna ära oma suveräänsust ja paugutada uksi.

„Me oleme kohutavas olukorras … „ – siinkohal tuleks E.L. tekstile lisada et Maastrichti inflatsioonikriteeriumide rikkumises on UK samuti kohutavas olukorras (muide finantsinstitutsioonide kõrvadele näib kõrge inflatsioon ja riikide võlakirjade suured toogid olevat taevane muusika)  – kuid mitte nii kohutavas kui eurotsoonis Eesti; samuti on EU kontekstis on UK Gini näit sama kohutav kui Kreekal (http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/web/_download/Eurostat_Table_tessi190HTMLDesc.htm)   ja kohutavam kui Eesti näit.

Veelgi armsam oli E.L. sõnum  „ … Eesti on sees ja Georg Osborne peab Jürgen Ligi paluma, et see selgitaks mis toimub eurotsoonis.“ – tõest tore sest iirlased ei selgitaks midagi – veelgi toredam see et artikkel oli ilmselt E.L. oli oma artikli päevi varem PM toimetusse saatnud kui UK PM David Cameron Ülemkogus uksi hakkas paugutama. Ilmselt oli juba ette teada et Ülemkogust tuleb punane heeringas sest Komisjonil oli plaan B eurotsooni kohta juba ammu tagataskus ja praeguseks juba jõustatud kujul (REGULATION (EU) No 1174/2011 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 16 November 2011 on enforcement measures to correct excessive macroeconomic imbalances in the euro area)
PS – väga asjalik analüüs mis E.L. hüpoteese tagantjärgi kinnitab:
“Perhaps, as one official suggested to me this weekend, France set a trap for Britain on Thursday. If so, I have a nasty feeling that by the time Mr Cameron walked into the room, he had left himself little choice but to walk into that trap, eyes open.”

Could David Cameron have done anything other than walk away from a new EU treaty?
http://www.economist.com

“COULD David Cameron have done anything different at Thursday night’s EU summit, when he refused to sign Britain up to new EU treaty rules overseeing taxation and spending in the euro zone, after failing to secure safeguards …”

SUUREPÄRANE ANALÜÜS

 


Advertisements

detsember 10, 2011 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: