Ülo Ennuste majandusartiklid

Makroliselt kevadprognoosist

 

Makroökonoomiliselt kaheldav kuid poliitloogiliselt klantsima löödud nagu Pühademuna: RM „2012. aasta Eesti kevadine majandusprognoos“    

Nimelt selles „teavikus“ näib poliit-loogika ehk poliitpiiratud ratsionaalsus oluliselt prevaleerivat teadus-loogikat – ehk mis valitsusele au ja kiitust ei too see pühitakse kui praht vaiba alla või lakitakse üle ning väänatakse võimurite kasuks roosahämaks hägusloogika abil.

Tõepoolest nt:

a)      nt kevadprognoosis konvergentsi (üks Komisjoni sihistustest) alal Joon N2 lk 6 näidatakse ainult et 2007-10 Eesti GDP pc PPS valuutas langes EL27 keskmise suhtes (kolgastus) 5 pp võrra 65% pealt 60% peale – aga kuidas prospektiivne langus kulgeks meie praeguse majanduspoliitika jätkumisel ja mis niimoodi muna moodi vanaviisi allamäge veeredes edasi saab seda joonisel ei näidata – varjatakse ilmselt eelseisvat GDP pc divergentsi süvenemist (tõsi küll peale rahvaloenduse tulemuste kinnitamist see näit võiks mõne protsendipunkti võrra jälle ilusamaks tõusta).

Samas tuleb meeles pidada et PPS valuuta kasutamine eurotsooni liikmes-riigi puhul lõhnab makroteoreetiliselt kõvasti bluffi ehk tõeliselt lakeerimise järgi (PPS valuuta sisaldab inflatsiooni ja seega nt kõrgema inflatsiooniga liikmes-riigid paistavad mittereaalselt paremad välja; PPS ei arvesta miljööväärtust ega kaupade kvaliteedi erinevusi ja nii tõstab lakeerivalt vaesemate liikmesriikide majandustaset võrreldes rikkamatega) ja eriti selles mõttes et Joon N2 pealkirjas on märgitud et kujutatu on „reaalne konvergents“

b)      muide ilmse kolgastumisega seoses oleks tulnud käsitleda sellega seoses ka Eesti suhteliselt räigemat vaesumise probleeme ELi kontekstis ja seda reaalselt – kuid sellest vaadati mööda kui poliitebamugavast probleemist tulebki teha – allolevast viitest näeb et Eesti on reaalselt Läti järele üks liikmes-riik kus ainelistes raskustes elanike osakaal masu ajal suurenes kaugelt üle EL keskmise:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/income_social_inclusion_living_conditions/data/main_tables

tuleb lisada et „reaalselt“ ei ole ülal juhuslikult sest on rida lakeerivaid indikaatoreid administratiivses  statistikas käigus mis nt riigis keskmise palga languse puhul näitavad vaesusriski vähenemist jne – veel tuleb siinkohal lisada et nt Hispaanias sellises ulatuses ainelistes raskustes elanike määra tõusu ei olnud nagu meil (see märkus ei ole juhuslik sest hilja-aegu ajakirjanik Zirnask’i väitel EP Nõukogu liige prof Listra olla kinnitanud nagu oleks EL riskimajanduste hulgas „Hispaania-Eesti tüüp“. Makroteoreetiliselt on see väide ilmselt jällegi Eesti upitamine roosadesse kõrgustesse kuhu reaalselt ei kuulu: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/refreshTableAction.do;jsessionid=9ea7d07d30dc4de8c595bfe740afb1a0a0c0cd557583.e34MbxeSaxaSc40LbNiMbxeNah4Le0?tab=table&plugin=1&pcode=tsdec100&language=en

Ei ole Hispaaniast võrreldavalt ka sellist anomaalset kapitalide väljavoolu nagu Eestist – faktor mis oluliselt kurnab/laastab meie kodumaiselt kasutatavat rahvuslikku netotulu (Eurostatis vt NNI pc) koos sellest tulevatel tagajärgedega arvukate indikaatorite osas võrreldes teiste liikmesriikidega. Ei maksaks ka EP juhtfiguuridel unustada reaalselt Hispaanias GDP pc on üle kahe korra kõrgem  meie omast: 2011 vastavalt 21 ja 0,9 tuhat eurot – seega mitte sugugi võrreldavates kaalukategooriates

c)       nt teaviku lõpu osas on prognoositud Eesti GDP potentsiaali ja märgitud et seda on tehtud tootmisfunktsiooni mudeliga mis olla vist formaliseeritud Eesti figuuri järgi EP poolt 2004 – taevane arm – selles mudelis ei ole ei finants-vooge ega -varasid ja kriis õpetas et õigesti osati kriisi ette näha ainult suurte Bayes’like taskaalumudelitega ja ainult taolistega mis sisaldasid finants ingridiente (Bezemer, D.  Why some economists could see the crisis coming. FT September 7 2009). Ja mis veelgi hirmsam on see et perspektiivse potentsiaali oluliseks koostisosaks on tänased investeerinud kuid nende osakaal nt eelarve prognoosis näib järsult langevat (vt lk 7 Tabel 2: näitab et investeeringute kasvutempo langeb 2011-13 üle 20 pp – ja üldse pole selge kui paljukene nendest investeeringutest kodumaiseks kasutuseks jääb kui isegi riigiettevõtted investeerivad suuremahuliselt välismaailma ning mitmedki istuvad riigikogulased näivat TV ekraanil suures plaanis kadestusväärse eduga tegelevat palmirandades kinnisvaraäriga – nende endi väitel TV kaudu – rääkimata mõnedest eks-kogulastest.

d)      NB: selles prognoosis on üldse finants- ja fiskaal-alal mööda vaadatud teatavasti meie magnaatide-taikuunide ning hargmaiste pankade poolt lobimisega hägusloogiliselt jõustatud 0-kasumimaksust – poliittabulisest teemast nagu samuti anomaalselt suurest kapitalide netoväljavoolust ja seda suures osas maksustamata kujul ning selle kaasuse tagajärgedest nii tööjõu väljarändele ning hõive kiratsemisele ja majandusliku jätkusuutmatuse tõenäosuse süvendamisele

e)      dokumendi usaldusväärsust vähendab asjaolu  nt ka et RM GDP prognooside institutsionaalsel võrdlemisel on nt kõrvuti EL Komisjoniga samaväärselt EKI – samas on vastavalt jooniselt näha et nt 2012-13 kohta EKI prognoose pole kasutatud, tõsi et ühes võrdlus tabelis ei ole ka Komisjoni 2013 prognoosi miskipärast suvatsetud näidata. Kui nii siis miks ei oleks võinud nt kasutada asenduseks The Economist prognoose milliseid rahvusvaheliselt kõrget hinnatakse ja ka Eesti kohta olemas ja mitte sugugi madalamad kui Komsjoni omad nt 2012 kohta (kõrvalmärkusena: vist ingl on taolistes EP ja RM kirjutistes „EKI“ ristitud  kui „Estonian Institute of Economic Research“ või midagi taolist – ainult et ETIS.ee ei näita erti millgipärast Konjunktuuri Instituudi majandusdoktorite teadusloogilisi uuringuid ega nende olemasolu)

f)       moraal: kahetsusväärselt sisaldavad ELi ja liikmes-riikide statistikad hulgaliselt imaginaar-illusoorseid näite mis võimaldavad isegi kasina hägusloogika valdamise ning isegi kange poliitpiirangulise ratsionaalsuse puhul – võimaldavavad mistahes liikmes-riigi kevadprognoosi kergesti ja näiliselt justkui päris loogiliselt läikima lüüa kui Pühademuna ja seda kogu ELi taustal – kusjuures kui poliitkallutamatult teadusloogiliselt ning reaalnäite kasutades saab selle pildi samakergelt positiivselt falsifitseerida. Kahju et Brüssel isegi ei näi julgevat nii hirmsa asja peale mõeldagi – seda isegi mitte ESM mehhanismi disainides ja mis makroökonoomilisest vaatevinklist selle mehhanismi usaldusväärsusele küll jumet juurde ei anna.

Advertisements

aprill 5, 2012 - Posted by | Uncategorized

4 kommentaari »

 1. I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  Kommentaar kirjutas Ayurvedic Medicine for Weight Loss | juuli 9, 2012 | Vasta

 2. I am not positive where you’re getting your info, but good topic. I must spend some time learning much more or figuring out more. Thanks for magnificent info I was searching for this information for my mission.

  Kommentaar kirjutas professional hair clippers for men | juuli 9, 2012 | Vasta

 3. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before.
  So nice to search out any individual with some authentic ideas on
  this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing
  that is needed on the internet, somebody with a little originality.
  useful job for bringing one thing new to the internet!

  Kommentaar kirjutas Maronda Homes Ohio | juuli 17, 2012 | Vasta

 4. Thanks for your article. It is unfortunate that over the last decade, the travel
  industry has already been able to to handle terrorism,
  SARS, tsunamis, flu virus, swine flu, along with the first ever real global tough economy.
  Through it the industry has really proven to be strong, resilient
  as well as dynamic, finding new tips on how to deal with adversity.
  There are always fresh problems and chance to which the business must all over
  again adapt and answer.

  Kommentaar kirjutas how to make money online from home | juuli 18, 2012 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: