Ülo Ennuste majandusartiklid

Üks arvamus

Intellektuaalsust küll rohkem kui koalitsioonil kuid palju vaegteadmuslikum kui  acquis communautaire ja ESM nõuavad –  Sven Mikser „Kas jäämegi kaldale konutama“ (PM 18.V 12 lk 11)

Mikser’i üks oluline kreedo/mudel on – „On selge, et ühiskonna sotsiaalsete valupunktide leevendamiseks vajalikke meetmeid rakendades muutub eelarve tasakaalu saavutamine intellektuaalselt keerukamaks, kui ta oleks neid samme astumata. Võib öelda, et meie parempoolse valitsuse siht on mitte purdelt vette kukkuda, ja mõistagi on seda eesmärki kõige lihtsam saavutada siis, kui üldse mitte purdele ronida, …“

Kahetsusväärselt on see „purde“ metafoor liialt-liialt lihtne ja seega mitteadekvaatne rahvusliku sotsiaal-majandusliku arengu modelleerimise ning optimeerimise mõtestamiseks – seda eriti veel siis kui majandus kuulub lisaks majandusliidule veel koordineeritavasse raha-liitu – mis veelgi hullem kui sellel majandusel on anomaalsed idiosünkraatiad (nt väga väike ja väga suure  ning eripärase muulaste kontsentratsiooniga mis pärit äärmiselt keerukas välispoliitilises olukorras (eriti väikeriikidega) olevast suurest naaberriigist jne).

Reaalsusest mittepärinev Purde mudel on praktilises mõttes ka intellektuaalselt täiesti lapsik võrreldes nt eriti Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) või EL Komisjoni „Euroopa 2020“  ja Lissaboni Strateegia (LS) tõsieluliste projektidega. Kui jääda metafooride juurde siis nendest tulenevalt tuleks meil vähemalt kasutada Gordioni sõlme ja Augease tallide komplekssünteesi analoogi või midagi taolist.

Makro-ökonoomiliselt on muidugi tegu heterogeense (nt muutujateks nii tegevused kui ka institutsioonid) suuremõõtmelise düünaamilise ning stohhastilise optimum-mudeliga mille ligikaudne lahendamine on ilmselt kõige mugavamalt teostav keskselt komplekselt koordineeritud matemaatilise mängu mehhanismiga – ja seda mehhanismi suures osas püüabki imiteerida nt ESM et lahendada „Euroopa 2020“ ülesandeid nagu liikmes-riikide jätkusuutlik ning stabiilne konvergents, vaesuse leevendamine, konkurentsivõime edendamine, kvaliteetne majanduskasv (nt mitte sotsiaal-abi summasid palgaks ümber ristides), liikmes-riikide avalike sotsiaal-majanduslike teadmusruumide kvaliteedi tõstmine jne.

Eestile tulenevad momendil sealt eeslätt prioriteetselt sellised seostatud ülesanded nagu hõive taastamine ning hõive määra tõstmine, tööjõu ja kapitalide anomaalselt suure väljavoolu ümberpööramine, majandusliku heaolu tõstmine ning ka selle abil kodumaise nõudluse paisutamine (nt pensionide tõstmine vastavalt tegelikele hinnatõusudele), majandusliku ebavõrdsuse vähendamine eeskätt maksude progresseeruvuse tõstmisega, majandusmehhanismi reformimine (eeskätt kõlvatu 0-kasumimaksu likvideerimine ja et sellega vähendada eba-sümmeetriat teiste liikmes-riikidega), teadusmahutuste osakaalu oluline suurendamine (seda ka makroökonomilistesse uuringutesse ja seda mitte poliit-kallutatud libakeskuste kaudu), kõrgtehnoloogiliste töökohtade rajamine, tasuta kõrgharidus jne jne.

Muide nt ESM ühe elemendi nn „Euroopa Semester“ abil oleks juba praegu Brüsselil võimalik koordineerida konsultatiivselt meie 0-kasumimaksu seaduse tühistamist, oleks võimalik et lisaks Komisjoni toetustele Eesti Valitsus võtaks ESM laenu majanduse nutika/innovatiivse kasvu käimatõmbamiseks ning praeguselt divergentsi trendilt ära pööramiseks.

LS põhiprintsiip on et teaduspõhisus peab toimima kogu majandusliidu ulatuses mis teaduslikult tähendab seda et nii liikmesriikide majanduspoliitikad kui ka (NB!) institutsioonid/mehhanismid peavad saama disainitud ning jõustatud teaduspõhiselt. Viimane aga tähendab aga seda et nii liikmes-riikide maksusüsteemid kui ka sotsiaalsüsteemid peavad funktsioneerima teaduspõhiste mehhanismidega ning harmoniseeritult – mitte mõningate juhtivate lokaalpoliitikute suvapõhiselt populistlikult poliitpiirangutega ratsionaalsusega – mis tabloidides taevani üleskiidetud.

Meie mõningate juhtpoliitikute liigne populistlik sehkendamine vaegteadmuslike mudelitega nagu ka „purde ületamine“ tegelikult tähendabki „kaldale konutama jäämist“ (periferiseerumise süvendamist – divergentsi) ja seda kestlikult jätkusuutmatult – olgu siis kas imaginaarsest olematust purdest paremale või vasakule poole.

Tõsi et Mikser’il on artiklis ka mingeid optimeerimisratsionaalsuse algeid nt „Meie eesmärk on kestlik majanduskasv, mis saavutatakse inimesi ohvriks toomata.“ – sihifunktsiooniks oleks „kestlik majanduskasv“ ja kitsenduseks „inimeste ohvriks toomata“. Kuid kus on tõestus et meie praeguse majandusmehhanismi juures selle ülesande lahend üldse eksisteerib – seda isegi Brüsseli toetuste jätkumisel + võimalikel ESM laenudel – kui samal ajal kapitali ja tööjõudu voolab välja. Ja kuidas mõista kitsenduse hägusloogilist formulatsiooni  „inimesi ohvriks toomata“ – inimesi on juba ohvriks toodud – või kuidas teisiti mõista nende saatust kesnt  poliitilistest dogmadest tingitud kärbete tõttu siin erialase töö kaotanud ja sunnitud seda otsima väljamaadest?

Kahjuks rakenduslikel sotsiaal-majanduslikel optimeerimismudelitel on peale suure dimensionaalsuse (optimeeritavateks nii tegevused kui ka institutsioonid) veel see needus et domineerivad kaudsed seoseosed ja seega neid peast ega ajaleheservas ei suuda lahenda isegi mitte talendid ilma erialase heterodokse kompetentsita – ei kavantitatiivselt ega narratiivselt – ei triviaalsete Keynes’i ega Friedman’i dogmadega. Poliitikuid ja tabloidanalüütikuid  eeskätt see seik viibki kiusatusse taolisi käsitlusi mõttetusteni lihtsustada ja lapsiklikkuseni/populismini piltlikustada.

PS: arvamus tugineb sõltumatule uurimusele – Ü. Ennuste. 2012. “Waiting for the Commission Strengthened Governance Coordination Leviathans: Discourse Memo for the Actors in the Macro-Game “European Semester”- Baltic Journal of European Studies“ Vol 2, No 1, 2012 p 139-164  http://www.ies.ee/iesp/No11/articles/08_Ulo_Ennuste.pdf


Advertisements

mai 19, 2012 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: