Ülo Ennuste majandusartiklid

Rapsoodia vs. Missa

Rapsoodia zarnis nüüd küll meie majandusolukorra võrdlemine GDP alusel on teadusloogiliselt kohatu

Võiks öelda et see Paul Krugman’i poolt NYTs avaldatud mõnerealine blogi koos ühe joonisega ja nime all „Eesti rapsoodia“ on lakeeriv/provotseeriv unelauluke (nt joonis käib ainult Eesti majanduse tõusu kohta ja midagi võrdluseks seal pole – eriti veel kui mõelda et nt Merkel’i majanduse puhul ta on kasutanud Wagner’like tragöögiate motiive.

Asi on selles et ilmselt globaalselt peale Krugman’i (mitmekümne väga laial alal põhjapaneva makroökonoomia alase monograafia autor vt nt ESTER – Krugman, Paul R 1953 – seal hulgas ka Ida-Euroopa transitsiooni alalt)  võiks vast peale teda ainult Adro Hansson olla tõesti küllalt makroökonoomiliselt kompetentne Eesti rahvuslikku majanduse olekut ja majanduspoliitikat tõsiselt võetavalt dünaamiliselt võrdlema rahvusvahelises kontekstis ja seejuures täielikult võimeline mõistma et kui seda teha ainult ühe küllaltki imaginaarse näitaja alusel nagu GDP  ning sedagi ainult ühest rakursist – et siis see on küll teadusloogiliselt täielik absurd ning bluff ehk puhas poliitika ja provokatsioon. Ja viimast teeb Krugman suure eduga – missiooniks tähelepanu juhtimine sellele et eksisteerib väga efektiivne moodne matemaatiline heterodoksne (metasüntees nii Keynes-Haiek-Fridman-etc kontseptsioonidest kui ka Bayes’likest matemaatilistest mänguteooriatest ning koordineerimismeetoditest) mis nt küllalt täpselt võimaldas suurte tasakaalumudelite alusel (mis sisaldasid ka finatsvoogusid ning varasid) äsjast kriisi korduvalt ette prognoosida.

Ja kui Krugman seda bluffi siiski nii tegi – nagu ta seda NYTs „Eesti Rapsoodia“ nimelises blogis tegi – siis see on küll rohkem hällilaulukese moodi sest ennem ilustab Eesti olukorda kui halvustab. Nt sama joonise alustabelist

(http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/refreshTable

Action.do;jsessionid=9ea7d07e30ed450414fb327f4e46b59b9a2475de64c5.

e34OaN8Pc3mMc40Lc3aMaNyTaxmLe0?tab=table&plugin=1&pcode=tsdec100&language=en)

saaks teisest rakursist väita et 2007-2011 Eestis GDP pc aheldatud 2005 hindades kahanes EL27 sama näidu keskmise suhtes 400 euro võrra – teiste sõnadega EL keskmise suhtes divergeerus/periferiseerus/vaesus sellel ajavahemikul ehk jäi keskmisest veelgi rohkem maha – ning oli EL 2011 keskmisest juba tsipa alla 40%  kuigi 2007 oli paar protsendipunkti üle 40% (NB! Seda nii 2005 hindade alusel aheldatud hindades ja mitte poliit-kaldega blufitud PPS imaginaarvääringus).

Seega mingist Eesti edukast kriisiväljumisest isegi mitte GDP alusel ei saa rääkida – seejuures Krugman teab väga hästi et õigem oleks võrdlustes kasutada NDP näitu (kodumaine puhastoodang) ja veelgi õigem „kodumaiseks kasutamiseks olevat NNI (rahvuslik puhastulu) näitu. Seega missalik kujutamisvorm oleks olnud adekvaatsem kui rapsoodiline.

Advertisements

juuni 9, 2012 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: