Ülo Ennuste majandusartiklid

Soome Euroopa- ja väliskaubandusminister Alexander Stubb: „… tarvis tööle panna … maksupoliitika koordineerimine … „

Soome Euroopa- ja väliskaubandusminister Alexander Stubb: „… tarvis tööle panna … maksupoliitika koordineerimine … „

Minister kirjutab seda PMis (17.X 12 lk 13) pealkirja all „Suurte sammudega majandusliidu poole“ see nii avaliku tekstiga pöördumine Meie avalikkuse poole maksupoliitika koordineerimise tööle panemise on tõesti Soome riigimehe poolt suur samm – sest nt viimati enam kui viis aastat tagasi tegi väga kaudse vihje kaudu FTs (juuni 2007) Soome PM Matti Vanhanen pealkirja all „ „Europe will need to raise taxes in harmony”:

“EU policy with respect to tax competition is currently based on member states refraining from implementing new tax competition measures and on dismantling old measures perceived to be harmful. These codes of conduct are not legally binding. I do not think this could or should be changed. But member countries could agree, for example, to change the levels of certain taxes in parallel.
Parallel measures would help all of Europe: tax competition risk would be reduced and the public finances of individual countries would improve. Such co-ordinated tax changes could set also an important global example.”

Näeme et PMi tekst on kaugel maksude koordineerimisest – et on ainult näpuviibutus et liikmesriigid peaks eetiliselt maksukonkurentsist kõrvaldama oma maksusüsteemide elemendid mis on osutunud kahjustavateks (sic!).
Muide juba siis oli makroökonoomilisest spektrist selgelt näha et eeskätt Eesti on Soome suhtes mitmes mõttes maksuparadiis nt kasutades rahvusvahelisel investeeringute turul kõlvatuid maksunõkse – eeskätt 0-kasumimaksu näol – ning seega kahjustab tihedalt seotud finants- ja majandus- tegevuse tõttu paralleelselt mõlema partneri rahvuslikke majandusi nt kasvõi maksulaekumiste kängumiste näol ja nende summade väljavooluga kolmandatesse riikidesse (vt nt http://www.ies.ee/iesp/No6/iesp_no6.pdf ilmus 2009 – seega jääb lisada et nt viimastel aastatel on Meilt Soome ja sealt eitea kuhu voolanud ainult nn „muude investeeringute“ nimetuse all ilmsesti suuresti maksustamata kujul paarsada miljonit eurot (Rootsi küll kümme korda või nii rohkem vt EP Statistika maksebilanss riigiti) – mille maksud oleks meil marjaks ära kulunud nt kallilt haritud arstide palkade tõstmiseks et need ei pageks neli korda rikkamasse ilma kus nii litsentseeritud arstide arvukus juba niigi kõrgem (vt Eurostat) meie omast ning nende varustatus kalli aparatuuriga kordades kõrgem).

Jääb ainult imestada et miks nende „pikkade sammude“ ootamisel (millal ELis maksude koordineerimine seadustatakse) ei ole Soome Valitsus vaevunud teha paar pisikest regionaalset sammu nt – koordineerida Soome-Eesti informaalses koalitsioonis maksude harmoniseerimist nii vastastikkuste finantsvoogude kui ka inimkapitali rännete mõistusepäraseks reguleerimiseks ja paigutamiseks (vt nt värske Nobelisti Roth’i (1984) arstide turutasakaalu printsiipe).

Soome rahvuslikus teadmusruumis on selleks tööks vajalikud teadusvarad ja skolaarid ning IT täiesti olemas – või ma eksin?

Advertisements

oktoober 18, 2012 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: