Ülo Ennuste majandusartiklid

Headele Jääkeldri Kodalastele

Headele Jääkeldri Kodalastele

Kahetsusväärselt PM 6.XII 12 lk 13 arvamusest „Jääkeldrist ja jääminekust“ ei õhka mitte mingitki teadus-  ega euro-hõngulist ega missioonitundelisust.

Sellega seoses soovitaks vähemasti kohe lugeda just ilmunud Tiit Kändler’i dokumentaalset teadusromaani „ENDEL LIPPMAA: Mees parima ninaga“ 336 lk otsast-lõpuni. Nimelt romaanist on dokumentaalselt hästi näha et isetegevuslik missiooniline sekkumine poliitikasse võib mõjus olla ainult  juhul kui see on spetsiifiliselt teaduspõhine nii küberneetiliselt kui makroökonoomiliselt.

Siinkohal peab selgitama et Lippmaa töötas pikki aastaid Küberneetika Instituudis (rajatud akad Nikolai Alumäe poolt 1960 kes poliitküberneetikuna oli ilmselt konvergentsimeelne) kus muideks edukalt uuriti hierarhilisi hägusaid juhtimissüsteeme – ja eriti suurte juhtimis-süsteemide dekomponeeritud optimeerimist nt eeskätt DSc Sulev Ulm’i poolt – seega matemaatiliste terminite varjus  okupatsioonitegelastele varjatult  (detsentraliseerimine, demokratiseerimine, koordineerimine, turg, määramatus jne olid ikka veel tabuterminid – kuigi küberneetika enam ei olnud) suurte tsentraliseeritud diktaadisüsteemide küberneetilist detsentraliseerimist ning demokraatlikku koordineerimist teadusloogiliselt – seega teadusprintsiipe ning mehhanisme millede alusel sotsiaalne turumajanduslik EL makromajandus põhiliselt toimib ja evolutsioneerub.

Ja mis veelgi olulisem – ajal kui Lippmaa missiooniliselt sekkus poliitikasse kaheksakümnendate lõpus siis samal ajal KIs vanemteadur Ivar Petersen töötas rahvusvaheliselt tunnustatult demokraatlike otsustussüsteemide matemaatilise modelleerimise ja analüüsi alal mis hõlmasid ka korruptsiooni idanemist jne – mis muidugi parima ninaga Akadeemikule kes omab keemia aladel kahte eluaegset professoridiplomit  – ei saanud jääda märkamatuks. Kahjuks aga vist dokumentaalse romaani autori ninaga ei olnud kirjutamise aeg vist kõik parimas korras sest Registrist on nii Ulm kui Petersen eksitavalt välja jäänud. Igatahes juba siis olid Lippmaa varrukast paistmas konjektuure Kremli  impeeriumi diktatuurimajanduse kollapsist & setsessioonist (sic! isiklikud tähelpanekud Inglise Klubi aruteludest – muide defitsiidimajanduse kollapsi ootus oli ka meie akadeemilistes ringkondades üsna levinud eeskätt J. Kornai töödest – kuid mitte konjunktsioonis setsessiooniga ja seda kõvasti konfirmeeritult).

Siiski on romaani autor dokumenteerinud et Lippmaa Küberi päevil (1975) kollektsioneeris ka  küberneetikat: lk 262 „nagu Sinijärv meenutab „Hillar Aben oli kohutavalt vihane, et Lippmaa on jälle mingid küberneetikaraamatud endale saanud.““ Ilmselt see oli siiski tagasihoidlik võrreldes lk 269 Irene Tiivel’i poolt mainitud „Lippmaa oli maksimalist ka inglise keele oskuste kollektsioneerimisel.“ (millegi pärast minevikus?).

Loomuilult ei saa EL vaese liikmesriigi poliitikasse vastutustundelisel sekkuda ilma väga tugeva makro-ökonoomilise teadmusbaasita majandus ja rahaliitudest. Nt meil peamised sotsiaalsed hädad  ning vaenamised ei tulene nt üldse mitte niivõrd demokraatia tõrgetest lokaalses rahvuslikus poliitikas – vaid hoopiski suurest majanduslikust ebavõrdsusest ning kapitali ja tööjõu väljavoolust – tingitud eeskätt meie majandusmehhanismi ebakomptentsest äpardlikkusest ja kõlvatusest (nt 0-kasumimaks, maksusüsteemi regressiivsus jne). Muide ELi  kõige kõrgemal tasemel on lõpuks jõutud niikaugele et liikmesriikide maksusüsteeme hakatakse ratsionaalselt harmoneerima: http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_Data/docs/pressdata/en/ec/134069.pdf (vt lisaks ka eeskujuks taoliste dokumentide avaliku diskursuse ühte näidet  ühes vabakondlikus Mõttekojas – Lisas).

Kuid just selle harmoneerimise protsessi kiirendamisele Maarjamaal peaks Jääkelder eeskätt kompetentselt kaasa aitama – eeskätt Meie praeguseks poliit-admin-äri-juristide jne valedega risustatud rahvusliku sotsiaal-majandusliku avaliku teadmusruumi (vt http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf) puhastamisel ning selle teaduspõhisuse  tugevdamisel küberneetilises mõttes – sest taoliselt ebakvaliteetselt teadmuspinnalt (võrdle nt viidatud www.consilium.europa dokumenti ja mitmeid  6.XII 12 EE „Kuumi“ teadmustühiseid tindisolkimisi mis teadusloogiliselt Popper’i  järgi mõttetud) ei saa ka Meie valijaskond õigesti/õiglaselt mitte kuidagi orienteeruda.

Tiit Kändlerile auks ja kuulsuseks tuleb müts maha võtta – ta on teadusromaanis selle enesekindla „parima nina“ fenomeni küll väga hästi lahti dokumenteerinud/kirjutanud ja tema konjektuuri järgi antud indiviidi puhul ilmselt otsustav on Karl Popper’i oletuste ekslikkuse ja konfirmeerimise printsiibi (vt nt http://www.horisont.ee/node/1953 ja http://fitelson.org/pccf.pdf) siiani järjekindel missioonitundeline rakendamine: umbes nii et indiviidi teadmusruumi vastutustundlikult küllaldane teadusloogiline/Bayes’lik spetsiifiline laiendamine võimaldab indiviidil mõõta oma oletuste võimalikku ekslikkust võrreldes teiste osalistega – ning seda isegi üdini hägusas keskkonnas nagu poliitika või poliitökonoomia – ning taolise mõõtmise alusel ratsionaalselt määratleda ning tempereerida oma otsustuste resoluutsust – selle tõestuseks on romaanis sadu seiku. Nt lk 316 Tõnu Tepandi Riigikogust: “Siis töötab ta oma hääle ülemise otsaga, pingestatud asendis: asi on juba ammu selge, mis te enam jahute”.

Küberneetiline moraal Jääkeldrile oleks eeskätt selles et teadmusajastul juba agenda koostamisest midagi head välja ei tule kui Ümarlaua ümber pole näha lippmaasid, taageperasid ning mõningaid krugmaneid, phelpse, raudasid, kariseid jne – rangelt teadusloogilisi sõltumatuid tõerääkijaid ja misioonilisi õigluse otsustusteoreetikuid ning vastavate mehhanismide modelleerijaid. Allolevas Lisas on üks näide seigast kuidas kompetentses tsiviliseeritud esindusdemokraatlikus seltskonnas käib ühe administratsiooni koostöö ühe sõltumatu/vabakondliku Mõttekojaga.

LISA

A blueprint for a deep and genuine economic and monetary union
Debate on 5th Dec 2012 at 11:00am
Location: Bruegel

Bruegel would like to invite you to the a presentation and discussion of the recent European Commission communication, A blueprint for a deep and genuine economic and monetary union. The presentation by Marco Buti will be followed by comments byGuntram Wolff and an open discussion chaired by André Sapir.

Since the start of the euro crisis, the EU has put in place measures for closer economic and monetary ties between its member countries. Closer coordination makes it easier for governments to align their responses with the EU’s main economic challenges, as well as supporting efforts to boost growth and jobs.

These efforts include the package of 6 EU regulations to improve monitoring and control of member countries’ budgets and public debt. Other measures seek to increase monitoring of eurozone countries with excessive budget deficits.

In October 2012, EU leaders agreed to build on this work and called for proposals for creating a banking union, fiscal union, economic union and political union. The Commission has now come up with a detailed plan that sets out the steps to achieve these goals.

Please note that this event is off the rekord (sic! üe)

Speakers
 • Marco Buti, Director-General for Economic and Financial Affairs, European Commission
 • Discussant – Guntram Wolff, Deputy Director of Bruegel
 • Chair – André Sapir, Senior Fellow at Bruegel and Professor at ULB
 • Venue: Bruegel, Rue de la Charité 33, 1210 Bruxelles
 • Time: 5 December 2012, 11:00 – 12:30
 • Contactmatilda.sevon[at]bruegel.org

Advertisements

detsember 7, 2012 - Posted by | Uncategorized

9 kommentaari »

 1. Woah this blog is great i really like studying your articles. Keep up the great paintings! You already know, a lot of individuals are searching around for this information, you could aid them greatly.

  Kommentaar kirjutas www.serateanapoli.it | detsember 12, 2012 | Vasta

 2. When searching for a professional real estate property brokerage, inquire about
  their major income. The representative’s answer must be open and honest and should ensure it is very clear regardless of whether the likes and dislikes and concepts of the business are in step with your own. Ensure you understand precisely which section of the firm’s deal with you will end up profitable for your business.

  Kommentaar kirjutas http://www.immobiliarespalti.it/ | detsember 12, 2012 | Vasta

 3. I every time spent my half an hour to read this webpage’s content every day along with a mug of coffee.

  Kommentaar kirjutas diet and nutrition Tips | detsember 14, 2012 | Vasta

 4. Asking questions are truly good thing if you are not understanding something
  fully, except this piece of writing offers pleasant understanding yet.

  Kommentaar kirjutas Lilia | detsember 14, 2012 | Vasta

 5. Hi to every one, the contents existing at this website are in
  fact amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

  Kommentaar kirjutas africanmangoplusdirect.com | detsember 15, 2012 | Vasta

 6. […] **) http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-13122012-AP/EN/2-13122012-AP-EN.PDFhttp://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-13122012-AP/EN/2-13122012-AP-EN.PDF ***) http://pub.stat.ee/px-web.2001/Dialog/Saveshow.asp :0))) ****) http://uloennuste.wordpress.com/2012/12/12/memo-12-xii-12/ *****) https://yloennuste.wordpress.com/2012/12/07/headele-jaakeldri-kodalastele/ […]

  Pingback-viide kirjutas Alice’i seiklused Statistika Imedes « Ülo Ennuste majandusartiklid | detsember 16, 2012 | Vasta

 7. It’s really a nice and useful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  Kommentaar kirjutas diyet yemekleri | detsember 17, 2012 | Vasta

 8. Thanks for sharing your thoughts about sleptis.
  Regards

  Kommentaar kirjutas personal loans | jaanuar 25, 2013 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: