Ülo Ennuste majandusartiklid

Uude aastasse – ikka hämad ees ja meie takka

Uude aastasse – ikka hämad ees ja meie takka

A)     Nagu oleks meie praeguseks majanduslikult kindlalt juba sellel tasemel mis soomlased kakskümmend aastat tagasi: Eurostatis meie 1993. aasta GDP pc kohta andmed puuduvad ja algavad 1995-ndast – siis oli soome tase püsihindades 21,4 tuhat eurot ja meie 4,0; 2011 vastav soome näit 31,3 ja meil 9,1. Seega meie praegune tase on alla poole soome 1995 tasemest ja lõhe on suurenenud (http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/printTable.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tsdec100&printPreview=true)

 

B)      Nagu oleks meil küsimus et kas Eesti Riik võiks laenu võtta või mitte – taevane arm – ammu on selge et Eesti peaks vähem väljamaadese laenusid välja andma/kinkima ((http://uloennuste.wordpress.com/2012/12/12/memo-12-xii-12/)

C)    Nagu Eesti ei peaks oma kõlvatut ja jätkusuutmatut 0-kasumimaksu süsteemi tühistama

(Nt EPLis 28.XII esitati volinik Kallas’ele selgelt rahvusliku jätkusuutlikkuse kohalt oluline aktuaalne küsimus

Euroopas räägitakse palju, kuidas maailma suurkorporatsioonid kasutavad maksuauke ja veavad raha välja. Eesti reinvesteeritud kasumi tulumaksuvabastus lubab siingi suurfirmadel kasumit välja vedada. Kas te ei leia, et sellele tuleks piir panna, süsteem ümber teha, kuigi tegemist on teie enda „lapsega”?

Küsimus on muidugi konksuga “teie enda “laps”” (et mitte ühe kloun-juristi “laps”) – seega väga vilunud Volinikul tuli säuts-vastuse raames igal juhul kiirkorras näidata et kõik on kõige paremas korras ja seda järgmiste kontrakonksudega:  selle küsimuse põhjalik arutelu nõuab täiendavaid mõõtmisi (asjasse otseslt mittepuutuvate seikade kohta), viia säuts-arutelu laiemasse konteksti (nt Singapuri) milles küsija ei ole enam kindlal pinnal ning lõpuks kasutada ligikaudseid hägusloogilisi hulkasid nt võrdluseid näitamaks et tegu on eduka “lapsega”. Nii Volinik tegigi.

Kallase vastus „Ei tule ümber teha. Esiteks tuleks mõõta, kui palju selle tõttu raha sisse tuleb (sic! mitte netos välja ei voola, üe). Mida on vaja töökohtade tekitamiseks? Investeeringuid. Ja Rootsi teeb ju täpselt samamoodi. Rootsi maksustab elanikkonda ühtlaselt (sic!), kogu (sic!) kõrgelt arenenud tööstuse investeeringud on sisuliselt maksuvabad. Sama nagu meil (sic!). Ja Rootsi on kindlasti üks hästi hakkama saanud edukas riik. ….“

Niisiis – kerge näha et lisaks mõõtmise nõudele lisab Volinik meisterhägusloogik juurde veel muudki häma (nagu meil oleks kah elanikkond sama „ühtlaselt“ maksustatud nagu Rootsis (tegelt meil kaheastmeliselt ja ülemine aste 1/5 aga Rootsis astmeid  rohkem ja kõige kõrgemal maksumäär vähemasti ½ või nii). Ja kogu meie tööstus kah „kõrgelt“ arenenud (tegelt madalapalgaliselt ja pole kuulda olnud et meil nt reaktiiv hävituslennukeid toodetakse). Ometi loetakse selles käsitluses mõlemad majandused ligikaudselt samasse tüüpi (elanikkonna ühtlane maksustamine ja kõrgeltarenenud tööstus) kuuluvaks kusjuures kuuluvuse määrad on Voliniku võli – mida hägusloogika reeglid tõesti lubavad määrade subjektiivse hindamisega ja mis ilmselt mõlema võrreldava riigi puhul on  tühised ja seega annavad võimaluse taandumiseks et ega midagi suuresti valesti pole väidetud sest on vaadeldud mitte ainult pealiskaudsust jne

Edasi käivad sellelt baasilt mõttekäigud justkui loogiliselt kvaliteetselt nt: rootslastel sama mis meil –> rootslased edukad -> järelikult on meil samuti üks edukas riik

Muideks ka  mure “laps” on hägusvahuga välja visatud sest finantsid jäävad Maarjamaalt edasi kõlvatus rahus maksustamatult välja voolama ja divergentsi/kolgastumist reaalselt süvandama ning ebavõrdsust suurendama (http://uloennuste.wordpress.com/2012/12/12/memo-12-xii-12/) – vastupidiselt Rootsile

Hägusloogika edukamateks rakendusteks meil on ilmselt meie administratiivse rahvusliku sotsiaal-majanduslike arengukriteeriumide hulga täiesti subjektiivne teadustühine populistlik komplekteerimine – sellest jäävad välja nii jätkusuutlikkus kui finantsvoogude kui ka tööjõu väljavool ning tegelikult reaalne majandusliku ebavõrdsuse muut nii elanike rühmiti kui piirkonniti jne jne – lisaks hägustamine ligikaudse lokaaldeflaatori PPS abil (mis Eurostati hoiatamisel lubab ainult riikide rühmitamist aga mitte järjestamist)

Kas Jääkeldri Klubi ei suvatseks äkki teadusloogika põhiselt nt esmalt konjektuurida et kas rahvuslikult kõige skandaalsemaks ei ole meil momendil mitte teadmus- ja eetikavaegusega partokraatlikule võimuvõitlusele omaselt iseloomulik rahvuslik teadmushägusus (vt nt http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf ) ja täielikult puuduvad selle arhivaeguse kõrvaldamise teaduspõhised rahvuslikud institutsionaalsed mehhanismid – sh sõltumatud/vabakondlikud (ilma võimuambitsioonideta, heategevuslikud (ilma palgata) ning võimureid eeskätt rahvuslikult moraalselt reguleerivad)?

Ja hoiatada et taolisi kompleksprobleeme ei saa lahendada politikaansete tabloidlike hägussäutsumistega mistahes tasemelt ja foorumitest ning primitiiv (mitte-hierarhilise, mitte- teadusloogiliste, mitte-kompleksete  printsiipide) demokraatia printsiipidest lähtuvalt (enamusel on alati õigus ja õiglus vaatamata kompetentsile ja vaatamata sellele et elektoraat on kompleksprobleemide (nt tuumaenergeetika, monetaarsüsteemid jne) suuresti manipuleeritav – NB valikuliselt küberneetiliselt hierarhilisele demokraatia korraldusele viitab otseselt meie PS:

“§ 106. Rahvahääletusele ei saa panna eelarve, maksude, riigi rahaliste kohustuste, välislepingute ratifitseerimise ja denonsseerimise, erakorralise seisukorra kehtestamise ja lõpetamise ning riigikaitse küsimusi.

Rahvahääletuse korra sätestab rahvahääletuse seadus.”).

Advertisements

jaanuar 2, 2013 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
    I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Cheers

    Kommentaar kirjutas Emily | märts 16, 2013 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: