Ülo Ennuste majandusartiklid

Kiri EP funktsinääridelele

Head EP funktsionäärid!

Lehelugejana ei saa mitte vaiki olla peale Sir Samuel kirjutist FTs 17.I 13 mille Sir meie jaoks hiiglama õpetlikult lõpetab:

Prof Blyth’s ire is directed at public spending cuts – tax increases seem to be all right. He would also have preferred leaving ailing banks to their fate, as in Iceland. Whatever one thinks of this, it is difficult to rebut his critique of budget cuts as a cure for all woes.

It is easy to forget that the original advocate of expansionist demand management, John Maynard Keynes, saw his mission as saving capitalism rather than destroying it. Then, as would be the case today, he was up against the self-destructive instincts of political leaders, who transferred home truths about family budgets to wrong-headed principles for running national economies.“

Kahetsusväärselt näib meie praegune majanduspoliitika just olevat suunatud eeskätt nimetet enesehävituslike instinktide järgimise teadustühiste ideede voolusängi – ja samas meie massimeedias asjatundmatumad pugejalikumad toimetajad  püüdlikult püüavad suruda kõigi meie riigifunktsionääride  avaldused samasse ideede peavoolu Prokrustes’e sängi.

Nt ei kujuta lehelugeja üldse ette mida võis EP President Põlva Majandusteaduse Seltsis tegelikult rääkida – kuid igatahes kindlasti mitte taolist skisofreenilist rahvast hirmutavat jama nagu PMis 26.I 13:

„Põlvas majandusteaduse seltsi aastakonverentsil ettekande teinud Hanssoni sõnul on … majanduse positiivsema arenguga seotud riske.  «Kui majandus hakkab oodatust kiiremini kasvama, siis võivad süveneda praegu tunnetatavad palgasurved. Kui palgakasv ületab tootlikkuse kasvu, siis tekitame endale täiendava hinnatõusu,» märkis keskpanga president.“

Taevane arm – kui palk ei hakka meil kiiremini kasvama kui tööviljakus siis Maarjamaa jookseb varsti ärksamast eesti töörahvast tühjaks (eriti juba õrnemast soost) ja asemel tuuakse ahnemate kröösuste poolt kasvõi nälginud somaalid või vietnaamlannasid jne. Liiatigi Hansson päris kindlasti teab et kui suured finantsid kanditakse meilt kõlvatult iga aasta välja nn „muude investeeringute“ petunimede all (seda eeskätt maksustamata kasumite arvelt) – ja et selle protsessi pidurdamisel ei tekiks mingeid probleeme ei palkade olulisel tõstmisel ega täiendava (sic!) hinnatõusudega (sest importi saab ju piiramatult suurendada ilma hinnatõusudeta ning väliskaubanduse puudujäägi täidab teatavas ulatuses Brüsseli toetus). Liiatigi võiksid pankade tegelased teada et kuidas tootlikkuse kasvu mõõdetakse (püsihindades) ja kuidas palgakasve (nominaalselt) ning kuidas nt kirurgide puhul need arvutused käivad – ning et palgad peavad eeskätt hindade tõusuga kaasas käima (heaolumajanduslikult jaehindade tõusuga).

Sama kahetsusväärne hämar lugu maksude teemal nt EP Nõukogu liikme prof Listra arvamusega PMis 24.I 13:

„Kogu maksuskaalast on ehk kõige olulisemad üksikisiku ja ettevõtte tulumaksud ning käibemaks. Nendega maksustakse vastavalt tööd, ettevõtlust ja tarbimist ning eelkõige just need proportsioonid määravad olulisel määral, kas meie majandust nähakse ettevõtlussõbralikuna või arvatakse, et miskit on ses osas puudu. Lõppsummas ju väga suuri valikuid ei ole, riigi pidamiseks vajalik raha tuleb kokku koguda. Kui tahta, et portselanipoed (ülekantud tähenduses) ka Eestis paikneks, peaksime maksutulu pigem tarbimiselt koguma ning tagama, et sealjuures efektiivselt toimitaks. Mida seni ju valdavalt tehtud ongi.“

Taevane arm – vaevalt et prof tasemel autor ja EP funktsionäär oleks oma originaaltekstis kahesilma vahele jätnud meie anomaalselt kõrged inflatsioonilised maksud – või oleks unustanud et just tarbimismaksud on kõige suuremad turuhindade moonutajad ning heaolu solkijad – või nagu nt hargmaiste finantsspekulantide firmade kasumite maksustamise osas midagi puudu ei ole kes siin tegutsevad ainult hargmaiselt kasumite maksustest puhtaks uhamisega :-). Muideks professorid teavad isegi seda et majandusliku ebavõrdsuse ja vaesuse näidud on seotud maksususüsteemide liga-loga olekutega ning et selles osas on meil asjad eriti korrast ära nii elanike rühmiti kui ka piirkonniti  ja et seda on rahvusvaheliselt asjatundjate poolt korduvalt märgitud ning et see vaegus ilmsel kisub eriti alla meie rahvuslikud heaolu näidud. Nii et “suuri valikuid” on küll ja küll juhul kui maksustamise ainukeseks kriteeriumiks ei ole müoopiliselt momendil muud kui “riigi pidamiseks vajalik raha tuleb kokku koguda.” – tulgu pärast või veeuputus.

Veelgi hullem vist ilmselt on  et üks PMi nutikas tipptegija oma lehe manipulatsioonidest jõudnud maailmavaateni et maksud on röövimine (igaüks muretsegu ise enda perele õpetajad, arstid, politsei, sõdur, tuletõrjuja, diplomaat, jurist, vangla, teadlane, teedevõrk jne) – ja ilmselt hakkab ajalehes selle maailmavaate valgusel arvamusi  (sh EP omasid) täisteadmuslikult täiendama :-).

Advertisements

jaanuar 27, 2013 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: