Ülo Ennuste majandusartiklid

Sui generis?

Kas EP jätkab roiskunud vereringe hägustamist?

EP Asepresident (PM 3.IV 13 „Küprose õppetunnid“ lk 10) juba sajandat+ korda juhatab sisse „tulenevalt pankase rollist kaasaegse majanduse „vereringe“ tagamisel,“

Et tegemist on justkui vereringega (kuigi makroökonoomiliselt on see täiesi ebasobiv mudel sest eristada tuleks siiski verd (euro mis on kvaliteetne ning soonte küljes olevate parasiitidega (sohkpankadega) gaga olgu pealegi) – siis see olevat nii eripäraselt oluline süsteem ja nõudvat lähenemist sui generis – et mitte öelda idiosünkraatiline – et sellega tegeljatel institutsioonidel tuleb vist ka EP arvates lubada nii andmetega kui ka riskidega vabalt manipuleerida kui ka finantsinstitutsioonide käkid sotsialiseerida (keerata käkid valitsuste poolt mitte-eripäraste maksumaksjate kraesse ning lubada võõra rahaga käia ringi nagu parajasi bossidele sobib).

Nt EP kohe võtab voli siin Küprose GDP mahtu ja Eesti GDP mahtu kerglaselt võrrelda statistikate alusel mis absoluutselt ei võta arvesse mõlemas riigis valitsevat statistist kultuuri (mis muide kirjutises tehtud jagatistes võib tulemusi moonutada väga vabalt nt pooletosina miljardi võrra jne). Või unustab ära et need riigid erinevad oluliselt kah heaolu poolest – eeskätt Eurostati järgi on Küprosel elanike majanduslik ebavõrdsus oluliselt madalam (tsiviliseeritum) kui Eestis (barbaarsem) – kuigi selle näidu osas ilmselt mõlema riigi statistikad on räigelt vusserdatud.

Väga häguselt EP väidab:

“üpros on viimase kümne aasta jooksul saanud Eestile lähedasemaks kui kunagi varem ja seda mitte üksnes tänu Eesti turistidele, kes on otsustanud puhkuse veeta just Küprose saarel. Eesti ja Küpros on seotud ühise majandusruumi ning ühise valuuta kaudu. Sellest tuleneb ka praktiline vajadus tunda huvi teineteise riigirahanduse seisu ja majanduspoliitika vastu.”

Taevane arm – a)selle häma järgi näib et nagu EP ei teagi et Eesti residentidel ligemale paar miljardit otse- ja muid-investeeringuid paigutatud Küprosele – seega ligemale 10% meie GDPst b) ja seega EP peaks eeskätt tundma huvi Eesti rahandusseisu vastu et nt et kas on seal ka meie pensionifondide rahad mängus ja kui siis millised on hävingud – sellest kõigest vaatab EP selles kirjutises vastutustundetult/häbiväärselt mööda.

Mis veelgi hullem on et tekstis võrdlustes ei peeta miskiks ka finantskultuuride erinevusi ehk vereringete soonestiku (institutsionaal-korruptsioonilisi) erinevaid roiskumusi erinevate valitsustüüpide tingimustes nt:

„Kui ühe panga juhid on aktsionäride raha suutnud hävitada ja uusi investoreid ei leia, jääb üle kas aktsepteerida pankrotti, pank riigistada või …“ – seda nii Küprose kohta.

Taevane arm – kuidas Põhjala panganduskultuuris saaks mingitki võimalust olla õppust võtta keskkonnast kus pankade juhid „suudavad aktsionäride raha hävitada“ – vabalt ja täielikult ning karistamatult?

Tõsi et tekstis on tõdetud et:
„Kuigi Küprose riigirahanduse ja panganduse seis paistis üsna lootusetu juba aastaid tagasi,“
siis jääb lehelugejale täiest arusaamatuks hägusloogika mille alusel EP vaatas käed süles neljandas kvartalis salamisi pealt kuidas Maarjamaa kodumaisest rahandusest kanditi vähemasti pool miljardit eurot ainuüksi otseinvesteeringute nime all legaalselt Küprosele hävima, ja, miks selleski kirjutises hilinenult sellest ei piiksugi ega sellet nt kuipalju meie pensionifonde põletati. Ja miks EP siin veel isegi ei vabanda kogu selle hägususe eest?

Kokkuvõttes on EP kirjutis järjekordselt oluliselt risustanud Maarjamaa-Maasikmaa teadmusruumi nii teoreetiliselt oma äpardunud vereringe mudeliga – lisaks konkreetselt olulistest probleemidest vastutustundetu möödavaatamisega – mis juba ongi keerutanud meie sotsiaalpressis üles tuhandeid üdini asjatundmatuid ning sotsiaamürgitavaid komme 🙂

Advertisements

aprill 3, 2013 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: