Ülo Ennuste majandusartiklid

Arvamus

Majanduse kitsast kohandumisest: Ardo Hansson, Martti Randveer. Economic Adjustment in the Baltic Countries (Majanduse kohandumine Balti riikides) – Eesti Panga Toimetised 1/2013
http://www.eestipank.ee/publikatsioon/toimetised/2013/12013-ardo-hansson-martti-randveer-economic-adjustment-baltic-countries-majanduse-kohandumine-balti

Ajakohaselt võiks ka öelda et see EP analüüs on „majanduse kohandumisest thätsheristlikult“ (inimlikkuseta: ühiskonda ei eksisteeri) sest igasugustest rahvusliku kodumaise majanduse sotsiaalsetest ning tootmisega otseselt seotud aspektidest (nt tööjõu väljaränne, hõive vähenemine, majandusliku ebavõrdsuse süvenemine ja seega sotsiaal-ning inimkapitali vähenemine nii individuaalselt kui piirkondlikult, aktiivse individuaalse tarbimise reaalne langus, jne) on rangelt hoolimatult mööda vaadatud. Ometi seisneb antud analüüs nt ka majanduspotentsiaali käsitlusel ja see eeldab eeskätt nt vähemalt hõive muudu ning inimkapitali ja sotsiaalkapitali arvestamist.

Samuti nagu administratiivselt ebameeldivatest makroöknoomilistest indikaatoritest (nagu regionaalne divergents/kolgastumine ELi Läänemere-Äärises, kapitali väljavoolu struktuur ja seda isegi maksuparadiisidesse suures osas maksustamata kasumitest ning paberi peal statistiliselt nt Eesti välisinvesteeringute mahu vohav suurenemine kasvõi nt Küprosel ja millest reaalselt vaevalt suurt midagi enam järgi on jne) sellest on samuti kohandumisküsimuste käsitluses lausa piinliku täpsusega mööda vaadatud (välja arvatud graafik B2 aga seda ainult tehniliselt).

Rääkimata muidugi täielikust mittemõistmisest meie rahvusliku majandussüsteemi praeguse mehhanismi/institutsionaal-mudeli täielikust tasakaalutusest ning äpardlikkusest nii kriisi leevendamisel kui selle ravimisel ja kriisieelsete positsioonide taastamisel.

Samuti on väga häiriv see et kohati piirdub see „värske analüüs“ 2011. aasta statistikaga – kusjuures 2012 vastavad andmed on praeguseks juba EP Statistikas avaldatud: nt Eesti rahvusvaheline investeerimispositsioon 2012 oli analüüsi koosamisel vähemasti esimese poolaasta kohta täielikukult teada (kuid ilmselt peegeldas ebameeldivalt Eesti kodumaisest majandusest suurenevat kapitali väljavoolu ja võib-olla sellepärast jäetud delikaatselt käsitlemata sest ka see näit vihjab rahvusliku aktuaalse majanduspotentsiaali jätkusuutlikkuse tõenäosuse langusele).

Tegelt on uurimus ka tõelisest thätsherismist kaugelt maas – on asjakohaselt juttu küll jooksevkonto bilansist – kuid kõige pühamast finantsindikaatorist – rahvusliku maksebilansi finantssektorist õieti sisuliselt ei õhkagi mis keskpanga uurimuse puhul eriti naljakas – ega sellest kas rahvuslik majandus on aktuaalselt rahvusvahelise kapitali neto-saaja või hoopiski neto-väljavedaja nagu Eesti praegu – ja mis mastaabiefktita väljarändega väikeriigi puhul kujutab väga suurt majanduspoliitilise äpardlikkuse produtseeritud rahvusliku jätkusuutmatuse riski.

PS seoses EP Nõukogu Esimehe järjekordse määramisega väärib meenutamist et seitsmekümnendatel avaldas The Times 364 inglise majandusteadlase (nobelistid sh) kirja et thätsherism on sama teadustühine ja heaolu laastav kui maoism.

Advertisements

aprill 11, 2013 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: