Ülo Ennuste majandusartiklid

Pretsedendid ja intsidendid

Pretsedendid ja intsidendid: pirukad ja viletsoluininad

Meie anomaalsed rahvuslikud majanduskaotused kriisis ning taastamises on ilmselt olnud suuresti seotud ka meie keskpanga kahetsusväärse poliitsõltuvuse ning veelgi rohkem makromajandusliku küberneetilise ebapädevusega
Tõepoolest – nt Põhikirja järgi EP põhiülesandeks peaks olema inflatsiooni talitsemine – kuid mida ei ole seda ei ole – ja isegi selget teoreetilist arusaama ei näi olevat et mis see inflatsioon meil õieti sisuliselt on ja kas see lisaks konkurentsivõime kõigutajale ei ole ka väga vastik varjatud maks hoiustajatele jne (EP teaduslikku leksikoni avalikult ei ole). Ja miks nt soomlased arvutavad kahte inflatsiooninäitu (harmoneeritud ja veel kodumaist mis sisaldab nt ka elamispinna turuhinna muutu mis Põhjala kliimas küllalt oluline tarbijakorvis jne) ja lisaks veel jaehinna indeksit veel peale selle (nii teevad ka inglased sest tõepoolest inflatsiooniindeksite arvutusvalemid jätavad küllaltki vabad käed subjektiivsele tõlgendustele ning nt ametlikud USA ja EL inflatsioonid ei ole Eurostati järgi võrreldavad).
Igatahes anomaalne inflatsioon on tekitanud/tekitab meie rahvuslikule majandusele suuri kaotusi millest meie aga valitsustruu keskpank vaikib ning ilmselt vahel pole sellest isegi aru saanud. Ja kaugele näha et suuresti ilmselt poliitilistel kaalutlustel: alles see oli kui Peaminister täiesti teadustühiselt dikteeris et meie mingi inflatsiooni alandamise pärast oma suure majandusedu jätkamisest ei loobu; et meie peame erandi saama Maastrichti nii inflatsiooni kui ka hinnastabiilsuse kriteeriumidele (unustades ära et Eestil ei ole minitki tingimisjõudu ei majandusmahult ega teoreetiliselt ja jättes järjekordselt suurepärase võimaluse vait olla).
Muideks kõrge inflatsiooni tõttu 2005-6 läks lörri suuresti ka EP taipamatuse tõttu ülevalt alla ka optimaalsel momendil 2007 eurole üleminek tuues kaasa nelja aasta jooksul miljardilisi mõttetuid kaotusi vahetuskursi kaudu eeskätt rootsipankade hõlptuluks – rääkimata kriisikahjude võimendamisest seose eurole üleminekutingimuste keerukama ning venivama täitmisega kriisi tingimustes (nn sisemise devalvatsiooni (palkade kärpimise) abil) – mis lõpuks transformeerus pidurdamatuks anomaalseks tööjõu väljarännuks ning kapitali kõlvatuks (suuresti maksustamata ning muude investeeringute petunime all) pagemiseks meie kodumaisest majandusest.
EP teiseks peaülesandeks on Valitsuse nõustamine – arusaadavalt mitte talupojatarkusest ega poliitpugejalikkusest nt: Peaminister oleks tulnud inflatsiooniga vaegteadusliku vassimise asjus liistule tõmmata ning paika panna ning seda ka küberneetiliselt kõlvatu/tasakaalutu maksusüsteemiga kehkenpüksitamise eest mööda liikmesriike ja isegi Londoni Ülikoolis jne (ja kohe tõsiteoreetiliselt oleks tulnud seda teha kohe Nobelistide abiga nt Krugman’i kohale kutsumisega vms. Kuid kahjuks EP juhtkonnas vastav teaduspotentsiaal puudus ning ka Nõukogu Esimees vist osutus juhulikult olema ilmselt vaeg-matemaatiline hägusloogik (2008 kevadel täiendati EP Seadust nii et juhtkonda kuulumine ei nõua erialase kõrghariduse omamist).
Aga kui oleks olnud vastupidi siis ilmselt kriisist oleksime võib-olla päris kõrvale jäänud või vähemalt oluliselt kergemalt sellest välja tulnud nagu nt soomlased või vähemalt kümned tuhanded jäänud välja rändamata ja miljardid-miljardid väljamaadesse hukkumisele sahkerdamata (Soomes tänu ilmselt ka sellele et neil oli/on lisaks keskpanga tugevale majandusteaduskeskusele veel rida taolisi keskuseid nii sõltumatutes ülikoolides kui ka muudes institutsioonides – mis meil on likvideeritud).
Tõsiküll just äsja EP Teaduskeskus üllitas analüüsi kriisikohandumisest Balti Riikides – kuid et jääda delikaatselt Valitsustruudeks ning et eriti jätkata Maarja-Maasikmaa valupunktide varjamist siis selles analüüsis nad panid kolme Balti Riiki kontod kõik ühte klimpi (peenemalt „agregaati“) – nii et ei saaks keegi aru midagi et nt kus riigist kapital netos nt välja voolab või vastupidi ning mis pirukate tõttu ning mis viletsolud sellest tujne jne. Ja seda kõik meie väga ärivõimeka Nõukogu Esimehe terase pilgu all. Uurimuse tulemuseks ei saanudki muud tulla kui paljasõnaline – tuleb vältida võimalikke eelseisvaid lokaalseid majanduspoliitilisi finantsriske isegi euro ja fikseeritud valuutakursside tingimustes ning paremini valmis olla kriisideks.
Taevane arm – esmalt tulevavad meil kõrvaldada senised majanduspoliitpirukad nii majandus-mehhanismis kui ka jooksvas reguleerimises ja seda tsiviliseeritud majandusliidu kooseisus – likvideerida apsud mis tingivad tööjõu ja kapitali pidurdamatu väljalekkimise kodumaisest majanduskasutusest ning õõnestavad rahvuslikku jätkusuutlikkust. Muideks ka EP Nõukogu Esimehed peaks taoliste makro-küberneetiliste mehhanismide ja reguleerimiste probleemidest professionaalset aimu omama 🙂

Advertisements

aprill 15, 2013 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: