Ülo Ennuste majandusartiklid

Hoiatus

Hoiatus: Parajasti meie pressis massiliselt levitatavad teated põhjanaabrite majanduslangusest on üldiselt kaabaklikult- tüssavalt eksitavad

Piisab vaid NYT’st otsida Krugman’i viimatisi blogisid kui silma torkavad makroteoreetiliselt terased tähelepanekud/hoiatused et nn moodsa makroökonoomilise neo-normaalsuse uskumuse zombid püüavad pidevalt inimkonna ajusid reostada ja õgida (vt lisaks*).

Selgub et Meie endi sekti omad sellest uskumusest viimasel ajal nt levitavad eriti vastutustundetult tüssavaid kuuldusi Soome majanduslangusest või isegi välja astumisest EA’st  ning et just soome majanduse allakäik kärbib parajasti meie eksporti ning kasvutempot jne jne.

Selge et nutikamad politikaan-pugejalikud moraalita ning vastutustundetud pooleharidusega bürokraadid-nõunikud /sahkerdajad-spekulandid/börsikulid/pressineegrid/ „arvamusliidrid“ jne kes esinevad ka kui “teadlased“  – et nad leiavad IKT ajastul Võrgust kerge vaevaga ning minutiga igasugu nukatagutest allikatest ning parteide kontoritest kaskaadidena väljamõeldud ja moonutatud andmeid mingi hetke kohta milledest saab välja noppida indikaatoreid „tõestamaks“ asjatundmatule publikule ning võimuritele ja kröösustele mida iganes ja mistahes riigi majanduse või Nobelisti kohta.

Tegelikult on viimastel aastatel on Soome üksikutel makro-näitudel olnud väikseid kõikumisi – üldiselt siiski statistilise vea piirides – kuid üldmassis olulisemad näidud (eratarbimine, tööhõive, inflatsioon, majanduslik võrdsus, maksebilanss, rahvusvaheline investeerimispositioon, T&A rahastamine jne) on olnud trendiliselt stabiilsed positiivsuse poole. Tõsi küll et investeerimismahud on siiani kahanemas  kuid ühe elaniku kohta siiski ka praegu kaks korda suuremad nt meie omadest. Muidugi on veel soome majandusel makroeeliseid milliseid asjatundmatud ei märka nt rahvusliku  puhastulu määr on suhtkõrge kodumaises kogutoodangus, viimase struktuuris on kaalukalt kõrgtehnoloogilisi harusid, T&A mahutused on kaalukad, maksusüsteem on teaduspõhine jne. Seda Eurostati ja Komisjoni prognooside statistiliste lisade järgi mis väljastavad liikmesriikide kohta küllaltki usaldusväärseid võrreldavaid üksikasjalisi andmeid (siiski märkustega et nende andmete aluse siiski riike mitte järjestada vaid rühmitada).

Muideks eesti võimkondade kehkenpüksitamise ning praeguse majanduspoliitika kohatise kõlvatuse kohta partnerite arvel ning rahvusvahelises konkurentsis (eriti välisinvesteeringute alal) on rahvusvahelises erialases kirjanduses (nt Economist ja FT ning Krugman ja ka mõned soome ministrid) diplomaatilisi vihjeid olnud (nt ka maksusüsteemi ebaõigluse kohta nt ka Soome ühe endise PMi poolt nt FTs***). Kuid kahjuks Komisjon (parajasti eriti Volinik Rehn’i isikuks) on selles osas jäänud  koos Komisjoni Eesti  Esindusega ilmselt liialt tagasihoidlikuks isegi näpuviibutamisel**.

Lõppude lõpuks on Soome netomaksja ELi eelarvesse ja seega Brüsseli kaudu Eesti majanduse aineline toetaja – seda lisaks arvukatele soomepoolsetele otsetoetajatele nii moraalselt kui materiaalselt. Seega eriti Soome majanduse laimavat süüdistamist Eesti majanduse hädades ning riskides ei ole makroökonoomiliselt paljuks nimetada massipressis lausa kaabakluseks ning selle vassimisega (eriti artiklite pealkirjade solkimisel kaubanduslikemaks) seotud pressitegelasi leheneegriteks (parajasti EKSS määrangu järgi naljatlev väljend).

PS: Volinikuks pürgiv Rehn tavatses kiidelda oma hammaste teravusega nt – taotleda Komisjonile õigused auditeerida liikmesriikide statistikaid ja tõmmata liistule (piirata nt ELi fondidele juurdepääsu) need liikmesriigid kus statistiline teadmusruum on moonutatud/lünklik (nt meil puudub jahinna indeksi statistika, majanduslikku ebavõrdsuse mõõtmisel puuduvad indikaatorid mis põhineks tarbimismahtudel, piirkondadel ja kodumajapidamiste püsi. ning finantsvaradel – puudub inflatsiooninäit mis sisaldaks elamispinna turuhinna muutu, puudub GDP statistika kuude kaupa, aastaid kasutati moonutatud elanike arvu ehk varjati anomaalset tööjõu väljarännet jne) – Rehn lubas Euroopa Semestri raames hakata liistule tõmbama liikmesriike kogu välisvõlaga liialdajaid (nagu meil maksevõimet arvestades) ja tööhõive vaeguseid jälgima jne – lubas ka liikmesriikide maksusüsteeme harmoniseerida selles osas mis rikuvad rahvusvahelist konkurentsi (nt nagu meie rahvusvahelise konkurentsi suhtes kõlvatu 0-kasumimaks mis eeskätt mõeldud konkurentsieelisena rahvusvahelisel investeeringuteturul ja seda ebaõiglaselt kodumaise töövõtjast maksumaksja arvel) – jne.

Kuid aastad ja aastad mööduvad aga nende elementaarsete lubaduste efektiivse täitmisega pole Komisjon ilmsel mitte eriti kaugele jõudnud. Veelgi enam – Komisjon ei näi taipavat et vaegteaduslikel makroökonoomilistel alustel ning rahvuslikku teadmusruumi poliitmoonutavad perifeeriariigid mitte ei kahjusta suures asjatundmatuses ainult kodumaiste majanduste kvaliteeti ning kodumaiselt kasutatava netorahvatulu mahtu ja süvendavad divergentsi (nt suhkrutrahvide kaela tõmbamine valitsuse vassimise töttu, majandusliku ebavõrdsuse poliitkallutamine võimurite/rikkurite eelistuse poole, ELi grantide kasutamise võimalusalternatiivide vaeganalüüsimine, rahanduslike harmoniseerimisreformide ning mehhanismide disainimise (nt ESM) ja arutamine makro-mitteteaduslikes riigikohtutes või asjatundmatutes poliitjääkeldrites jne) – vaid kahjustavad kogu MajandusLiidu konvergentsi kvaliteeti ning globaalpositsiooni – et eriti tähtis on üldiselt rahvuslike tõerääkimise mehhanismide teaduspõhine täiustamine IKT ajastul****.

*) https://yloennuste.wordpress.com/2013/07/15/pamflett/

**) http://www.ies.ee/iesp/No11/articles/08_Ulo_Ennuste.pdf

***) http://www.ies.ee/iesp/No6/iesp_no6.pdf

****) http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf

Advertisements

juuli 17, 2013 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: