Ülo Ennuste majandusartiklid

Parlamendikompass näib hägusloogilisena

Parlamendikompass* näib  hägusloogilisena näitavat vist justkui kalossinumbreid:

a)      Pr Hänni nimetab avalikkuses ERR 27.IX publikatsioonis kompassi disaininud juhtiva autorina kedagi Kristjan Vassil nimelist TÜst – „keegi“ sellepärast Vassil varjab HTMi ETIS.ee veergudel nii oma CVd kui ka seda et kes tema juhendaja on (ega äkki mõni Hänni nimeline), vaevalt et rahvusvaheliselt tunnustet guru sellel alal nagu prof Rein Taagepera nime oleks vaja varjata – samas on näha et Vassil on omanud ETF ganti ja kuuldavasti selle projekti jaoks on saanud grandi TÜ Rektori erifondist.

b)      Et kompass on teadusloogiliselt kukkunud välja ignorantselt käperdlik siis selles pole ilmselt kahtlust – kuid muidugi see võib politikaanselt olla keenjuslik (viimase termini puhul kasutet siin analoogloogikat nt:  pr.k bloc = e.k plokk – üldiselt) sest teatavasti hägusloogikas toimub artlustesse formaalloogiliselt subjektiivsuse/ignorantsuse sisendamine ja nii konjektuuride manipuleerimine (vt nt Wikipedia “Fuzzy Logic”) – muide deskriptiivsete käsitluste  korral võib taoline käsitlus omal kohal olla (nt hullu diktaatori käitumise formaliseeritud/digitaalseks analüüsimiseks) – kuid vaevalt et normatiivselt (nt uute  partnerite valimiseks nagu siinkohal)

c)       Eeskätt on kompasi disain kahetsusväärselt hägusloogiline sest: 1) kompassis esitatud eelnõude hulk on subjektiivne hägushulk mis koosneb ainult menetluse olnud eelnõudest ja ainult mõne möödunud aasta jooksul (seega prospektiivse otsustamise jaoks on baasiks võetud peaaegu täielikult “oravate retrospektiivne agenda”) ega sisalda arvukaid aktuaalseid potentsiaalseid rahvuslikult tõesti olulisi probleeme (nagu nt majandusliku ebavõrdsuse süvenemise pidurdamist, kõlvatu 0-kasumimaksu seaduse tühistamist, kõrgharidusega tööjõu anarhilise väljarände reguleerimist, kapitali piiritaha transfeerimise reguleerimist, vohava libaettevõtluse tõkestamist jne 2) esitatud eelnõude rahvuslikud kaalukused on ilmselt hägusad ning antud kontekstis võrdsustatud ja seda kõigile Riigikogu liikmetele sama mõõduga (nagu hernesupp)

d) Samuti on kõik Riigikogu liikmed hägusalt ühes klimpis homogeenselt kompetentsed moraalist rääkimata: usaldusväärsused  võrdsustatud – nii Eesti GDP tempo eduga kehkenpüksitajad partnerriikide poliitikate halvustamise arvel (muide GDP indikaator on juba ammu kolmandajärguline – neonormaalsuses on eeskätt rahvusliku heaolu tase oluline nagu ka hõive stabiilsus ning majandusliku ebavõrdsuse tegelik leevendamine), muidu  klounid ja teisedki pullivennad sh purjus roolikeerajad, korruptandid ja ignorandid sotsiaalses makroproblemaatikas (või väljaspool oma kompetentsi piire õiendajad nagu ka selle kompassi patronaažistki näib)

e) Mõningate eelnõude seletused kompassis on ilmselt subjektiivselt manipuleeritud (nt*** tekstis on Eesti ESMiga liitumist esitatud kõlvatult eksitavalt justkui survena Riigikogule et „peab“ liituma – ja – millegipärast kasutakse ka tühiteaduslikku halvustavat börsispekulantide slängi „(rämps)võlakirjad“ – mida seaduseelnõu materjalid ei sisalda jne ( kas see ei ole publiku kaabaklik  eksitamine? Kas see käekiri äkki ei tule tuttav ette?) ja samas määritakse kompassi kasutajale mett moka peale – “asetage ennast Riigikogu liikme olukorda … ” – segaseks jääb küll et mis tüüpi liikme olukorda (lammas, orav, siil või rebane jne) – ning ignorantselt ei anta kasutajale võimalust partnerite valikul valida mõjukamaid liikmeid (komisjonide ja fraktsioonide esimehi jne kes “lammste” hääletamisvalikuid suunavad

f)      Nt antud kaasuses tuleb silmas pidada et seaduseelnõud on kompleksprobleemid milledest tavavalija ei saa aru midagi (nt ESM mehhanism millest isegi Riigikohus ei taibanud midagi ja kutsus kohale ka kloun- eksperte jne) nagu ka peaaegu sageli  kogu Suur Saal reeglina – kus fraktsioonis hääletamine toimub teatavasti sageli esimehe värvipliiatsi järgi – ja ainult klounidel on kästud vastupidi käituda: kuidas siis saab sellises mehhanismis teada Riigikogu arukate liikmete individuaalseid eelistusi kui nad just aknaalused pole nagu oli  hr Majoneesiostja vist?

g)      Eriti hiilgav kontranäide sellele isetegevuslikule teadustühisele politikaanele mitteadekvaatsele kompassile nt on 2008 nn „Avansilise tulumaksu seaduse“ (vt täpsemalt –https://yloennuste.wordpress.com/2008/04/03/kas-maksukompott-voi-komplott/ – kehtestamine – mille Seletuskiri sätestas keset kriisi (Eestis algas kriis 2007 teisest poolest ekspordi langusega peale mäsu) et see viib Riigi Eelarvest välja ligemale neli miljardit. Seaduse Eelnõu oli äärmiselt hägustatud loogikas disainitud kompleks-tekst (jällegi TÜ vist ning RM juristide osakond) ning ilmselt Suures Saalis suurt midagi ei taibatud peale selle et Rahanduskomisjoni esimees Ligi kinnitas pühalikult et „see on hea seadus“. Heakene küll – President viivitamatult kinnitas. Peale seda Eelnõu esitaja Rahandusminister Padar kohe avalikkusele teatas et tema ei saa aru midagi mis seal kirjas. Eriti naljakas loogika kompassil et kui keegi koalitsioonist hääletas selle üdini ebaõiglase seaduse vastuvõtmise vastu siis oli  ta “must lammas” – mitte ainult loll vaid ka sigamoodi kah

f)      Edasi igaks juhuks sõimati kõige kõrgemalt läbi kõik asjatundjad kes julgesid kehtestatud “avansilise” seaduse küsitavusi (õigemini oli kaugele näha et tegemist oli ilmselt mahhinatsiooniga magnaatide huvides) avalikkuses mainida – ja peale seda see seadus vaikuses tühistati miski IME läbi täiesti ratsionaalselt – Kuidas ikka taolises tühistamise hääletamises saab usaldusväärselt välja radardada et nt riigikogulane nt MM on usaldusväärne aga IG ei ole ja on must lammas – mis rahvale muide ammu teada aga kehtiv absurdne valimissüsteem ei võimalda rahval seda teavet nagunii jõustada – muide taoliseks poliit-obskurantismiks kompass näib vist sobivatki :=).

Moraal: prominentide ja ellidi osalusega hägusloogilised sotsiaal-majandus-poliitilised vaegteaduslikud käsitlused mis võimaldavad poliit-manipulatsioonideks formaliseeritud otsustusprotsessidesse varjatult subjektiivsust sisse sokutada – hägustavad rahvuslikku teadmusruumi ning sellega diskrediteerivad nii teadusasutusi kui ka võimustruktuure ning makroküberneetilisi digitaalseid meetodeid  – seega kõdundades rahvusliku jätkusuutlikkuse tõenäosust****. NB! – Parlamendikompass tuleb ümberristida nt Liivakstikompassiks.

*) http://parlamendikompass.err.ee/

**) http://parlamendikompass.err.ee/#results/radar/politician/83/EkUjP1Z7dhWOS8Db_439

***) „Eesti peab (sic! üe) liituma Euroopa Stabiilsusmehhanismiga.

Eelnõu kohaselt ratifitseerib Eesti Euroopa Stabiilsusmehhanismi asutamislepingu. ESM loodi eurotsooni kriisiriikide päästmiseks, selle asutamislepingule kirjutati alla 2012. aasta veebruaris. ESMi pädevuses on anda kriisis olevate riikide valitsustele rangetel tingimustel finantsabi. ESMi instrumentide hulka kuuluvad toetuslaenude andmine, (rämps)võlakirjade (sic! üe) ostmine, ennetav finantsabi ning finantsabi pankade rekapitaliseerimiseks. ESMi kapitalimaht on 700 miljardit eurot, millest 620 miljardit on tagatised ning 80 miljardit reaalselt sissemakstav kapital. ESMi joaks tuleb Eestil riigi varadest tasuda 149

miljonit eurot 5 aasta jooksul, lisaks annab Eesti 1,15 miljardi eest laenutagatisi, mis mustade stsenaariumide korral võivad samuti muutuda otsesteks rahalisteks kohustusteks. Koguosalus on seega ca 1,3 miljardit eurot.

Eelnõu materjalid:
http://www.riigikogu.ee/?op=ems&page=eelnou&eid=2b399aeb-d809-468d-b129-ce791b7b2c5c& 

Mõju riigieelarvele:
Riigi varadest tuleb tasuda 149 miljonit eurot 5 aasta jooksul, lisaks annab Eesti 1,15 miljardi eest laenutagatisi, mis mustade stsenaariumide korral võivad samuti muutuda otsesteks rahalisteks kohustusteks. Koguosalus on seega ca 1,3 miljardit eurot.“

****) http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf

 

Advertisements

september 28, 2013 - Posted by | Uncategorized

3 kommentaari »

 1. Hea Ülo,
  Parlamendikompass on väga teretulnud mõõdik ja esimene võimalus käivitada nn. online demokraatia.
  Muidugi eeldusel, et valija e. iga teovõimeline ja infotehnoloogiat omav isik ka oma väljapeilitud
  “parlamendivenna” reaalselt lõa otsa võtab. Seega austatud professor, võtame üheskoos seda hägusust
  hajutada ja aitame kompassi täpsust tõsta. Tegijatele igal juhul edu!

  Kommentaar kirjutas Hillarr | oktoober 6, 2013 | Vasta

  • hea nõu – aga kellet mulle selline au?

   Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | oktoober 7, 2013 | Vasta

   • Tere! Olen Hillar Vimberg, Viru-Nigula mees, rahvamuusik. Teadustöödest pole eriti palju ette näidata: uurimus rannaviru laulikutest, üks orelikontsert ja paar sümfoonilist noodikatsetust. Aga nüüd, kus 52 aastat eluiga täis saama hakkab, püüan ka poliitilistes diskussioonides pisut rohkem sõna võtta. Teile soovin jõudu ja tugevat tervist!

    Kommentaar kirjutas Hillarr | oktoober 9, 2013


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: