Ülo Ennuste majandusartiklid

Vabaerakonna makroteadmuse moraaliriskid: PM 29.1 14 lk 12

Vabaerakonna makroteadmuse moraaliriskid: PM 29.1 14 lk 12

Väga palju kogu vabaerakondlikust kreedost on ilmselt öeldud tekstilõiguga:

„Eesti objektiivsed edunäitajad on paremad kui meie subjektiivne olukorrahinnang. Kuid see pole midagi, millega end lohutada.“

 

Väga õige – et sellega ei saa end lohutada – sest parajasti Eesti objektiivsed (riigi poolt vaegpoliitreguleeritud) allkäigunäitajad (suhtsuur  investeeringute ja hõive langus kriisis, parajasti tööjõu pagemine, kasumite maksustamata piiritaha slikerdamine, majandusliku ebavõrdsuse süvenemine, meie võimurite/poliitikute moraaliriskiline kehkenpüksitamine meid tagastamatult abistavate liikmesriikide  ees jne) on sotsiaalküberneetiliselt palju õudsemad kui meie subjektiivne (talupojatarkusega riigialamate) olukorrahinnang. Või mida sisulist näitab heaolu mõistes üldse nt GDP/pc juurdekasvutempo (ehk kodumaise majandusaktiivsuse tempo kui oluline osa GDP mahust slikerdatakse piiritaha mitmete petunimetuste alusel?

Sest meie terve mõistusega talupojatarkusest jääb ikkagi vajaka et vähegi mõista moodsa teaduspõhise demokraatliku sotsiaalse turumajanduse liidu finants-fiskaal-mehhanismide funktsioneerimist ning evolutsiooni (nt ESM nt Euroopa Semester või rahvusvahelise investeerimispositsiooni ning maksebilansi) olemusi. Ja muide mida peegeldavad administratiivsed statistikad on kaugel objektiivsusest (nt Eesti rahvusvahelises otseinvesteeringute positsioonis on EP Statistika järgi esikohal Küpros ligemale kolmandikuga (http://statistika.eestipank.ee/?lng=et#listMenu/1803/treeMenu/MAKSEBIL_JA_INVPOS/146) – rahvusvaheliselt tuntud asjatundjatele selle poolest et finantsnäitude puhul tuleb arvestada paarikümneprotsendilise moraaliriski veaga :=).

 

Ja talupojatarkuseliselt positsioonilt lähtudes (või kui palju seda üldse ka Juku-Kallel on keda on viidatud teksti autorlusega seoses – või ka ühel osundatud endisel kõrgel riigiametnikul (kelle nime varjatakse sest see võib mõned hääled valimistel vähemaks võtta) täiesti ekslikult sotsiaalküberneetilisest spektrist väidetakse:

 

„Meie poliitika suurimad karid on seotud ülemäärase tsentraliseerimise ning põhjendamatute piirangutega, mis seatakse demokraatia toimimisele (sic! samas maksustamata kasumid slikerdatakse piiramatult Maarjamaalt välja ilma igasudu tsentraalse reguleerimiseta, üe). … Kuid Eesti demokraatial on veel küljes üks süsteemihäda. Nimetagem seda filtrite puudumiseks. … Viimase filtrina peatab mõne ulja algatuse president (sic! taevane arm – just tuli Riigikogust (Sõerd) uljas algatus täiesti teadustühiselt massimeediat vahutama – et hargmaised pangad paeavad Maarjamaal heategevuslikult hakkama annetuste korras ise oma arvestuslikke õiglasi kasumimakse transfeerima nt eesti sportlastele jne – kas taoline utoopiline uljus ei saaks juba Riigikogulaste endi poolt ära summutatud – nii nagu õpetab küberneetiliste mehhanismide tõerääkimise teooria või ka Krugman moraaliriski terminites – et poliitikud justkui ikka peaks ise vastutama oma populistlike hämade poolt rahvuslikult kaela tõmmatud kannatuste eest ja seda mitte kolmekümneks aastaks salastama, üe).

Väga õigesti lõpetab teksti lause:

„Kuid millal jõutakse selleni, et mõista, millist demoraliseerivat ja segadusttekitavat mõju see avaldab?“

(sic! kaasa arvatud seesamune teadmusvaegne tekst – millist hämavahtu massimeedias jälle ülesse kütab – muideks – sotsiaalsete mehhanismide optimaalse disaini teooriates on taoliste küsimuste range mõistmiseni jõutud juba pool sajandit tagasi ning rakendatud nt ESM ja Euroopa Semestri mehhanismides ning eeskätt EL Komisjoni teadusraportites (vt nt:

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/qr_euro_area/2013/pdf/qrea4_en.pdf

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/european_economy/2013/pdf/2013_05_03_stat_annex_en.pdf

http://uloennuste.wordpress.com/2014/01/19/comment/ ) ja mis kõige olulisem

http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf  –

milles rangelt (kuigi metasünteetiliselt) tõestatud et mingid kommunikatsiooni suitsu/vingu filtrid ega filtrid üldse ei ole ratsionaalsed vaid valitsusvälised sõltumatud uurimiskeskused mis nii moraalselt kui ka aineliselt – nii stimuleerivad kui ka limiteerivad ja konsulteerivad agentide tõerääkimist – kustuvad kohapealt teadmusmürgiliselt hingitseva tule isegi tuha alt (isegi mõned laiavast elektoraadi mandaadist kuutõbised parlamentäärid ning mõned muudki administratiivsed asjapulgad kes populaarsemate Nobelistide pihta kaabaklikult säutsuvad :=).

Advertisements

jaanuar 30, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: