Ülo Ennuste majandusartiklid

Metoodikaline remark

Metoodikaline remark Suure Diktaatori ratsionaalsuse rangelt formaliseeritud prognoosi võimalikkusest

****************************************

Prof Nina Hrustsova andmetel PM AK 19.IV 14 lk3:

„Paari nädala eest palkas Pentagon analüütiku, kes analüüsiks Putini käike, et ennustada, mida ta järgmiseks ette võtab.“

–  kui nii siis tuleks meil tõesti  palvetada et sellel Analüütikul jätkuks kompetentsi rangelt formaliseeritult ning usaldusväärselt ilma vähemagi subjektiivsuse/politikaansuse/moraaliriski vms sisseimbumiseta saaks see Analüüs koos Putini mentaalse “ratsionaaluse” põhjalikult kalibreeritud mudeliga kus ka moraaliriskid täpselt arvestatud – kiiresti kaante vahele – lausa taolise objektiivsusega ja küberneetilisusega ning usaldatavusega nagu nt Nobelist Paul Krugman oma makroökonoomiliste mudelitega prognoose kalibreerib.

Selles suunas diktaatorite alal on kindlasti suureks abiks paar aastakest tagasi ajakirjas JCE* ilmunud artikkel:

Rational dictators and the killing of innocents: Data from Stalin’s archives  – by Paul R. Gregory, Philipp J.H. Schröderand and Konstantin Sonin.

Kuid näib et nimtet kaasus on palju primitiivsem kui Putin’i käsitlus/modelleerimine nõuab: Stalin ilmselt ei omanud mingitki poliitilist eetikat/moraali/religioonsust barbaarse vene-imperialismi militaarse ekspansiooni kõrval  (kusjuures oluliseks idiosünkraatseks ratsionaalseks meetmeks oli süütute (eriti väikerahvaste** kuid ka venelaste ning laste***) massiline permanentne represserimine –  ja ainus komplekssus klassikalise formaliseeritud Gödel’liku loogika analüütikute jaoks oli eeskätt Marx’istliku dialektilise loogika nn „vastuolude ühtsuse“ dogma kvantitatiivne modelleerimine  – mis näis klassikaliselt  olevat rangelt mitteformaliseeritav – kuid mis on alates 1965 täiesti hõlpsalt formaliseeritav L. Zadeh’i poolt sissejuhatatud nn hägusloogika (inlg „fuzzy logic“ klassikalise loogika laiendus hägushulkadega kus hulga elementidele omistatakse suuresti subjektiivsed hulka kuuluvuse funktsioonid: nt süütute inimeste hulka kuulujatele omistatakse sinna kuuluvuse indeks nt 0,8 või 0,2 jne mis justkui annab diktaatorile ratsionaalsuse ka süütuid hukata).

Kuid Putin näib kompleksemana nagu ka Prof Hrustsova lisab:

„Vaadake, Putin ei ole enesetapjalik. Ta on väga tark mees. Hea küll, oletame, et ta tungib Eestisse. Ja edasi? … Pealegi on Putin väga huvitatud oma kuvandist (sic! üe). … Peterburi oleks maa pealt pühitud. Mis jääks järele suurest Putinist?“

Muideks seda sic! märkust aitab tõendada ka  et nt hiljuti TVs Putin lausa poisikeseliku siiruse ja rõõmsusega kes toreda vembuga maha saanud – teatas – et Temal oleks heameel kui Tema ei peakski Ukrainasse Oma relvajõude sisse marssima kuigi Temale on selleks antud täielik Seaduslik Õigus.

Ja kas “heameel” ei olnudki vemp selle asemel et et ausalt öelda “sügav pettumus” et ei saanud elegantselt Ukrainat poolitada  ning viletsama poole Poolale kingida korvamaks KGB sealseid inimsusvastaseid diversioone – nagu Hrustsov kinikis Krimmi Ukrainale.

Taevane arm – ja veel – kas see „heameel“ ei tulenenud äkki sellest et lisaks reaalpoliitiku dimensioonile on Putinil veel mingid imaginaarsed moraal-religioonpoliitilised dimensioonid nt kuuluda maailma tsiviliseeritud juhtide hulka –  seda kogu KGB diversioonivõtetearsenali kasutades alates rahvuslike teadmusruumide kui ka nende juhtide mürgitamisest ja lõpetades “kaasmaalaste” viiendate kolonnide relvastamisega ja kuidas siis taolise Kafka’likult kompleksse diktaatori käitumist üldse rangelt formaliseeritult/kvantifitseeritult õnnestub üldse mudellerida/prognoosida? Saab ikka küll kui viia käsitlus nt imaginaarteljega kompleks-ruumi****.

P.S.: aktuaalselt kahetsusväärselt oluline osa meie Europarlamendi Nominentide programmidest on Putin’likust valest häbiväärselt mürgitatud nt: Lääs on naiivne ja ei tee midagi (ei lase WWIII-e kohe lahti); ukrainlased on vaesemad venelastest (mõningate paberite peal tõesti); soomlased kardavad venelasi (tõsi sest nende Idapiir olevat siiani vaikides  jalaväemiiniväljadega palistatud); Euroopa ei saavat ilma Vene-gaasita hakkama (lugege FT.com asjatundjate vastupidiseid analüüse); Eesti majanduse üleilmne edu ei tulene Brüsseli heategevusest vaid meie targast maksususüsteemist (mis muideks avalikult produtseerib kõlvatut lausa Putin’likku barbaarset majanduslikku ebavõrdsust ja köndistab Meie rahvusliku  jätkusuutlikkuse tõenäosust) jne – ja sellise mürgitatud teadmusega naad tahavad minna ELi tõeliselt Teaduspõhistele Juht-Institutsioonidele evolutsiooniepistleid lugema – suhkrutrahve edasivaidlustama – Merke’lit ning Krugman’it (parajasti ELile omase sotsiaalse turumajandusteooria üks arenenud maailmas üldtunnustet Käilakujusid) revideerima!

*) vt täpsemalt nt http://uloennuste.wordpress.com/2011/04/27/a-theoretical-stage-for-empirical-analysis-to-explain-dictators%E2%80%99-reperssions/

**) vt nt http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=8196 lk11-13: „Esimese Nõukogude okupatsiooni aasta genotsiidi

kulminatsiooniks sai 1941. aasta 14. juuni massiline küüditamine. Vägivaldselt

viidi Siberisse Novosibirski ja Kirovi piirkonda ebainimlikesse tingimustesse

surema tuhanded eesti pered, sealhulgas imikud, vanurid

ja lapseootel naised. Operatsioon viidi läbi 1930. aastate algul NSV

Liidus väljatöötatud tüüpdirektiivi järgi. Balti riikide, Poola idapoolsete

alade ja Rumeenia koosseisu kuulunud Bessaraabia kohta olid samalaadsed

ülisalajased käskkirjad kinnitatud juba 1939. aastal, enne kui

need riigid või territooriumid üksteise järel okupeeriti. (Ehkki Balti riike

käsitlev nn. Serovi dokument on vääralt dateeritud, ei muuda see asja).

Poolas alustati deporteerimist veebruaris 1940. Eestis algasid ettevalmistused

nn. sotsiaalselt ohtliku elemendi massiliseks väljasaatmiseks

28. novembril 1940 NKVD korraldusega nr. 288.6

Hulgalise väljasaatmise määruse Eesti, Läti ja Leedu kohta kinnitasid

NSV Liidu valitsus ja NLKP Keskkomitee 14. mail 1941. Plaanilise ülesande

järgi tuli Eestist küüditada 14 471 inimest, … “

Tõepoolest: et missuguse rangelt formaliseeritud loogika alusel saaks ratsionaalselt plaanilise ülesandena Ühe Inimese Täpsusega tuletada süütute inimeste suuremahulise genotsiidilise deporteerimise kontingendi mahu?

***) http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=134869

****) vt nt http://www.audentes.eu/public/Ennuste_Speech

Lisa küsimus

Kuidas ikka ikka antud “Krimmi Kriisi” konteksis selle asjaga on et EL rakursist vaadatuna (GDP pc ei ole enam aastaid miski näit tegeliku majandusaktiivsuse ega heaolu hindamiseks) peaks Ukraina tegelikult rahvusliku tõelise progressi alal (heaolu, kriminaalsus, rahvusvahelises õnneindeksid jne vt nt* mis enamuses Ukrainal paremad Venemaast) – kuid millegipärast rahvusvahelistes diplomaatide/politikaanide/”analüütikute” ringkondades pimekanadena kaagutatakse putinislikult üha edasi et ukrainlased on venelastest viletsamad – et Ukraina olematu Ida-piiri taga on elu jõukam jne? vt: nthttp://www.theguardian.com/news/datablog/2011/aug/17/ussr-soviet-countries-data
End of the USSR: visualising how the former Soviet countries are doing, 20 years on
Advertisements

aprill 21, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: