Ülo Ennuste majandusartiklid

kui pangategelased räägivad …

Kui Pangategelased räägivad – siis Me kuulame

Tõepoolest:

a)      Nt PM 16.V lk12 järgi EP seminaril 9.V olla dotseeritud* et „Tööjõu vaba liikumine on ühtse majandusruumi alustalasid“. H. Vitsur olla isegi toonitanud „Kui need 60 000 inimest (on mõeldud vist Soome läinud töötajat, üe) oleks jäänud Eestisse oleks nad jäänud suure tõenäosega täiendavaks kuluks meie niigi rahapuuduse all kannatavale sotsiaalsüsteemi eelarvele ning lisaks sellele oleks meie sisemajandus (vist mõeldud kodumaist majandust, üe) ilma nendepoolsest täiendavast nõudlusest.“ – tõsine jutt kui selline tõenäosus oleks realiseerunud – ja – meie praeguse makroökonoomilisest rakursist asjatundmatu majanduspoliitika puhul ilmselt oleks. Aga nääte nüüd need inimesed sealt saatvat meile igaüks keskmiselt oma paarsada eurot kuus (bruto) ehk Orsolya Soosaare sõnul „Selline tulude sissevool aitab toetada saajariigi majanduse sisenõudlust – tarbimist ja investeeringuid“. Neid mõtteid olla toetanud ka Nordea.

 

b)      Muide mitte ainult finantsilisi bruto vaid ka neto aspekte olla käsitletud sellel EP süvaseminaril nt majandusajakirjanik Oja väitel olla teatatud et „Võrdluseks oli Euroopa Liidu toetuste netosissevool 3,3 protsenti … “ – kui nüüd laias laastus makros paralleelselt kaasa mõelda et 60 000 töötaja väljarändega/pendeldamisega ainult Soome kaotasime kümneid netomiljardeid inimkapitali – siis ikka pankurite jutt on tõsine ikka küll ja küll – et oleks ikka pidanud Krugman’i kuulda võtma ja kriisis mitte tööhõivet kärpima. Ehk parafraseerides EPd: „Tööjõu täiesti vaba väljarändamine on ühtse majandusruumi alustalasid õõnestav“ – nagu  seda on ka ka finantskapitalide täiesti reguleerimata kõlvatu liikumine**.

 

c)       Teatavasti meie rahandustegelased üldiselt peavad kõikide meie praeguste hädade juurteks eeskätt palgakulude liiga kiiret tõusu ning soomlaste manduvat sotsialismust. Kugman’i rakursit** tuleks meil eeskätt ikka oma kapsaaeda kiigata: väikese avatud rahvusliku majanduse potentsiaal areneb teaduspõhises majandusliidus ikka eeskätt kodumaise majanduse teaduslikult subregionaalselt tasakaalustatud evolutsioneerumise puhul: subregionaalselt tasakaalustatud palgakulud (seega Põhjala tasemel palgad et vältida tööjõu anomaalset väljarännet, energiahinnad tasakaalustatult, inflatsioonid*** ja jaehinna indeksid, aktsiisisid kooskõlastatud partneritega, samuti majanduslikud ebavõrdsused nii elanike rühmiti kui ka piirkonniti/maakonniti, partneritega harmoniseeritud rahvusvaheliselt ja kodumaiselt mittekõlvatud maksusüsteemid (et vältida finantside anomaalset katastroofilist slikerdamist piiritaha – mida kahjuks meie rahandusringkonnad ja Orselya ning ka juhtivad tipprahandus politikaanid nagu Laar, Ligi, Neivelt, Gräzin, Savisaar … ei näi hoomavat :==).

 

*) http://uloennuste.wordpress.com/2014/05/11/huvitav-ep-ulevaade/

**)  http://www.ies.ee/iesp/No11/articles/08_Ulo_

***) vt nt Krugman’i rahvusvaheliselt hiiglasliku/miloniliste jälgimisega Blogi – nt sealt üht viimatist – https://webspace.princeton.edu/users/pkrugman/pksintra.pdf

Advertisements

mai 18, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: