Ülo Ennuste majandusartiklid

Kiri 26.VI 14

Kiri PM Toimetusele

Olete avaldanud EP Presidendi Ardo Hansson’i huvitava Arvamuse 25.VI 14 lk (pealkirja ei julgeks küll korrata sest see võib kergesti olla Toimetuse poolt kallutatult pilgupüüdjaks manipuleeritud)

Tõepoolest huvitav et EP monoklist näib tõsiselt paistvat:

a)             „Edasi jääb valitsusele kolm valikut, … “ huvitaval kombel ei ole nende hulgas makroökonoomiliselt juba vähemasti pooltosinat aastat kõige põletavamat – kodumaisest majandusest aasate-aastate kaupa finantside anomaalse kõlvatu väljaslikerdamise rahvuslikult vastustundlik kompetentne peatamine (vt nt EP Statistikast et see kõlvatu protsess toimus vohavalt ka 1.kv 2014)

b)             „rahvastiku vähenemise, väljarände ja struktuurse tööpuuduse tõttu on palgad ja seetõttu majapidamiste tarbimine kasvanud kiiresti.“ – väga huvitav – kas ka tegelikult (nt jaehinna indeksi järgi) reaalne tarbimine on kiiresti kasvanud (muide kasutav inflatsiooni näit ei sisalda nt ei elamispinna turuhinna tõusu ega ka mitmeid muid hinnatõuse mis sisuliselt kaupade ja teenuste kvaliteedi langusest tulenevad (nt sageli hiina-päritolu valdavalt haisev pudipraak mida soome poodidest ei leia jne)

c)              „Majanduskasv on aeglustunud nulli lähedale ning selle aasta alguses SKT suisa kahanes, …“ – väga huvitav et samas kui paju GDP maht meil jooksvates turuhindades tõusis  – seega eelarvesse maksubaasi maht suurenes ning seega eelarve kulude vähendamise vajadust leevendas (NB! Arvamuse lõpus: „Teine valik (A.H. poolt Valitsusele soovituseks, üe) on vähendada kulu … “ – tõepoolest kompetentset kulude vähendamist tuleb Valitsusele ikka EP poolt soovitada nt vähendada rahvuslike finantside moraaliriskilist siirdamist üliriskantsetesse välisprojektisesse nii põlevkivi kui raudtee alal jne – selle asemel on juba aastaid tagasi nt teadusrahastamise kärpimist jne ning sellega niigi barbaarse majandusliku ebavõrdsuse ebaõiglast suurendamist mis veelgi enam ärgitab noori välja rändama (nt eeskujuks et huvitaval kombel 2013 soomlaste majanduslikku ebavõrdsust Eurostati andmetel vähendati ning hõivet tõsteti aga finantside tasemel jäädi rahvusvaheliselt ikkagi keskpanganduste rakursist priimale AAA tasemele ilma kärpimata). Ja mis kõige olulisem – kas see „Teine valik“ ei saaks lõplikult viivitamatult kõrvaldatud riigimeeste/keskpankurite poolt „muude investeeringute“ kodumaisest majandusest ebaõiglase väljaveo kompetentse reguleerimisega rahvusliku majanduse jätkusuutlikkuse huvitaval eesmärgil?

 

P.S.:

Tuleb lisada et makroökonoomilisest spektrist on Riigieelarve prognoosimisel ainult Kodumaise Kogutoodangu mahu GDP (SKT, SKP) ning selle potentsiaalsest lõhest (millest A.H. üsna pikalt peatub) –  on tõesti väga vähe tolku nt rahvusliku majanduse jätkusuutlikkuse prognoosidele (võibolla Keskpanga kitsastes huvides on vastupidi): eeskätt tuleks prognoosida Rahvusliku Tulu NI (National Income) ning Rahvusliku Netotulu NNI (Net NI) mahte – ning  edasi eriti sellest viimasest kodumaiseks kasutamiseks jäävat osa DNNI (kasutan rahvusvahelise teaduskirjanduse akronüüme ja et oleks ka võimalik Eurostatist indikaatoreid üles leida).

Asi on selles et NI arvestab seda et kui palju Kodumaisest Kogutoodangust läheb välisomanikele ning ka välistoetusteks ning maksudeks ning ka kui palju rahvuslikelt välisresidentidelt ning välistoetustelt jne siirdatakse Kodumaisesse majandustesse – nimelt just DNNI mahu alusel saab Riigieelarve optimaalset struktuuri disainida – sh Riigi poolt tehtavaid investeeringuid välismaale. Olgu lisatud et erasektori poolt välismaale siiratavad finantside mahtude prognoosid on juba prognostilises DNNI mahus arvesse võetud.

NB! Niisugune naljakas asi et Eesti GDP>NI aga Soomes vastupidi – see seik tekitab meie kodukootud analüütikutele palju arusaamatusi – nt et kuidas see võimalik on et kui Soome GDP juhtub langema et siis ikka reaalpalgad tõusevad rääkimata aktuaalsest individuaalsest tarbimisest (AIC Eurostatis) – et tegemist on sotsialistliku ülejõu elamisega mis kohe-kohe kokku kukub: kuna Soomes NI>GDP siis ei pruugi sugugi olla midagi ülejõu elamist ja nendel ei pea Riik tingimata mõttekalt midagi kärpima paljalt GDP vindumise pärast :==). Kahjuks meie Riik ei näi teadvat mitte midagi nii NI, NNI ja veelgi vähem DNNI ning AIC ja eriti Gini prognoosidest ning potentsiaalidest – seega ongi kõige kindlam nagu Hansson soovitabki valimatult lauskärpida ja kui midagi üle jääb siis panna reservi inflatsioonile närida. Peaasi et e-Valitsus koos kümne miljoni e-eestlasega ja RB pärast meid tuleks ja ei peaks eelarve disainimisel mõtlema et kuidas käpardlikke maksumehhanisme ümberreformida nii et nende tõrgete/aukude kaudu Maarjamaalt kõlvatult kapitalid välja ei voolaks miljardite kaupa :==) .

 

Advertisements

juuni 26, 2014 - Posted by | Uncategorized

2 kommentaari »

 1. V.a. professor Ülo Ennuste

  Soovin Teie poole pöörduda ülalpostitatud kirja (PM toimetusele) teemal.

  Esiteks soovin avaldada oma lugupidamist ja tänu (ka ise majandusbakalureuse haridusega inimesena rahvamajandusest) väga huvitava ja hariva postituse teema. Sellistel teemadel tuleks kirjutada arvamusartikleid, et ehk siis ka laiem publik aru saaks, kuidas nendega manipuleeritakse, kasutades ära nende ignorantsust.
  Ise avaldasin hiljuti (üsna lühida analüüsiga, ent siiski sisulise) artikli Neivelt’i idee materdamise teemal (teiste hulgas ka A.H. poolt), kuna väärt idee visati ilma pikema analüüsita tänamatult nurka.

  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/mihkel-langebraun-neivelti-miinimumpalga-idee-nurka-viskamine-on-rumalus.d?id=68924671

  Teiseks soovin aga rõhutada, et tänapäeval ei tasu PM-i enam võtta “ausa ja eestimeelse” või neutraalse päevalehena. Ma ei tea kõiki asjaolusid ja pole ka vandenõuteoreetik, aga kõik märgid viitavad, et tegu on juba mõnda aega kallutatud/tsenseeritud lehega. Olen seda kogenud ka oma arvamuste puhul, aga veel tõsisemalt on asi ilmnenud mõndade teiste puhul. Ilmekas näide on Varro Vooglaiu artikliga toimunu:

  http://www.decivitate.ee/?news_id=2253

  http://www.postimees.ee/2840013/postimees-rikkus-head-ajakirjandustava

  Minu arvates oleks Eestil tarvis uut sõltumatut konservatiivset kvaliteetmeediat, et mitte kaasaegsesse hullumeelsesse infomürasse ära uppuda. Kes selle võiks luua, on omaette küsimus, kuid see on iseseisvuse ja rahvuse püsimajäämise seisukohalt äärmiselt terav teema.

  Austusega

  Mihkel Langebraun

  Kommentaar kirjutas Mihkel Langebraun | juuni 29, 2014 | Vasta

  • Hea kommija: häda ei ole ainult PMis ja mitte ainult tekstide moonutamises ning prügisse viskamises – kõik nad manipuleerivad ning asjatundmatutena levitavad täiesti absurdseid tekste (nt PM tänane juhtkolumn õigustab sellise klounaadreitingu avaldamist milles Küpros paneb teaduse arendamise alal globaaslselt USAle silmad ette jne jne)

   Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | juuni 30, 2014 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: