Ülo Ennuste majandusartiklid

Sanktsioonide komakohtadest

Sanktsioonide majanduslike efektide komakohtade väljarehkendamine võib ka näidata küll suurt huumorimeelt – kuid taoline kvantifitseerimine võib näidata ka mõtlemise üldist vaegküberneetilisust

W. Münchau FTs* äsja dotseeris:

„When I read last week’s revision in the International Monetary Fund’s forecasts, I was reminded of William Gilmore Simms, a 19th century US historian, who said: “I believe that economists put decimal points in their forecasts to show that they have a sense of humour.”“

Kuid see pole veel kõik – juba sajand varem või nii K.F. Gauss olla väitnud et tekstides numbrite vohamine näitavat kultuuritust üldse.

Tõepoolest – briljantseid kinnitavaid näiteid aktuaalsete sanktsioonide kontekstist leiame eelöeldu kohta ohtrasti. Nt meie Peaministri Rõivas tekstist PMis 26.VII 14 loeme:

„Euroopal pole vaja end alahinnata: Venemaa on küll Euroopa Liidu jaoks väga oluline majanduspartner, kuid Venemaa majanduslik sõltuvus EList on veelgi suurem. Arvatakse, et Venemaale suunatud sanktsioonid vähendavad Euroopa sisemajanduse kogutoodangut maksimaalselt kuni 0,4 protsenti, Venemaa majandust kuni neli protsenti.“

A) taevane arm – kui kvantifitseeritud tekstis midagi „arvatakse“ siis see ei saa teadusloogiliselt antud makronäitel mitte kuidagi avalduda keemikalise tuhandiku täpsusega (0,4%) – taolised anonüümsed arvamused langevad riskiteoreetiliselt tavaliselt vähemalt nt +/-10% või nii ligikaudsusesse ja seda tuleb mõttekas arutelus aruka riigijuhi teksti skribeerijatel tingimata silmas pidada. Mis veelgi olulisem et 26. Juulil ei olnud veel üldse kolmanda raundi sanktsioonide struktuur täpselt teada (alles 31. õhtul on lubatud avaldada) ning üldiselt rahvusvaheliselt tunnustet analüütikud väidavad et taoliste sanktsioonide mõju on sümmeetriline nii Venemaale kui ka nt ELile**.  Seega mõttekalt selle lõigu lõpp võiks välja näha mittekoomiliselt umbes sarnaselt:

„Meie arust Venemaale suunatud sanktsioonid vähendavad ligikaudu samapalju ka ELi GDP mahtu: ilmselt mõlemale piirides: 50 kuni 100 miljardit eurot“ (arvestades et nt ELi 0,4% on absoluutmahus samaväärne Venemaa 4%-ga)

B) aga tõesti traagiline on selle lõigu kontseptuaalsus: juba ammu ei ole Lääne santsioonide mõte eeskätt kaubavahetuse piirangutes ja seega vastastikuste GDP ohverduste strateegias – vaid mäng käib juba täieliku majandussõja mahus  – mis lisaks hõlmab nii rahvusvahelisi finatantsvoogusid/investeeringuid, vastastikkuseid pangandusinstitutsioonide staatuseid, mitteresidentide varade konfiskeerimist jne – seega juba külma sõja piiril. Viimane on eriti ohtlik kuna teatavasti President Putin on autu osav hägusloogiline manipuleerija-strateeg (nt Tema strateegilises teadmusruumis puudub/välistatud üldse tõik et Venemaa võiks kuidagi seotud olla MH17 katastroofiga) – Kelle puhul ratsionaalselt on võimatu aru saada millise õudse vastureaktsiooni mingi sanktsioon esile võib järsku kutsuda jne.

Muideks ka selle viimase lause valguses näivad ka meie poliitjuhtkonna ja pressi vohavad väited nii Lääne hambutusest kui ka nt Soome või Merkel’i naiivsusest antud kaasuses (eks meie ise oleme kah vist justkui Lääs :==) – näivad kahetsusväärselt asjatundmatutena – rääkimata meie mõningate kröösuste ning magnaatide küürutamises Putini Venemaa poole – sest Nad on ilmselt viimatise tosina aasta jooksul sadu miljoneid Maarjamaalt sinna sahkerdanud suuresti kõlvatult/riskantselt siin maksustamata kasumitest nn muude investeeringute petunimetuste all jne.

 

*) http://www.ft.com/intl/cms/s/0/d4037572-13fb-11e4-8485-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz38jh5DqHK

**) http://www.ft.com/intl/cms/s/0/65278cec-1748-11e4-87c0-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz38jh5DqHK

Advertisements

juuli 31, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: