Ülo Ennuste majandusartiklid

Tõenäosuslikest Super-Prognoosidest

Kuidas kvantifitseerida tõenäosuslikke makro-super-prognoose

Tim Harford’i* järgi tänapäeva matemaatiliste otsustusteooriate valdamisel täiesti inimvõimete piirides kui tõesti mõelda tõenäosuslikult – ja – maailma arengute tohu komplitseerituse juures ei tohi piirduda: ei ainult otsustusteooriate, ei tikutoosi-teooriatega, ega rusikareeglitega, ega ilma kompetentsete konsiiliumiteta või kooperatiivse koostööta nii siilide kui ka rebaste vahel*, ega  koostööga ostetavate-müüdavate mõttetankidega või soovunelmates jääkeldritega, ega demokraatlikult konsulteerida nt kinkseppadega raketiteaduse arengute kohta jne jne.

Tõsi et tõenäosuslikkuse alal inimmõistusel näivat olevat tõenäoselt mingid evolutsioonilised vaegused**: poliitikud nt nõuavad tänapäevani teadlastelt astroloogiliselt mittetõenäosulikke täpseid (vähemalt kahe komakohaga) prognoose poole sajandi peale ette (muidu nad kinni ei maksa kui mingidki riskid on prognoosidega seotud) – ning mis veelgi tähtsam et prognoositakse ainul paari valikulist poliit-mugavusnäitajat (nt GDP ja esikohti reitingutes mis eriti moonutavad tegelikkust) – kusjuures otsusutustoreetiliselt tuleks arvestada tosinaid kriteriaalseid indikaatoreid ja sh nii reaalseid kui imaginaarseid (nagu tõenäosused ning riskid) jne.

Samas teadlased hindavad prognooside juures just riskide kalibreerimist sest nt just selliste prognooside alusel saab nt disainida optimaalselt küberneetilisi sotsiaal-majanduslikke-poliitilisi mehhanisme vältimaks edaspidiste arengute katastrooflikkust inimlikust/rahvuslikust lollusest – või tõeliste progressi jätkusuutlikkuse tõenäosuse edenemist.

*) FT.com September 5, 2014 12:09 pm: http://www.ft.com/intl/cms/s/2/3950604a-33bc-11e4-ba62-00144feabdc0.html#axzz3ChERlZj3

„How to see into the future“

By Tim Harford’i artikli viimase lõigu katkeid:

„ … How to be a superforecaster

Some participants in the Good Judgment Project were given advice on how to transform their knowledge about the world into a probabilistic forecast – and this training, while brief, led to a sharp improvement in forecasting performance. …

 • Comparisons are important: use relevant comparisons as a starting point;
 • Historical trends can help: look at history unless you have a strong reason to expect change;
 • Average opinions: experts disagree, so find out what they think and pick a midpoint;
 • Mathematical models: when model-based predictions are available, you should take them into account;
 • Predictable biases exist and can be allowed for. Don’t let your hopes influence your forecasts, for example; don’t stubbornly cling to old forecasts in the face of news.“

 

(NB! TF: High quality global journalism requires investment. Please share this article with others using the link below, do not cut & paste the article. See our Ts&Cs and Copyright Policy for more detail. Email ftsales.support@ft.com to buy additional rights.http://www.ft.com/cms/s/2/3950604a-33bc-11e4-ba62-00144feabdc0.html#ixzz3CjCTCXYW)

**) Nt Indrek Hargla „Apteeker Melchior ja Tallinna Kroonika“ järgi  15. saj Rataskaevu tn tegeles tõenäosusteooria ekslikkuse tõendamisega hullumeelne sarimõrvar Bertolt (esimest korda dokumenteeritult arvatavasti normaalne inimene hakkas sellega tegelema 16. saj Itaalias). Daniel Kehlmann „Maailma mõõtmine“ järgi maailmakuulus matemaatik Gauss juba 18. saj väitiski et tõenäosusseadused ei olegi loodusseadused – ja julgen arvata –  ilmselt seega Neandertali järglastele ongi raskestimõistetavad – kuid siiski  võimavaldavad komplitseeritud abstraktsei probleeme kuidagi lahendada nagu nt imaginaararvudki (olevat kasutsele võetud Kreekas juba Antiikajal soses püramiidide ehitamisega sest võimaldavad kaldenurkade arvutamist justkui vektoritaoliste matemaatiliste konstrukrioonide jagamise määratlemisega***)

***) Ennuste, Ü. 2007 September. The Speech:http://www.audentes.eu/public/Ennuste_Speech

Advertisements

september 9, 2014 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

 1. This is a very good tip particularly to those
  new to the blogosphere. Simple but very accurate information… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

  Kommentaar kirjutas social anxiety help | oktoober 2, 2014 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: