Ülo Ennuste majandusartiklid

Supersäuts 13.IX 14

Super- makro säuts: Sanktsioonide kollektiivses sõjas ärgem jäägem kilplasteks

Nt EP vastavast analüüsist* loeme 2012 olid Maarjamaa kapitalitulude vood Venemaalt väga nigelad: aastas 0.1% meie GDP mahust (ligemale 0,02 miljardit eurot) – seega – kui sanktsioonide tõttu me nendest tuludest ilma jääme pole häda. Taevane arm – aga samast saame aimu et et Eestil on siiani Venemaal säilinud ainuüksi otse-riski-investeeringuid 0,2-0,3 miljardit eurot (kuigi sinna oleme otseinvesteeringid siirdatud ilmselt kordades rohkem tinglikult hindame et sakntsioonideeelselt riskiga 10%).  Kuid nüüdseks vist isegu siililegi selge et seoses ELi sanktsioonidega Venemaale ning vastavate kontratega võib halvimal juhul nende investeeringute riskimäär tõusnud olla juba kõvasti ja edaspidi halvimal juhul isegi 100% peale või nii (100% tähendaks eksproprieerimist ehk likvideerimist vene poolelt). Seega kas pole ikkagi EP poolt kilplaslik meie riskianalüüsides meiepoolsete sanktioonikaotuste analüüsides (selles näites) ainult ainult kapitalitulude voogude kaotuste hindamisega piirduda – ning võimalike rahvuslike väliskapitalide päris suurte mahtude kaotuste suhtes silmad kinni pitsitada).

Teiseks – veelgi olulisemaks küsimuseks – on ilmselt see et kuivõrd meie võime arvestada teatavate kaotuste kompenseerimisega ELi Komisjoni poolt sest sanktsioonid on ELi kollektiivsed ning võivad nt piiriala liimesriikidele suhtsuuremate kaotustega seotud olla. Siinjuures oleks mõistlik silmas pidada Ed Lucas’e arutelu** et kilplaslikult iesendile käpardliku majanduspoliitika poolt (nt ülemaarase ekspordi arendamisega sanktsioneeritavasse kimäärriiki) tekitatud ülemaaraseid kaotused ei peaks kuuluma kompenseerimisele.

Lõpuks – kuid olulisena – tuleks lisada et antud juhul on sanktsioneerimise mõtteks suurest see et vähendada NSVL taastamise sõja kandumise tõenäosust Balti-Riikidesse: ja et siinjuures nimetet tõenäosuse vähendamine iga paari % võrra vähendab meie rahvuslikke kaotusriske tohutult suuremas mahus kui sõjaga kaasneks***.

*) http://www.eestipank.ee/press/kaspar-oja-sanktsioonide-mojust-eestis-ja-mujal-euroopas-11092014

**)  https://docs.google.com/document/d/1nLdiU4jRMYlVgtrX6JXs4L8vxwlN2NpVh8ndUgbYH94/edit

***) http://uloennuste.wordpress.com/2014/08/31/remark-31-viii-14/

Advertisements

september 13, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: