Ülo Ennuste majandusartiklid

P.S. 20.XI 14

Kuidas ikka akadeemik Varblase arutelu meie kodumaise teadusrahastamise loogikaga lood on: PM 20.XI 14 lk14: http://pluss.postimees.ee/2998407/urmas-varblane-eesti-mudaliiga-ja-korgliiga-vahelhttp://pluss.postimees.ee/2998407/urmas-varblane-eesti-mudaliiga-ja-korgliiga-vahel

Nt1. tekstilõik: „ … «Tänavu kulutab Eesti riik teadus- ja arendustegevusele 150 miljonit eurot (sic! üe) ehk pea kaks korda enam kui 2008. aastal. Samas on sealt alates teadusesse juurde antud raha Euroopa Liidu tõukefondide raha, koos sellest tulenevate kasutuspiirangutega.

Seda raha on kasutatud vägeva infrastruktuuri ehitamiseks. Näiteks Tartus on valminud uus keemiahoone ja füüsikahoone jne – kokku Eestis 25 suurt objekti. Oleme loonud ägeda taristu. Seitse-kaheksa aastat tagasi olid laborid nii haledad, et Eesti ettevõtjad ei võtnud neid üldse tõsiselt. Praeguseks on teadusasutuste varustatus nii palju parem, et ettevõtted saavad aru, et neist laboritest on võimalik midagi saada.

Teaduse rahastamine Eesti enda maksutuludest (sic! üe) on praegu aga samal tasemel kui 2008. aastal. See aga on peamine teadlaste palgaraha allikas. Kipub tekkima olukord, et meil on ülimoodsad laborid, aga teadlased lähevad parema palga otsingutele välismaa teaduskeskustesse samamoodi nagu ehitustöölised Soome.» … „

Samas päev varem ilmunud Eurostati:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/9-17112014-BP/EN/9-17112014-BP-EN.PDF

tekstis on kirjas et  2013 olid Eestis teadus- ja arendustegevuse kulutused 326 (sic!) miljonit  eurot ning sellest residentidest äriühingute poolt 48% ehk 157 miljonit ning ülejäänud ligemale 170 miljonit lõviosas kõrgkoolide ning natuke ka Valitsuse poolt: eesti maksumaksja poolt panustatava summa saaksime kui sellest 170-nest lahutaksime välismaalt saadavad summad (aga neid ei ole kummaski vaadeldavas tekstis)

Seega kõrvalseisjal paratamatult kerkib küsimus et kuidas mõista suurt vahet 326 (Eurostat 2013 kohta) – 150 (Varblane 2014 kohta) = 176 miljonit eurot? Või on kellgi loogika kuskilt subjektiivhägus või mõni eksitav näpuviga kuskile arvutustesse sisse sattunud (tõepoolest Varblase tekstist justkui võib paista et ta nt akadeemilisi arstiteaduslikke teadus- ja arendustegevusi ei näi tunnustavat :==)

NT2. Varblase tekstist justkui torkab silma paradoks et Eestis T&A on jõuliselt arenenud aga ikka „mudaliigasse“ tagasilangemise risk olevat suur – taevane  arm – kõrvalseisja pole kunagi kuulndki et meie rahvuslik T&A oleks kunagi varem mudas olnudki – et kuidas ta saaks siis „tagasi langeda“ (eriti parajasti niivõrd nutika teaduskraaditeta Teadusministri juhitavuse juures :==)?

Muide Eurostati tekstis selgub et Eesti on T&A rahastamise dünaamika osas ilmselt kogu maailmale pika puuga pandnud: nt perioodil 2004-2013 on meil rahastamine suurenenud super neljakordselt aga teistes liikmesriikides keskmiselt ainult invaliidselt pooleteise kordselt (või on Eurostatis meie kohapealt mingi aps sisse sattunud :==).

Advertisements

november 20, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: